mutarea vetrei

Creat de andrei_salaj, Aprilie 07, 2008, 12:06:58 AM

« precedentul - următorul »

Eugen B

daca nu sunt la subiect nu insemna ca ma contrazic.
Iarna se pot muta stupii daca esti atent, si in mod special este indicat macar 21 de zile ca albina sa nu fi zburat (in mare isi pierde orientarea, si cand va iesi dupa 21 de zile isi va face iar orientarea din locul nou).

dorindafi

ai dreptate. eu ma exprim mai greu , adica am zis - o perioada mai indelungata-
dar totul e bine cind se termina cu bine
aici suntem colegi si daca mai gresim ne aceptam asha cum sintem

acum te-ntreb : vi pe la mine  : sampanie: ori ma astepti la tine  :coffee:   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Eugen B

nu m-am suparat, vreau sa fim clar intelesi.
Oricum din carti stiu ca e chestia de 21 de zile, dar din proprie experienta, unele albine chiar dupa 21 de zile nu isi pierd orientarea initiala.
Cred ca nu ar fi rau sa lasam mai bine de 21 de zile.
Practica ne invatata mult mai mult decat teoria.

dorindafi

bine , dar cu  : sampanie: cum ramine ?  :)
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Adrian.B.

Ma invit eu, si poate discutam de 6.3 si 6.1.

Muntoiu Radu

M-am tot gandit si cred ca ii las in pace pana in Mai sau Iunie. Toata iarna cat am fost la ele si mai vedeam cate una ca zboara, nu am vazut niciodata sa faca "zbor de recunoastere", mergeau direct unde vroiau sa mearga si se intorceau direct la urdinis. Joia trecuta unele inca mai cautau in sura, unde lasasem cateva rame negre in Octombrie si unde tot dadeau ele tarcoale in ultimele zile de caldura din 2014...

Mai bine fac mutarea dupa salcam si le echilibrez atunci daca se sub/supra-populeaza periculos. Cu spatiul ma descurc eu cumva. Mersi de sfaturi...