Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: jonny_it din August 27, 2014, 01:35:39 PM
Roii si familiile de albine mai pleaca in momentul cand spatiul unde sunt adapostite li se pare impropriu, adica:
1. prea mic,
2. prea rece,
3. umed
4. cand din familie lipseste mierea.
5. Vara daca o familie/roi nu are miere foarte putin probabil sa o gasiti albine moarte, mai mult ca sigur o sa gasiti un stup aproape gol.
Si in cazul altor paraziti(ex varroa) de multe ori se incampla acelasi lucru, albinele parasesc stupul si cauta un loc mai bun.

Să le luăm pe rând:
1. EXCLUS - roiniță de 6 rame ocupată cu 3 rame, roiul făcut cu o ramă full de albină și puiet căpăcit, o ramă cu hrană peste 80% și o ramă de acoperire cu puțină miere.
2. la fel de rece sau cald le-a fost la toți. Fundul decupat 12x12cm acoperit cu sită, podișor de scăndurele fără aerisire, dar neetanș.
3. EXCLUS, perfect uscat!
4. Rama de acoperire avea la momentul dispariției albinelor aproape jumatate din mierea veche, dar și celule cu miere proaspătă, plus coroana de pe rama cu puietul larvar - cel căpacit eclozase în totalitate.
5. Suspectez calitatea/eficiența varachetului, deși neexpirat.

Au pățit și alții ceva asemanător.  :sad:

jonny_it

Citat din: romikele din August 28, 2014, 10:29:10 AM
Să le luăm pe rând:
1. EXCLUS - roiniță de 6 rame ocupată cu 3 rame, roiul făcut cu o ramă full de albină și puiet căpăcit, o ramă cu hrană peste 80% și o ramă de acoperire cu puțină miere.
2. la fel de rece sau cald le-a fost la toți. Fundul decupat 12x12cm acoperit cu sită, podișor de scăndurele fără aerisire, dar neetanș.
3. EXCLUS, perfect uscat!
4. Rama de acoperire avea la momentul dispariției albinelor aproape jumatate din mierea veche, dar și celule cu miere proaspătă, plus coroana de pe rama cu puietul larvar - cel căpacit eclozase în totalitate.
5. Suspectez calitatea/eficiența varachetului, deși neexpirat.

Au pățit și alții ceva asemanător.  :sad:

Daca varroa a fost problema atunci sub puietul capacit ar trebui sa gasiti dovezile.  :)

yulian

Citat din: romikele din August 28, 2014, 10:29:10 AM
Au pățit și alții ceva asemanător.  :sad:

Anul trecut mi-au disparut 3 roiuri...dar eu am presupus/presupun furt. Culmea este ca lazile cu rame in ele au ramas, dar erau rame goale, fara gram de puiet/miere si nu prea semanau cu ale mele.

Kiwi Bee

Citat din: yulian din August 28, 2014, 12:02:17 PM
Citat din: romikele din August 28, 2014, 10:29:10 AM
Au pățit și alții ceva asemanător.  :sad:

Anul trecut mi-au disparut 3 roiuri...dar eu am presupus/presupun furt. Culmea este ca lazile cu rame in ele au ramas, dar erau rame goale, fara gram de puiet/miere si nu prea semanau cu ale mele.

Asta DA hotz cinstit. Tia rambursat ramele   =))

Fati si tu semne unice la rame. Insirmeaza intrun stil aparte sau bate un cui mai diferit(intotdeauna indoi cuiul inainte saintre cu totul dar numai unul si la toate ramele la fel).

yulian

Asa am zis si eu...asta da hot cinstit... Anul asta am avut parte de altul...mi-a furat "doar" cantarul...stupii nu i-au trebuit  :P

romikele

O portie de sirop gata de administrat  :wink2:

aditza_71

Buna seara dl.Mihai .Arata bine siropul. E  apa + zahar ? Sau este cumparat? Ii mai puneti  si ceva apicomplex sau protofil pt. stimulare ?

romikele

Este Apimera, la care adaug Protofil si Startovit:

mmacreanu

Citat din: romikele din August 30, 2014, 10:57:20 PM
Este Apimera, la care adaug Protofil si Startovit:

ceva preturi? sa avem si noi :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele


mmacreanu

Citat din: romikele din August 30, 2014, 10:59:46 PM
41 de lei bidonul de 7 kg.

hmm, testat pana acum? este mai scump decat dulcofruct (62 lei 14 kg)
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

romikele

O fi mai scump, dar mai bun... testat printre altele 3 ani pe un lot de 300 familii, iernat fara probleme.

aditza_71

Dl. Mihai eu sunt  Adi cel care am vb. ieri . Am fost ieri la Tudor Oprescu si am vazut stupi facuti de el.Avea pe stoc numai cu cat de 1/2. Imi plac sunt de calitate si mi-am facut comanada si eu de catava.

romikele

Am stiut de la prima postare cine esti  :smile:
Ma bucur ca ti-au placut stupii, sunt intr-adevar de calitate. Dovada ca omul are de lucru non-stop.
Tot de la el am si Apimera, pe care o foloseste cu succes, fara nici o pierdere peste iarna.

romikele