SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

romikele


tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 12, 2017, 09:31:53 PM
Momentan sunt cateva propuneri de ambele parti, dar trebuie facute proiecte pe fiecare problema.
S-a inceput lucrul la acestea, iar discutiile vor continua pe "ateliere", pe cate o tema, pentru a nu se pierde timp si esentialul.
Pe scurt, s-a propus ca fermierii sa contribuie cu o suma (de ex. 1 euro) pe hectar, pentru un fond de ajutor al apicultorilor care intampina probleme majore in pastoral la culturile tratate, care pe baza unei documentatii exacte si a unor probe prelevate in timp util (cateva ore de la producerea evenimentului) sa poata dovedi culpa acelui fermier.
Pentru ca acuratetea rezultatelor si probelor comisiei de constatare sa nu fie denaturate si sa se evite tergiversarea, s-a propus din partea ministerului ca din acea comisie sa faca parte si un reprezentant al Directiei Agricole, direct subordonate MADR.
De asemeni se va lua in discutie la nivel de minister si problematica polenizarii.
Dl. secretar de stat Botanoiu a promis ca se va ocupa personal de pedepsirea, pana la anularea autorizatiei de functionare a fermierilor care nu vor respecta anuntarea si afisarea solelor cu culturile tratate si a substantelor folosite.
De asemeni, MADR va pune obligatoriu la dispozitia celor interesati a unui fisier Excel cu toate societatile care vor folosi seminte tratate cu neonicotinoide si a locatiei solelor respective.
S-a discutat si problema conservarii patrimoniului genetic autohton, dl. Bratu Cristian va elabora un proiect  cu pasii obligatorii de urmat, iar in urma colaborarii cu un Institut de cercetare, Universitate, s.a.m.d., materialul elaborat sa fie inaintat Comisiei Europene pentru accesarea de fonduri necesare  acestui demers.
De asemeni se va incerca determinarea prin metode stiintifice a tuturor factorilor care contribuie la mortalitatea excesiva a familiilor de albine si a disparitiei unor colonii, deoarece cu siguranta nu numai prezenta neonicotinoidelorr e vinovata de aceste lucruri.

Vor urma si alte intalniri, de acesta data nu doar cu caracter consultativ, ci cu abordarea directa si cautarea in comun de solutii pentru problemele discutate.
Prima idee cu contributia agricultorilor cu 1 euro e in ideea de a ne invrajbi apicultori-agricultori. Pai nu era mai bine sa le interzica de tot ca in restul UE?

bucovineanu

Citat din: romikele din Februarie 12, 2017, 09:31:53 PM

S-a discutat si problema conservarii patrimoniului genetic autohton, dl. Bratu Cristian va elabora un proiect  cu pasii obligatorii de urmat, iar in urma colaborarii cu un Institut de cercetare, Universitate, s.a.m.d., materialul elaborat sa fie inaintat Comisiei Europene pentru accesarea de fonduri necesare  acestui demers.

E vorba cumva de  Bratu cel care face mare reclama la reginele Bukfast? Daca e asa e ca si cum ai pune lupul paznic la oi. Nu inteleg cum poate sa lupte pentru pastrarea rasei autohtone cineva care pana acum ridica in slavi un hibrid adus de pe alte meleaguri. Ori nu conteaza ce fac si ce spun, numai bani sa iasa?

filip

#93
O sa fie un fiasco total.
Pretul platit de agricultori sa foloseasca in continuare chimicale care ucid albinele e de 1Euro/Ha ?
Astia sunt cei 30 de Arginti a lui Iuda.
Am fost la targ la TG -Jiu,am dat mana cu Romikele,il respect ca om,dar nu inteleg ce cauta el in Sindicat?
Sambata prin buricul targului circulau rame cu puiet mort.
Cei care vindeau foite manipulau si ramele cu puiet mort.O Bomba Biologica.
Nimeni nu aude si nu vede cum e distrusa Apicultura Romaneasca?
Poate asa trebuie sa fie si eu nu stiu,imi cer scuze in cazul asta.
Apropos,am salutat pe doamna Laura sotia lui Dragos,era in piata cu miere.L-am vazut si pe Dragos dar nu m-am obosit sa-l deranjez cu o strangere de mana.............
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

romikele

Citat din: bucovineanu din Februarie 12, 2017, 10:47:25 PM
Citat din: romikele din Februarie 12, 2017, 09:31:53 PM

S-a discutat si problema conservarii patrimoniului genetic autohton, dl. Bratu Cristian va elabora un proiect  cu pasii obligatorii de urmat, iar in urma colaborarii cu un Institut de cercetare, Universitate, s.a.m.d., materialul elaborat sa fie inaintat Comisiei Europene pentru accesarea de fonduri necesare  acestui demers.

E vorba cumva de  Bratu cel care face mare reclama la reginele Bukfast? Daca e asa e ca si cum ai pune lupul paznic la oi. Nu inteleg cum poate sa lupte pentru pastrarea rasei autohtone cineva care pana acum ridica in slavi un hibrid adus de pe alte meleaguri. Ori nu conteaza ce fac si ce spun, numai bani sa iasa?
Dl. Bratu nu face reclama la reginele Bukfast, acestea sunt optiunea dumnealui, si atat.
Domnia sa ajuta pe oricine doreste sa conserve propria rasa, autohtona sau nu, facand o munca de selectie strict stiintifica.
Mai intai cunoasteti omul, apoi emiteti teorii sau acuze !!!

romikele

Citat din: filip din Februarie 12, 2017, 11:04:28 PM
... Am fost la targ la TG -Jiu,am dat mana cu Romikele,il respect ca om,dar nu inteleg ce cauta el in Sindicat?...
Nu a fost din pacate timp suficient sa lamurim unele aspecte!
Eu nu sunt IN Sindicat, ci ALATURI de Sindicat, ca de altfel alaturi de oricine doreste sa se implice in scoaterea din inertie sau amorteala a celor care fac mare galagie, dar atat!
Noi incercam sa deranjam cat de mult si de des pe cei care decid soarta apiculturii si apicultorilor, ce si cat vom reusi depinde prea putin de noi, dar macar cheltuim energie, timp si bani din buzunarul nostru pentru asta, nu stam in spatele unei tastaturi sa ne dam in petec cu teorii conspirative si departe de realitate.
Daca stam doar sa criticam, dar nu facem practic nimic pentru a incerca macar sa indreptam lucrurile, nu vom face decat sa grabim sfarsitul acestei ramuri a zootehniei.

kiloz

Concluzii-rezultat "O"
Vorbe multe unde se pierde exentialul discutiilor.Timpul este cea mai mare problema,lamurirea aspectelor pe cine mai intereseaza!Ce conteaza,sa fie apele cit  mai tulbure sa nu se vada pestisorii.
1euro pe cap de hectare,cum sa gindit ministerul sa aduna  banii,la cat se ridicacosturile unei asemenea actiuni, cine o gestioneaza si cine imparte si cum.Ce criterii se stabilesc? O sa treaca anul si no fii din el nimica, numai controverse!
Polenizarea! De zeci de ani se tot discuta,deja trebuia sa vine cu propuneri concrete.
Aceeasi intrebari cine,din ce si cum plateste?

Iar treaba cu Dm. Bratu. Nimeni nu contesta profesionalitatea.Dar si aici este semnul intrebarii.Daca esti un fan al unei idei,si preocupat cu punerea lui in aplicare care este garantia ca lucrurile o sa mearga intro directie corespunzatoare. Ca sa dai ceva trebuie sa si primesti. Nu o sa fie pretul prea mare,care nu o sa fie justificat ulterior.
Nu cumva se urmareste recunoasterea oficiala ca "hibrid-rasa-asociatie"

Sfirsitul nu trebuie grabit deja este aici, bintuie printre noi! :offtopic:
Sa fii drept si scrie adevarul.

romikele

Citat din: kiloz din Februarie 13, 2017, 06:58:34 AM...
Concluzii: Aceeasi virulenta, lipsita de eficienta.... in ceea ce va priveste, alaturi de grupul din care faceti parte.
Ne prezentati va rugam concret demersurile d-stra, alaturi de SUCCESURILE inregistrate?

joohny

Va salut.In Vaslui cine este seful sindicatului?Multumesc.Sanatate.

romikele

Citat din: joohny din Februarie 13, 2017, 08:13:29 AM
Va salut.In Vaslui cine este seful sindicatului?Multumesc.Sanatate.
În Vaslui încă nu avem filială, dacă aveți o echipă și propuneri pentru președinte, vicepreședinte și secretar, dați un mesaj la [email protected]

bucovineanu

Chiar nu pot sa inteleg cum cineva care a contribuit si contribuie in continuare la poluarea a ce a mai ramas din rasa autohtona, poate peste noapte sa-si schimbe convingerile cu 180 de grade. Credeam ca numai in politica romaneasca e posibil acest lucru, dar vad ca se vrea a se demonstra ca posibil si in apicultura.

romikele

Citat din: bucovineanu din Februarie 13, 2017, 09:00:52 AM
Chiar nu pot sa inteleg cum cineva care a contribuit si contribuie in continuare la poluarea a ce a mai ramas din rasa autohtona, poate peste noapte sa-si schimbe convingerile cu 180 de grade. Credeam ca numai in politica romaneasca e posibil acest lucru, dar vad ca se vrea a se demonstra ca posibil si in apicultura.
Aici e problema! Din necunoasterea realitatii, emiteti acuzatii nefondate!
Nu dumnealui polueaza, ci cei care amesteca rasele intre ele.
Dl. Bratu lucreaza izolat, in vetre special amenajate, si chiar daca va e greu sa credeti, militeaza pentru protejarea albinei autohtone, chiar ajuta pe cei care doresc sa conserve Carpatina.
Ca dovada, va incepe la stupina SC Puisoru Apis SRL o munca de selectie, ameliorare si conservare a acestei albine.

Trebuie sa stati de vorba fata in fata, asa cum a facut dl. Birau Ion - giovanni, un foarte virulent critic al sau, si care acum cu siguranta si-a schimbat parerea.... la fel ca si d-na Cristina Moraru.

bucovineanu

Sa presupunem ca nu polueaza rasa locala avand stupinele de multiplicare izolate. Dar prin distribuirea hibrizilor in toata tara, contribuie cumva la protejarea rasei autohtone? Poate asa o fi dar eu unul nu inteleg. 

stefan1

  Problema care s-a pus in discutii este de la inceput gresita. Nu trebuie pedepsite doar cazurile cand tratamentele produc mortalitati imediate in stupine. Efectele subletale sunt foarte daunatoare. Prin scurtarea vietii albinelor duce la diminuarea numarului de culegatoare si scaderea an de an a productiilor obtinute. Ca unii stupari au gasit solutia sa furajeze aproape permanent albinelor, nu e o solutie. Scaderea pretului mierii si refuzul importatorilor straini sa o mai ia, se datoreaza si acestui nou mod de a face apicultura la noi. Grav este ca efectele neonicotinoidelor este cumulativ. Remanenta lor este mare si se pare ca se raspandesc (probabil prin evaporare si ploi) si in zone unde acste pesticide nu s-au aplicat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

filip

Citat din: bucovineanu din Februarie 13, 2017, 09:16:31 AM
Sa presupunem ca nu polueaza rasa locala avand stupinele de multiplicare izolate. Dar prin distribuirea hibrizilor in toata tara, contribuie cumva la protejarea rasei autohtone? Poate asa o fi dar eu unul nu inteleg.
Ai dreptate !
Pasul doi pe care il vad eu ca solutie in protejarea rasei locale e interzicerea pastoralului in localitati.
Pastoralul sa se faca inafara localitatilor la o distanta de circa 3 KM.
Pe zi ce trece se complica lucrurile tot mai tare..........
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)