Jurnal apicol

Creat de D006, Ianuarie 03, 2009, 03:51:39 PM

« precedentul - următorul »

TDI

Anul trecut n-a fost, anul asta a fost jale. :D

D006

 Pe 19 august la o zi dupa aplicarea mavrilolului deja pe tava erau 15 paduchi morti.

Eugen B

Cum stati cu culesul acuma. Aveti ceva de intretinere? Pana la cat credeti ca va ajunge pretul la miere, ca vad ca tot creste...?

TDI

Anul asta creste, la anu' se revanseaza ei. Creste pana unde esti in stare s-o vinzi...

jonny_it

Citat din: dragos2006 din August 25, 2014, 10:10:30 AM
Pe 19 august la o zi dupa aplicarea mavrilolului deja pe tava erau 15 paduchi morti.

Putin ... am avut 2 cazuri de zici ca nu le-as fi facut tratament in viata lor.  :uimit:
Anul acesta am avut un mai multi paraziti cazuti in perioada aceasta, poate si pentru ca in medie a fost mai multa albina.

dodo79

Citat din: Eugen B din August 25, 2014, 01:21:20 PM
Pana la cat credeti ca va ajunge pretul la miere, ca vad ca tot creste...?
la Apicola tg mures achizitia se face la salcam=18 lei si la poliflora= 14
pret de vanzare 29 respectiv 23

D006

 Culesul de nectar acum este zero , dam sirop lunea , miercurea si vinerea.

bogdan moldovean

puteti spune si noua ce reteta de sirop administrati la albine ?ce proportii si cum il dati multumim

bio


...

Citat din: dragos2006 din August 13, 2014, 03:12:55 PM
eu am hranitoare - podisor de 8 kg prin care nu deranjez albina si fac completarile sau stimularile foarte usor. Unde mai pui ca poti da si turte in el.

...

Citat din: dragos2006 din August 14, 2014, 07:48:38 AM
.....
  Copilu , socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ ! sunt hranitoare cu reductie astfel incat siropul sa fie luat in timp .

..

Citat din: dragos2006 din August 26, 2014, 07:13:43 AM
Culesul de nectar acum este zero , dam sirop lunea , miercurea si vinerea.

Dragosh !!!......  =)) ..

....saptamina trecuta ..am inteles ca ai hranitoare de 8 kile  ...  am inteles ca sunt "hranitoare cu reductie" ca albinele sa ia siropul in timp, dar sa ajungi sa dai din 2 zile in asa super-hranitoare parca nu mai inteleg nik...


 

stefan1

Citat din: bio din August 26, 2014, 10:33:49 PM

....saptamina trecuta ..am inteles ca ai hranitoare de 8 kile  ...  am inteles ca sunt "hranitoare cu reductie" ca albinele sa ia siropul in timp, dar sa ajungi sa dai din 2 zile in asa super-hranitoare parca nu mai inteleg nik...


  Eu cred ca intelegi prea multe!  :wink:
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dodo79

Citat din: stefan1 din August 27, 2014, 02:02:24 AM
Citat din: bio din August 26, 2014, 10:33:49 PM

....saptamina trecuta ..am inteles ca ai hranitoare de 8 kile  ...  am inteles ca sunt "hranitoare cu reductie" ca albinele sa ia siropul in timp, dar sa ajungi sa dai din 2 zile in asa super-hranitoare parca nu mai inteleg nik...


  Eu cred ca intelegi prea multe!  :wink:
si eu care vroiam sa il propun la Sighisoara ca si presedintele asociatiei Apiardeal. :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

calmusdaniel

Pai, cu hranitoarele de 8 l cu sirop nu care cumva sa le cada dintii la albine(poate fac carii!!! mai puneti si lamaie sa nu li se faca greata!)!Si uite asa s-a mai lungit productia de miere,ca tare a mai fost botezata anul asta! =)) =)) =)) =)) =))

romikele

Nu cred ca dupa administrarea siropului va urma o extractie  :wink: =))

Eugen B

Daca dam anual sirop in hranitoare de 8 litrii in 2 anii maxim dau toti stuparii faliment. Eu as atentiona stuparii sa isi vanda mierea cu un pret decent, nu sa o dea cu pret de nimic, stiu stupari care vand mierea sub pretul care se da la firmele mari la en-gros. Si la radio si peste tot vad ca se vinde miere in strainatate cu pret mare si la noi la pret de nimic.

mmacreanu

Citat din: Eugen B din August 28, 2014, 09:49:47 PM
Daca dam anual sirop in hranitoare de 8 litrii in 2 anii maxim dau toti stuparii faliment. Eu as atentiona stuparii sa isi vanda mierea cu un pret decent, nu sa o dea cu pret de nimic, stiu stupari care vand mierea sub pretul care se da la firmele mari la en-gros. Si la radio si peste tot vad ca se vinde miere in strainatate cu pret mare si la noi la pret de nimic.

in strainatate nu se cumpara miere din stupii care au hranitor de 10 litri :d
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.