Lumea apicola a lui romikele

Creat de romikele, Decembrie 06, 2009, 12:39:47 AM

« precedentul - următorul »

stupar

Asa marunt n-am putut citii,am postat si asa marit da am citit,foarte adevarat,observatia,ca cititorul,citeste cuvantul intreg.Literatura chineza,respectiv fecare figura de deseni exprima un cuvant.

romikele

Azi am surprins-o pe coana mare (made Sighișoara  :wink2: ) în toată splendoarea  :razz:

Obombo


balasbebe

Am numarat 4 paduchi la vedere si doi sub aripi. Va trebui sa refaci tratamentul. Daca se vad asa de multi este cam greu cu aceea colonie. Trebuia tratata familia inainte de a pune matca in ele.

romikele

Poza a fost facuta inainte de tratament.
Pe foaie am numarat 19 buc.
Tratamentul se va repeta peste 7 zile, acel roi nu a fost pana acum tratat.

balasbebe

Cand se face tratamentul foarte multe albine infestate nu suporta tratamentul si ies afara. De pe alea cad mai multi paduchi decat numaram noi pe foaia de control.

romikele

Acea colonie am primit-o de curand, de aceea tratamentul se repeta de 3 ori.
La ceilalti au cazut intre 0 si 3 paduchi.
Urdinisul sta inchis 15 min., albinele nu au cum sa iasa, dar mai pot veni intarziate, asa ca urmatorul tratament il voi face dimineata devreme.

balasbebe

Ma gandesc la mine, deoarece eu nu inchid urdinisul.

Obombo

Citat din: balasbebe din Septembrie 23, 2012, 10:01:52 PM
Cand se face tratamentul foarte multe albine infestate nu suporta tratamentul si ies afara. De pe alea cad mai multi paduchi decat numaram noi pe foaia de control.
Interesanta teorie. Deci, daca am inteles eu bine, in timpul tratamentului albinele cu paduchi pe ele ies din stup iar cale fara raman?

balasbebe

Am facut o data tratamentul seara tarziu nu au putut iesi atunci, dar dimineata toate, sau aproape toate se tarau pe jos, care aveau putere incercau sa intre in lazi, se bateau cu cele ramase prin lazi, era un fenomen creat de mine. Am gresit doza de administrare, sau era prea rece, dar era un real pericol sa le mai las sa se bata intre ele. Am luat lampa de parlit porcii si le-am ars pe toate care erau afara. Un stupar cu experienta mi-a spus ca si el a patit la fel si nu le-a facut nimic, si-au revenit.

Te rog sa ma scuzi ca am scris pe pagina ta, dar trebuia sa dau un raspuns. Daca doresti poti muta in alta directie.
  Da am zis ca albinele afectate de Varroa ies din stup. Sunt prea slabite, si nu suporta gradul de otravire. Dupa tratament de regula ies doar cateva si pe urma se linistesc.

romikele

Pe pagina mea se poate scrie orice legat de apicultura, fara probleme.  :hi:

Cu ocazia aceasta ma gandesc sa fac poze din fiecare colonie, asa pot vedea daca exista sau nu acarieni si dupa tratament.
Cu ochiul liber e mai greu de observat.

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: romikele din Septembrie 24, 2012, 08:38:06 AM
Pe pagina mea se poate scrie orice legat de apicultura, fara probleme.  :hi:

propun sa supunem la vot "reintegrarea " lui dragos
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

balasbebe

Un forum de apicultura nu are farmec daca nu se simte prezenta lui Dragos. Are el ceva anume. Am mai scris despre el destul de mult. Eram certat cu el, dar mi-am dat seama ca amandoi iubim la fel si ne-am impacat. Ne-am certat de la albine. Sunt altii care nu au ce cauta pe un forum de apicultura, si stau bine si fac mult rau.


Miercuri am auzit la radio ca este un progam pentru a arhiva alunitele de pe corp, intr-o baza de date. Daca eu as avea un aparat ca si al tau asa as proceda, as poza albinele rame cu rame si acasa le-as studia.

janese

asta are multe pacate(d2006)!...totusi un lucru ne leaga ....albina!...ridicatzi-i banarea sa-l avem printre noi!...mai ales ca apiardealul a fost forumul lui de suflet!
si ca sa se mai spele de pacate...sa vomite aici tot ce stie despre colectarea polenului cu ajutorul familiilor de albine!!!jmeharii...chichitze...rilu-rilu!
il stiu pe ramnicean!!!...daca nu specificam ,,cu ajutorul fam de albine"..imi povestea despre polen adunat prin scuturarea florilor!!!
hai ma cumnate Romiii...inmoaie-te si tu nitzel...ca viatza-i trecatoare!!!! :i_love_you:

stefan1

  Am aceeasi parere cu cei de mai sus.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)