Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

D006

  Domnilor aici discutam principii ! nu e bine sa picam in extremism .Trebuie sa invatam din orice postare si sa fim cat mai ponderati .

  Nimeni nu zice ca trebuie sa dai cu antibiotice la stupi sau sa le dai foc . Un incepator cu 20 de stupi credeti ca va da foc la 3 bucati ? dar daca nu trateaza devine o sursa de infectie si pentru cei din jur.

Corb

Va certati degeaba domnilor!!!!!!Fiecare face cum vrea cu stupi lui.Suntem de atatea decenii stupari si nu e momentul sa ne luam in pinteni carei mai tare.Ca ai 2000 de stpui sau ca ai 10 nu esti mai smecher sau mai prost.Nu e motiv de diferentiere cred eu.Ca unii sunt mai laudarosi e alta problema.Astia vor fi primi care vor cadea in genunchi.Mandria nui buna.Poti invata si de la un cersetor cateodata chiar daca esti imparat.Cu antibioticile vad ca sunt pareri impartite.Uni folosesc altii nu.Eu am zis si ma mentin:cine foloseste va avea intotdeauna probleme.Ca copii mici.Cu cat ii dadacesti mai mult cu atat vor fi mai dispusi la boli.E doar parerea mea si va rog sa nu ma judecati prea aspru.
Domnule Batranu va doresc sanatate!Chiar daca ma luati in ras.Probabil va spuneam ceva natural in loc de antibiotice dar cred ca nu va interesa sau ziceati ca nu e bun.Dupa cum va spuneam eu nu am folosit si nu mia murit niciun stup niciodata din cauza asta.Mia murit cand am fost lacom si nu leam pus miere pentru iarna dstula.in rest mananc sanatos adica miere naturala suta la suta.Nimeni nu sa plans pana acum de mine si de cate ori am dat un sfat mia multumit toata lumea.

Corb

Nu ma pot abtine sa va zic ceva.documentativa despre cicoare si tataneasa.Sa-mi scrieti impresiile.

D006

  Pentru ca in ultimii ani neonicotinoidele sunt folosite pe scara larga in agricultura a fost afectat si polenul plantelor . Astfel albinele consuma hrana contaminata cu aceste otravuri si devin foarte sensibile la nosemoza . Pe langa nosema apis specifica pentru melifera a aparut si ceranae . Singurul tratament il reprezinta Fumagilina in cantitate mai mare ...  deja la nivel de UE se face lobby pentru acceptarea prezentei fumagilinei in mierea comerciala.
  Daca nu se iau masuri urgente vom discuta doar de stupine la nivel de amator...
  Un fapt si mai ingrijorator , s-a dat atata otrava pe camp incat si polenul de la flora spontana a devenit toxic . Dupa cum stim , albinele fara polen sunt terminate.

D006

Apicultorii din Romania sunt precum pasagerii de pe Titanic , vaporul se scufunda dar toti sunt in veselie maxima ...

Altii ... : http://scientificbeekeeping.com/the-nosema-twins-part-1/

romikele

Am făcut puţină curăţenie pe acest topic.
Off-topicul va face obiectul unui topic separat în secţiunea dedicată, aici abţineţi-vă de la jigniri şi indecenţe... se discută doar despre apicultură!
:thanks:

D006


marian sima

Da,da exista atata otrava pe camp tot datorita unor fermieri care ca si unii apicultori prefera sa foloseasca chimicalele la greu.

Eu nu a-s face ce face duduia in filmulet,sper ca sticlaria din podisor nu e tot de la medicamente. =)) =)) =))



mape 48-petru manea

#6593
Citat din: dragos2006 din Octombrie 16, 2013, 11:43:18 AM
  Domnilor aici discutam principii ! nu e bine sa picam in extremism .Trebuie sa invatam din orice postare si sa fim cat mai ponderati .


:bravo:


bio

#6594
Off... habar nu are .... cum se dizolva  FUMIDILUL..:)..si modul de dozare este la pamint .


Din pacate am vazut  filme si cu apicultori  de la noi care tot asa nu prea stiau modul de dizolvare al Fumidilului.


//mi-a placut la duduia din film,... modul in care face curatenia in stup.

RazvanTi

 :rotfl: mie mi-a placut de duduie cand amesteca fumidilul in sirop... parca face acasa prajituri  :rotfl:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

D006

Daca sunteti amatori , asa se face 150 de miere pe familia de albine. Metoda este publicata prin revistele de specialitate.

modigliani

Citat din: romikele din Octombrie 16, 2013, 11:14:20 PM
Am făcut puţină curăţenie pe acest topic.
Off-topicul va face obiectul unui topic separat .....

Unde-i "lincu" catre topicu' ala separatu' in care sa ma pot desfasura obedient referitor la "umorul" limitat al unora ?

Va inteleg perfect motivatia interventiei , dar nu asteptati de la mine ca cele sterse sa nu mai fie citite macar inca odata ! Realmente nu ma pot abtine in a nu-i fi umar-la-umar spiritualului si inteligentului coleg Obombo .
Este genul de individ cu care , in scurt timp , fac echipa perfecta !

Ii iubesc intelectul , daca ma intelegeti ! Este mult ...... peste ! :wink2:

Ori , ca sa-i atrag cumva atentia asupra acestui eventual parteneriat pe care-l evoc subtil , as avea mare nevoie ca spusele mele sa nu mai dispara total nejustificat pe "plaiurile vesnice ale vanatoarei" .

Va multumesc anticipat pentru intelegere !
Doar in tampita aia de aritmetica unu' cumpara 82 de pepeni si nimeni nu se intreaba la ce dracu-i trebuiesc atatia ...

romikele

Subiectul se gaseste la Arena cocoșilor...

marian sima

Citat din: dragos2006 din Octombrie 17, 2013, 04:10:38 PM
Daca sunteti amatori , asa se face 150 de miere pe familia de albine. Metoda este publicata prin revistele de specialitate.

Pai acum nu mai te inteleg,cand altii spun ca au productii bunicele tu spui ca este mit,acum vii cu ''dai cu fumidil ca sa faci productie 150 kg /familie''.