Căpăceala vindecă ficatul şi plămânii şi reglează metabolismul

Creat de romikele, Aprilie 19, 2015, 04:37:11 PM

« precedentul - următorul »

romikele

CitatCapaceala este capacul de la fagure, cu care albinele "sigileaza" mierea depusa in fiecare celula a stupului pentru a-i conserva calitatile terapeutice. La inceput, mierea are un continut de apa destul de ridicat; de aceea, albinele sunt preocupate sa elimine excesul de apa si muta mierea din celula in celula, pana cand cantitatea de apa se reduce in proportie de 18% .

http://onlinereport.ro/alimentul-care-vindeca-ficatul-plamanii-si-iti-regleaza-metabolismul/

Kiwi Bee

Ce stim?
-celulele se umple cu miere maturata
-urmeaza capaceala(tot fagure/ceara, dar nu neaparat adusa proaspat din natura ci mutata de ici colo din stup)
-cel putin o albina va injecta o mini-picatura de venin prin capaceala(sub capaceala) si se presupune ca fiind conservant. Eu nu cred sa fie vorba de conservare dar poate fi vorba de o imbunatatire. De ce "dupa ce se capaceste"? ... Nu stiu.

In acea capaceala se afla si venin..... de aici efectele benefice.

bio

capaceala... descapaceala....din pacate un produs care nu este apreciat de cumparataori la adevarat lui valoare..

... abia vind capaceala cu un pret cu 30% mai mare decit mierea poliflora .

oroles

Eu stiam de capaceala ca e buna tare la ficat. Regleaza triglicerridele...
La Apicola am vazut niste pixuri pentru extragerea capacelii.
Nu am vazut niciun filmulet in care sa se arate cum se foloseste acel pix. Aveti ceva filmulete despre extragerea pasturii? M-au mai intrebat cativa daca nu le vand pastura...
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

Oroles,vezi în bibliografie în revista Apicola nr.3/1986,pg.21,metodă de extracție a păsturii. Intenționez la vară să-mi fac câteva borcănele.

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

sorinma

Citat din: oroles din Ianuarie 30, 2016, 12:58:30 PM
Eu stiam de capaceala ca e buna tare la ficat. Regleaza triglicerridele...
La Apicola am vazut niste pixuri pentru extragerea capacelii.
Nu am vazut niciun filmulet in care sa se arate cum se foloseste acel pix. Aveti ceva filmulete despre extragerea pasturii? M-au mai intrebat cativa daca nu le vand pastura...

Daca il rogi pe Bio poate ne da amanunte ..
Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde

oroles

Auzi Bio, ia spune tu cum se extrage pastura! Promit ca nu iti iau clienții.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ciucur

Citat din: oroles din Ianuarie 30, 2016, 11:37:01 PM
Auzi Bio, ia spune tu cum se extrage pastura! Promit ca nu iti iau clienții.
Parca juniorul lui Bio se ocupa cu recoltarea de pastura daca imi aduc bine aminte.
Nelu, nu ne-ai mai zis nimic de junior.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.