sirop de zahar

Creat de LAZAR VASILE-CORNEL, Septembrie 29, 2015, 06:38:10 PM

« precedentul - următorul »

LAZAR VASILE-CORNEL

Buna ma numesc VASILE de anu acesta mia-m cumparat doua famili de albine imi puteti spune pina cind pot sa le dau sirop de zahar? Am doua roiuri de cite 3/ 4 rame si nu au atita miere .Multimesc.
SANATATE SI MULT NOROC.

Cipi

pana la sfarsitul lunii septembrie cel tarziu.

oroles

Eu as zice pana la inceputul lunii septembrie. Restul e sinucidere curata.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

roi_ag

Cel mai bine ar fi pana in 5 maxim 10 Sept., ca sa o si capaceasca, dar daca nu au mancare decat
sa nu-i mai ai in primavara poti sa le dai si in Oct.

standdupp

Cartile spun maxim 10-15 septembrie. Din ce am inteles de la nea Marin, el spune ca ideal e finalul lui August.

In rest fiecare face cum gandeste el ca e mai bine.
Un apicultor incepator

bucovineanu

Citat din: oroles din Septembrie 29, 2015, 08:30:45 PM
Eu as zice pana la inceputul lunii septembrie. Restul e sinucidere curata.
Esti sigur ca daca se da sirop la albine in septembrie mor albinele?

C@T@LIN

 :hi: daca nu avem rezerve suficiente mai bine dam turte in ianuarie/februarie  sau sirop de zahar  2/1 invertit in momentul de fata?

filip

In februarie Matca deja incepe sa oua,albina ce proceseaza turta are deja inlocuitori in timp scurt.
Nu acelasi lucru se intampla cu o albina ce intra uzata in iarna...............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

oroles

Citat din: bucovineanu din Octombrie 01, 2015, 10:45:59 AM
Esti sigur ca daca se da sirop la albine in septembrie mor albinele?
Nu mor chiar toate, insa uzura se vede. Sunt convins de asta. Eu am dat anul trecut turte incepand cu 15 ianuarie. Nu am vazut semne de uzura majora. Oricum nu au iernat la fel de frumos ca acum doi ani cand nu am dat nimic pana pe la sfarsitul lui martie.
Am avut un caz interesant cu un stup cu albine de carne. A ouat ca nebuna matca pana toamna tarziu. Desi i-am inlocuit ramele cu rezerva putina cu altele cu o cantitate mai mare, spre inceputul lui februarie avea 0 miere. L-am tinut in turte pana in aprilie. A mers numai pe zahar pana atunci. A scapat si a dat si  miere, insa avea populatie foarte mare iar uzura nu s-a vazut asa de mult.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

De aproape 40 de ani de cand am albine am facut hranirile numai dupa 10 septembie. Si cu ani in urma erau altfel de ierni si nu am obsevat uzura albinelor. La primul control din primavara, foarte rar e nevoie sa scot vreo rama din cuiburi. Nu dau niciodata turte.
Faptul ca familiile se depopuleaza peste iarna se intampla mai ales din cauza tratamentelor nefacute corespunzator.

dorindafi

ascultati ce spune colegu bucovineanu si bagati la hard
lasati basmele si filmele de pe net
:beer:  noroc bucovinene   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

maximotgv

Citat din: bucovineanu din Octombrie 01, 2015, 08:31:45 PM
De aproape 40 de ani de cand am albine am facut hranirile numai dupa 10 septembie. Si cu ani in urma erau altfel de ierni si nu am obsevat uzura albinelor. La primul control din primavara, foarte rar e nevoie sa scot vreo rama din cuiburi. Nu dau niciodata turte.
Faptul ca familiile se depopuleaza peste iarna se intampla mai ales din cauza tratamentelor nefacute corespunzator.

La ce data terminati hranirile de completare? In ce proportie mai capacesc albinele siropul pe care-l dati pentru completare? Dupa ce faceti completari mai faceti stimulari? Multumesc

happy

Ieri le-am dat ultimile pungi de sirop de completare,stimulare nu mai fac de la inceputul lui septembrie.Polen au destul dar vor veni zile calduroase si vor mai aduce.Am dat si la vecini helianthus giganteum si la ora asta este plin de flori!Mai este si aster din belsug
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bucovineanu

Citat din: maximotgv din Octombrie 01, 2015, 09:19:37 PM
La ce data terminati hranirile de completare? In ce proportie mai capacesc albinele siropul pe care-l dati pentru completare? Dupa ce faceti completari mai faceti stimulari? Multumesc
Am hranitoare de podisor si pot da pana la 1,2l de sirop odata. Termin hranirile in 8-10 zile. Nu fac stimulari.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde