SINDICATUL APICULTORILOR DIN ROMANIA

Creat de pharaonu75, Ianuarie 05, 2017, 08:25:59 PM

« precedentul - următorul »

elvis

cu ce ajuta asta sindicatul?...eu credeam ca sindicatul se lupta sa aduca bunastare apicultorilor prin obtinerea de diverse subventii pt apicultori de rahatul de la aca stim toti...
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein

romikele

Ai inteles total gresit!
Sindicatul nu se ocupa de obtinerea de subventii, ci cu multe altele, printre care si clarificarea relatiilor intre entitati.
In acest caz am raspuns unui apel! Daca nu va convine, faceti d-stra alt sindicat, care sa se ocupe DOAR de subventii!
Acesta are deja un statut aprobat de organele abilitate, si urmareste respectarea sa intocmai.

bismark

    Ati putea sa puneti continutul statutului sindicatului?.Eu am carnet de apicultor de prin 70 la Bucuresti  pina in 95 cind m-am inscris la Galati dar am platit cotizatia vreo citeva luni si daca am vazut ca nici carnet de apicultor nu primesc nu am mai cotizat, de aceea trebuie sa stim drepturile si obligatiile apicultorilor.Numai asa vom putea sa fim in cunostinta de ceva. Cu respect  ^:)^ :bzz:
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

romikele

Desi a mai fost postat, repostez statutul cu viza judecatoriei...

romikele

Mâine, 10.02.2017 orele 14.00 suntem invitati la sediul MADR pentru discutii referitoare la doleantele apicultorilor transmise anterior, pe primul loc fiind acordarea ajutorului de minimis pe 2016.

bismark

Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

tinumaftei

Citat din: romikele din Februarie 09, 2017, 08:45:41 PM
Mâine, 10.02.2017 orele 14.00 suntem invitati la sediul MADR pentru discutii referitoare la doleantele apicultorilor transmise anterior, pe primul loc fiind acordarea ajutorului de minimis pe 2016.
succes!!!

bucovineanu

Ma intreb si eu cum ar putea dl Stefan Nicolae sa ceara interzicerea neonicotinoidelor, fiind in acelasi timp reprezentantul unor fermieri care cultiva pamantul si probabil a intervenit pentru a se obtine derogare pentru folosirea acelor substante?

romikele

dl. Stefan Nicolae ne-a facilitat programarea la discutii, nu a intervenit pro sau contra neonicotinoidelor. Astea sunt doar speculatii.

viorel55

Citat din: bucovineanu din Februarie 09, 2017, 09:28:42 PM
Ma intreb si eu cum ar putea dl Stefan Nicolae sa ceara interzicerea neonicotinoidelor, fiind in acelasi timp reprezentantul unor fermieri care cultiva pamantul si probabil a intervenit pentru a se obtine derogare pentru folosirea acelor substante?




Ma intreb si eu cum ar putea MADR sa dea ajutor de minimis retroactiv,pentru un an care a trecut...?s-a dus....bay-bay baby...
s-au incheiat socotelile  pentru 2016 !

tinumaftei

Citat din: viorel55 din Februarie 10, 2017, 09:57:54 AM
Citat din: bucovineanu din Februarie 09, 2017, 09:28:42 PM
Ma intreb si eu cum ar putea dl Stefan Nicolae sa ceara interzicerea neonicotinoidelor, fiind in acelasi timp reprezentantul unor fermieri care cultiva pamantul si probabil a intervenit pentru a se obtine derogare pentru folosirea acelor substante?




Ma intreb si eu cum ar putea MADR sa dea ajutor de minimis retroactiv,pentru un an care a trecut...?s-a dus....bay-bay baby...
s-au incheiat socotelile  pentru 2016 !

Crede si nu cerceta!

viorel55


undragutz

Citat din: romikele din Februarie 09, 2017, 08:45:41 PM
Mâine, 10.02.2017 orele 14.00 suntem invitati la sediul MADR pentru discutii referitoare la doleantele apicultorilor transmise anterior, pe primul loc fiind acordarea ajutorului de minimis pe 2016.

:bravo:

Noutati ?
Cum a decurs intilnirea minister ?
Asta daca s-a terminat pina la ora asta.
L-am ascultat azi si dl Puisor si pe dl Bratu  . Echipa buna .

viorel55

La emisiunea "Viata satului " de astazi(vezi partea a II-a,de la min.45) secretarul de stat de la MADR,d-l Botanoiu ,a spus ca a avut"3 intalniri cu toate organizatiile apicultorilor" si ca pregateste ceva masuri prin care vrea sa ne ajute...dar nu le poate spune atunci, ci intr-o emisiune viitoare.....

romikele

Momentan sunt cateva propuneri de ambele parti, dar trebuie facute proiecte pe fiecare problema.
S-a inceput lucrul la acestea, iar discutiile vor continua pe "ateliere", pe cate o tema, pentru a nu se pierde timp si esentialul.
Pe scurt, s-a propus ca fermierii sa contribuie cu o suma (de ex. 1 euro) pe hectar, pentru un fond de ajutor al apicultorilor care intampina probleme majore in pastoral la culturile tratate, care pe baza unei documentatii exacte si a unor probe prelevate in timp util (cateva ore de la producerea evenimentului) sa poata dovedi culpa acelui fermier.
Pentru ca acuratetea rezultatelor si probelor comisiei de constatare sa nu fie denaturate si sa se evite tergiversarea, s-a propus din partea ministerului ca din acea comisie sa faca parte si un reprezentant al Directiei Agricole, direct subordonate MADR.
De asemeni se va lua in discutie la nivel de minister si problematica polenizarii.
Dl. secretar de stat Botanoiu a promis ca se va ocupa personal de pedepsirea, pana la anularea autorizatiei de functionare a fermierilor care nu vor respecta anuntarea si afisarea solelor cu culturile tratate si a substantelor folosite.
De asemeni, MADR va pune obligatoriu la dispozitia celor interesati a unui fisier Excel cu toate societatile care vor folosi seminte tratate cu neonicotinoide si a locatiei solelor respective.
S-a discutat si problema conservarii patrimoniului genetic autohton, dl. Bratu Cristian va elabora un proiect  cu pasii obligatorii de urmat, iar in urma colaborarii cu un Institut de cercetare, Universitate, s.a.m.d., materialul elaborat sa fie inaintat Comisiei Europene pentru accesarea de fonduri necesare  acestui demers.
De asemeni se va incerca determinarea prin metode stiintifice a tuturor factorilor care contribuie la mortalitatea excesiva a familiilor de albine si a disparitiei unor colonii, deoarece cu siguranta nu numai prezenta neonicotinoidelorr e vinovata de aceste lucruri.

Vor urma si alte intalniri, de acesta data nu doar cu caracter consultativ, ci cu abordarea directa si cautarea in comun de solutii pentru problemele discutate.