Stupii mei.

Creat de G. Iulian, Decembrie 15, 2012, 06:58:38 PM

« precedentul - următorul »

mmacreanu

Citisem pe forumul asta ca in primele zile, rapita da mai mult polen, apoi urmeaza un cules mai bogat de nectar ... asa o fi?
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

G. Iulian

Așa este, cel putin la mine au băgat polen la greu, iar matca depune ouă pe unde poate, am completat cu rame noi că vechi nu am. Din 8 roiuri de anul trecut unul singur este pe 7 rame restul au ajuns pe 10 zilele astea când a eclozat puietul. Mult puiet tânăr să vedem cine se duce la cules  :) rapița la maxim 150 m de vatră .

mmacreanu

Eu am rapita la 1 km distanta, duminica trecuta am marit cuiburile pentru ca ii lasasem pe 4 rame. Aproape toti aveau puietul capacit, maine merg sa vad daca vad albina tanara pe rame nu in celule :D si sa completez pana la 10 rame pe toti. Unul singur il am slabut, nu vrea sa plece din 3 rame (asa era acum 7 zile, poate s-a mai populat), i-am dat sirop, miere ... maine sper sa mai gasesc prin ceilalti o rama capacita sa-l ajut.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

G. Iulian


G. Iulian

O vizită scurtă la stupină și câteva poze.

G. Iulian

Aceștia au fost stupii unuia din bunicii mei. Anii "80

G. Iulian

Stupii tatălui meu și ai colegului, în livadă.

G. Iulian

#67
Stupii mei de producție 6 dadant și 2 layens. Momentan cules la zmeur și la mur, de întreținere.

G. Iulian

Și viitorul: 5 roiuri și 5 nuclee.

antiopa din ardeal

 Ceva miere de rapita s-a adunat pana la urma? Dar salcam?

G. Iulian

Rapiță doar 10 kg la toți,  restul rame crescute, la salcâm 80 kg extrase de la etaje.  :hi:  :hi:  :hi:

KTA-APIDORNA - Ski

Felicitari pentru cele vazute, si frumoasa recolta la salcam, noi asteptam poliflora in zona... spor la familii cat mai multe si sanatoase !!! %%- :beer:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

G. Iulian

Mulțumesc, eu peste 10 zile îi aduc acasă. La anul am să îi duc și la tei, anul ăsta din păcate nu cu toate că sunt la 24 km de pădurea de tei de la Luncavița, mai e și Dunărea între. Cu 6 stupi de producție nu are rost să mă duc. Stau acasă și îi pregătesc de floarea soarelui, mai sunt în sat și  tei, a plouat și terenuri nelucrate sunt destule.

G. Iulian

#73
Poze cu stupina noastră.

G. Iulian

Pentru cei care vizionează pozele și pagina mea, am o rugăminte să îmi faceți o sugestie cum să rezolv următoarea problemă cu care mă confrunt:

Am un stup corp 1/1 și cat 1/1 de 10 rame (în poze este cel cu corp alb și cat vernil rândul 2). Producție miere până acum 25 kg, faguri construiți 1/1 13 buc. Are acum rame cu puiet 12 buc - nu vrea să roiască. Totul până acum este frumos dar apare și problema: este populat cu MIG-uri. Este foarte agresiv, mă conduce până la mașină când plec de la prietenul meu unde îmi țin stupii  ))/ . Cu toate că mă blindez cu 2 perechi de șosete, combinezon, mască mănuși, două afumătoare tot nu scap neînțepat când umblu la el. Aș vrea să îi schimb regina în timpul culesului la floarea soarelui. Aș putea să îl las cuib 1/1, cat 1/1, pot să îl și divizez în două și să pun regine împerechiate dar nu sunt sigur cum este mai bine. Vă rog dați-mi un sfat. Vă mulțumesc anticipat și vă salut pe toți.  :hi:  :hi:  :hi: