Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

romikele


Tamu

#511
:yes: si ale mele mai fac asemenea antrenamente.

@};-  @};-  %%-  @};-  @};-  @};-
%%-  @};-  @};-  @};-
@};-  @};-
         :bzz:  :bzz:  :bzz:   :bzz: :bzz:  :bzz:  :bzz: :bzz:  :bzz:     :bzz:  :bzz:  :bzz:  :bzz:  :bzz:  :bzz: :bzz:
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

romikele

Zi schimbatoare, cu soare si vant, apoi nori si o rafala de ploaie, apoi iar soare...
Cu toate acestea , la urdinis a fost ceva activitate  :bzz:

romikele

Am surprins și o matcuță...

fiug1970

Superba matca!!Straluceste-n soare,ca o pepita de aur!!

romikele


KTA-APIDORNA - Ski

Felicitari pentru activitatea de la urdinis, asa ne place cand vedem la toti stupii in rest cules sa fie si miere in caturi va dorim !!!
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

romikele


stefan1

  Cand proportia albinelor care vin cu polen este mica, inseamna ca este un cules bunisor de nectar. Totusi dupa zborul vazut la urdinis albinele nu veneau foarte incarcate. Pe la Ramnic nu ploua?
  Asa le-ai facut la albina raampa serioasa de aterizare! Poate era bine si ca scandura de zbor sa fie putin inclinata in jos si se putea realiza cu cu ceva complicatii la constructie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

romikele

De plouat a plouat destul de bine, dar resursele melifere sunt sarace in zona mea.
Pana la tei va fi doar un cules de intretinere, asa ca voi trece la stimulari, mai ales la roi.
Dimineata de obicei se aduce mult polen, iar dupa ora 12.00 in special nectar, dar de la distante relativ mari.
Pe alta vatra, mai spre deal, situatia e mult mai buna, polen si nectar mai mult, mai ales dupa ploi. Acolo am doar roi, pe care sper sa ii am pregatiti de cules la floarea soarelui.

romikele

O alta matcuta isi cauta de lucru  :D

pharaonu75

Citat din: romikele din Mai 28, 2013, 08:04:54 PM
O alta matcuta isi cauta de lucru  :D

Ai grija ca daca nu isi gaseste de lucru acolo, pleaca in Spania la cules de capsuni! =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

fiug1970

Ba sa am pardon,monser!De ceva timp,capsunarii nu mai sant romani!!sic!ci spanioli pur sange.Asa ca matcuta aurie sa-si caute de munca in tara!!
Trebuie sa gasiti alta denumire pentru cei cu traista-n bat ce cutreiera europa(si nu numai..)"Capsunarii"au intrat in istorie si trebuiesc "parcati".

romikele

Aky la ora de antrenament  :P

Razvan HD

Una din rasele mele preferate !  :bravo:  Sa va traiasca ! :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."