Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

Dragos in numele albinelori te rog si in numele meu te somez sa muti  albinele din balcon pe vatra lori si lasa-l pe Marian sa se ocupe de ele. Tu filmeaza , comenteaza, explica si socializeaza. Daca vei continua sa-i nenorocesti acolo in balcon voi comenta fiecare filmuleti explicind greselile enorme pe care le faci.  :thanks: :hi:

PACO

Citat din: Bătrânul din Aprilie 04, 2013, 09:57:52 AM
Dragos in numele albinelori te rog si in numele meu te somez sa muti  albinele din balcon pe vatra lori si lasa-l pe Marian sa se ocupe de ele. Tu filmeaza , comenteaza, explica si socializeaza. Daca vei continua sa-i nenorocesti acolo in balcon voi comenta fiecare filmuleti explicind greselile enorme pe care le faci.  :thanks: :hi:

ce vi se pare anormal ca stupii stau pe o terasa sau faptul ca a cazut o matca ? Nu stiu cati stupi aveti dar credeti ma ca nu este nimic anormal sa ti cada o matca sau sa tii stupi pe o terasa( nu balcon).

KTA-APIDORNA - Ski

Nu vad deloc a fi o problema tinerea stupilor pe terasa, am avut un stupar in zona Dumnezeu sa-l odihneasca, a tinut toata viata lui stupii in balcon, chiar cu fata spre miazazi si nu o avut probleme,,,in ceea ce priveste pierderea unei regine,e apa de ploaie, sunt cauze multiple,nu balconul sau stuparul e de vina...Sanatate Dmn Dragos si va asteptam prin bucovina sa ne vizitati, ca de restul ne ocupam noi ;)  :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

iosca

Citat din: Bătrânul din Aprilie 04, 2013, 09:57:52 AM
Dragos in numele albinelori te rog si in numele meu te somez sa muti  albinele din balcon pe vatra lor :thanks: :hi:

Salutare Dragos ! Din filmulet am vazut ca stupisorii sunt undeva pe o terasa/balcon. Sunt curios numa' la ce etaj este balconul, si daca-i la casa sau la bloc !
Oricum sincer iti zic, e' prima data cand vad stupi pe balcon (daca-s si la bloc e si mai ciudat pt mine)  :razz: si asta n-o face decat unul (pasionat ii putin spus), cred ca patimas e' un cuvant mai potrivit.
Si eu sunt patimas (bag sama, nu ca tine), am gradina plina de roisori, dar ca sa-i pun in casa (caci terasa tot din casa face parte) ....nu mi-a trecut prin cap.  :bravo: :hi:
http://iosca.sunphoto.ro/                0765687281

romikele

Sta la casa, iar ministupina se afla pe terasa, nu balcon.
Cine e indragostit de albine.le tine si-n chiloti, nu numai pe terasa/balcon!  :razz:

bee_lover

Citat din: romikele din Aprilie 04, 2013, 02:19:46 PM
Cine e indragostit de albine.le tine si-n chiloti, nu numai pe terasa/balcon!  :razz:
Cred ca va referiti la cei care is trecuti de anumita varsta...  =))  :rusine:

madnes_marius

lasati ca o sa imi aduc un stup si o sa-l plasez pe bloc ....sa vedeti atunci cum intru in cartea recordurilor....primul roman cu stupina pe bloc  :bzz: :bzz: :bzz:

catalin_d

Domnule Dragos cand treceti prin Slatina va rog sa ma anuntati ca am eu grija de mititei si  :beer: :beer: :beer:

marius_vfp

Citat din: madnes_marius din Aprilie 04, 2013, 02:25:33 PM
lasati ca o sa imi aduc un stup si o sa-l plasez pe bloc ....sa vedeti atunci cum intru in cartea recordurilor....primul roman cu stupina pe bloc  :bzz: :bzz: :bzz:

ai ramas in urma rau , in new york ,si nu numai,  se practica de mult timp acest lucru .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jenica67

iosca, madnes_marius daca nu ati mai vazut stupi pe balcon, inseamna ca nu ati vazut nimic.
Ia vedeti aici :
Apicultura de balcon - albine 2011-1.wmv
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marian sima

Citat din: Bătrânul din Aprilie 04, 2013, 09:57:52 AM
Dragos in numele albinelori te rog si in numele meu te somez sa muti  albinele din balcon pe vatra lori si lasa-l pe Marian sa se ocupe de ele. Tu filmeaza , comenteaza, explica si socializeaza. Daca vei continua sa-i nenorocesti acolo in balcon voi comenta fiecare filmuleti explicind greselile enorme pe care le faci.  :thanks: :hi:

De mine discutati?
Terasa mea are 10  m latime cu 3 si ceva lungime asa ca ceva stupi are loc pe ea.
Totul a fost gindit cind am pus stupi pe terasa .
Dimineata bate soarele direct in ei ,dupa 12 are umbra ,sint feriti de iluminatul stradal care pe vechea pozitie a-mi facea probleme ,albina zboara direct de la inaltime asa ca doamnele mai parfumate(am avut probleme cu ele) ,carutele cu cai sint mai ferite,albina nu mai este luata in bot de masini.
Am mai avut stupi pe terasa intr-o primavara si anul acela stupi au facut treaba la salcim.

Nu vad nici un incovenient ca stupi sint amplasati mai sus,de fapt daca ma gindesc bine nu -mi amintesc sa fi cules  vreodata un roi de la 20 cm de sol. :)

Daca gresesc cu ceva va rog sa-mi spuneti unde gresesc  ca sa fac corectarea.

pharaonu75

Despre alt Marian era vorba! =))

Marian la care se referea Batranul, este ajutorul lui Dragos in stupina!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Bătrânul

Problema nu este locatia !!!!!! (terasa) Sper ca Dragos va intelege .  :wink2:

D006

  Ideea cu stupii pe terasa am copiat-o de la alti apicultori care aveau asa ceva si ma fascina extraordinar . Am avut ocazia sa urmaresc non-stop viata albinelor timp de 4 luni .
  Batrane pastreaza-ti sfaturile pentru tine sau pentru altii , eu ma joc cu reginele asa aia este o pierdere insignifianta pentru mine . Apropo , cu albinele mele fac ce vreau , sunt la nivelul in care nu mai pierd timp cu familii bezmetice , orfane , slabe , unific si gata.

Bătrânul

Bine Dragos tin pentru mine pentru ca sint tare frumoase puieti primiti de la tine .  :hi: :hi: :wink2: