Varatraz

Creat de bucovineanu, Octombrie 18, 2010, 09:31:41 PM

« precedentul - următorul »

balasbebe

Eu credeam ca acest produs a fost scos de pe piata, dar se vinde in continuare. Poate a ramas pe stoc.

Sfatul meu este sa nu-l folosesti. La noi in Salaj a omarat albine, si nu se acorda nici o despagubire, si nici macar un raspuns.

francisc

   Am cumparat si eu Varatraz,din cauza ca varachetul sa-a scumpit cu 50% de cand nu au voie sa-l vanda numai farmaciile veterinare ,vazand ce scrie despre el pe forum sincer m-am cam  speriat si eu.
l-am testat prima data pe o familie mai slaba ,am fost multumit de rezultat,asa ca am tratat toate familiile .
Eu zic ,daca-l cumparati sa-l testati si voi prima data pe o familie ,ori scuturati albinele de pe o rama intr-o roinita si testati pe acele albine.
Daca albina ar sti pentru cine face mierea, poate nu ar mai face-o asa de dulce.( Mihai Codreanu)

pistol28

VARATRAZ

COMPOZITIE

100 ml solutie antiparazitara contin:

Amitraz .................................................................. 15 mg

Excipienti (Alchilbenzensulfonat, Trietanolamina,

Polisorbat 80, Alcool izopropilic, Xilen), q.s.ad............ 100 mg

http://www.pasteur.ro/produse/varatraz/

SCABATOX
COMPOZITIE

1 ml concentrat emulsionabil contine:

Amitraz......................................................... 125 mg

Excipienţi:

Alchilbenzensulfonat, Trietanolamină, Polisorbat 80, Xilen q.s.ad ..........................................1 ml

http://www.pasteur.ro/produse/scabatox/


CONCLUZIE:
VARATRAZ
Amitraz 15 mg/Excipienti pana la  100 mg

SCABATOX
Amitraz 125 mg/Excipienţi pana la 1 ml = 1g =1000 mg

Amitraz in
VARATRAZ = 15%
SCABATOX = 12,5%
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

sandupop

As putea folosi Varachetul forte care expira in august 2015 ( anul trecut) ?
Nu trageti!! ...Sunt incepator.

Closcutz

Daca nu a facut cristale merge... dar iti recomand sa verifici daca pica paduchi( bagi o coala alba sub ramele de cuib si dupa 30 minute o scoti sa vezi rezultatul).

bucovineanu

De cand au bagat si fluvalinat in compozitia varachetului si a devenit "forte" nu mai face cristale chiar daca e foarte vechi, isi shimba numai culoarea devenind maroniu.
Se poate testa eficienta asa cum zice colegul mai sus si daca pica paraziti, se poate continua tratamentul.

apisCPR77

Buna ziua tuturor! Dețin 21 familii de albine si anul trecut le-am tratat cu varatraz si cu varostop ...nu am avut nici o problemă cu nici o familie,nu au murit albine,doar varooa 😉😉 daca am respectat indicațiile din prospect👌...vad ca ultima postare este din 2016 ..de atunci care din dv. ați mai  tratat cu varatraz??  O zi buna si butoaie pline!
Teoria ca teoria ,dar PRACTICA ne omoară!!!

apisCPR77

Deci...nimeni.. nimic???? Nu mai foloseste nimeni varatraz??
Teoria ca teoria ,dar PRACTICA ne omoară!!!