despre crotalierea stupilor

Creat de apisrom, Noiembrie 17, 2011, 07:12:45 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

da, da ,dar ciinele de latrat si ............ :nod: :nod:

albinalex

Salutari.

Acuma am inceput sa fac si eu Masura 112, si in ghid deja apar si placutele de identificare.

La verificarea pe teren, toate exploataţiile agricole care îşi formează calculul UDE din stupi trebuie să introducă sistemul de identificare şi înregistrare a stupilor şi stupinelor, constând în plăcuţe de identificare pentru fiecare stup şi panouri de identificare a stupinelor, în conformitate cu Ordinul MADR nr.119/ 25.05.2011 pentru aprobarea Sistemului unitar de identificarea stupinelor şi stupilor.


ALBINEL 1984

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Noiembrie 24, 2011, 05:58:05 PM
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 22, 2011, 04:04:06 PM
Nu am vazut rostul acestei intepaturi!
Nu sunt portavoce... in schimb am bun-simt!


daca eu nu am raspuns, inseamna ca nu merita...
oricum, nu imi aduc aminte sa fii discutat pe undeva despre placutele de stupi, asa ca fiecare aude si mai ales spune ce vrea


mesajul meu era ca nu poti avea mai multe placute valabile pt un numar mai mic de stupi,daca florine  ai dat-o la plezneala cand ai intrebat la sedinta aca de duminica trecuta sau nu itii mai aminteste ori nu esti una si aceiasi ca persoana cu userul de pe forum  nu i-mi pasa si nici nu se merita efortul  :salutare la toata lumea :hi:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: ALBINEL 1984 din Noiembrie 26, 2011, 01:52:30 PM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Noiembrie 24, 2011, 05:58:05 PM
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 22, 2011, 04:04:06 PM
Nu am vazut rostul acestei intepaturi!
Nu sunt portavoce... in schimb am bun-simt!


daca eu nu am raspuns, inseamna ca nu merita...
oricum, nu imi aduc aminte sa fii discutat pe undeva despre placutele de stupi, asa ca fiecare aude si mai ales spune ce vrea


mesajul meu era ca nu poti avea mai multe placute valabile pt un numar mai mic de stupi,daca florine  ai dat-o la plezneala cand ai intrebat la sedinta aca de duminica trecuta sau nu itii mai aminteste ori nu esti una si aceiasi ca persoana cu userul de pe forum  nu i-mi pasa si nici nu se merita efortul  :salutare la toata lumea :hi:


fiecare stupar poate lua cate numere vrea

nu scrie nicaieri in lega ca esti obligat sa iei numere egale cu numarul de stupi
daca eu vreau sa am 100 de stupi cu numere cronologice, le comand si le cumpar, chiar daca acum am doar 25
e clar
eu in genereal nu prea arunc "la plezneala " ca altii
am incheiat dicutia cu tine
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

D006

#34
  Va prezint in pozele de mai jos sistemul ultra modern de crotaliere si identificare a stupilor aplicat in regiunea Umbria din Italia :

In prima poza vedeti placa de identificare a stupinei care este agatata de peretele unui stup.
In a doua poza va prezint o cutie cumparata prin PNA-ul lor  unde esti obligat sa scrii numarul de inregistrare a stupului  cu markerul.

Kov iulian

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 28, 2011, 10:38:46 AM

In a doua poza va prezint o cutie cumparata prin PNA-ul lor  unde esti obligat sa scrii numarul de inregistrare a stupului  cu markerul.
La noi nu se putea asa ceva pt ca la noi trebuie sa faca si niste baieti bani .
( intodeauna noi suntem mai catolici ca papa )

pharaonu75

La noi crotaliile trebuie sa fie de o anumita dimensiune, pe un anumit tip de suport... si bineinteles trebuie sa le cumperi, pentru ca statul sa incaseze bani din impozitarea celor care le produc...
Cum sa te lase sa scrii cu marker-ul... iar ei sa puna bir doar pe o amarata de carioca??

Intrebarea  este "De ce la altii se poate si asa, iar la noi nu?"

In curand vor spune ca doar o singura firma (de partid, bineinteles) are voie sa produca acele crotalii... si uite asa romanizam noi orice idee si o aplicam dupa bunul plac!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Cand am autorizat stupina sanitar veterinar am primit un cod unic.Atunci am primit urmatoarea afirmatie:
Acest cod unic va ajuta identificarea unui produs ce nu respecta normele,va insoti produsul din stupine si va putea fi identificat apicultorul.
Ok,am zis eu e ceva normal
Acum se cere altceva.
Daca eu pot cumpara un numar nelimitat de placute,cum se va sti numarul exact de stupi ai unui beneficiar de fonduri europene?
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

filip

#38
Adevar ori miciuna?
http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/romania-in-top-20-tari-producatoare-de-miere-157011.html
Astea sunt vorbele presedintelui nostru?
Cum adica o parte e naturala?
Toata mierea e naturala,dar o parte poate fi inclusa in categoria BIO
"România are potenţial mult mai mare, mai ales ca mierea din zonele montane si culinare, unde se face un sfert din producţia totală, este naturală, chiar dacă nu este certificată ecologic", a mai arătat Fetea"
Si ne miram ca unele persoane au dubii in privinta mierii.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

 =)) =))
Pe final se face referire la o afirmatie a lui Fetea, dar "jurnalistii" lu' Peste nu prea stiu sa scrie!

"zone montane si CULINARE"
Semnatara articolului o fi ramas cu gandul la coada cratitei si a uitat ca la noi in tara, exista si zone COLINARE!
Pentru ea doar muntele si bucataria exista! =)) =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

#40
Daca in tara sunt 1300000 de fam albine care e media per stup?
Eu cred ca numarul de fam e umflat bine cat si cantitatea de miere din 2011
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Daca anul trecut s-au obtinut 18 mii tone, iar anul acesta 21 mii tone, cum ramane cu cresterea de 40%?

pharaonu75

Citat din: filip din Noiembrie 28, 2011, 12:44:29 PM
...Eu cred ca numarul de fam e umflat bine...

Au scos ccifrele astea din statistici, iar statisticile astea ii includ si pe cei care au accesat fonduri europene pe masurile 141, 112, fara a avea vreun stup!
Si mai sunt si alte modalitati de a pacali statul...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

#43
   In Italia cuantumul subventiei este stabilit de inspectorul care vine la fata locului . El este Dumnezeu , ce zice el asa ramane !

orbanstefan64