Exces de pastura

Creat de Kiwi Bee, Februarie 04, 2016, 09:50:43 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

In unele locatii/stupini am un exces de pastura. Parca albinele baga la polen si daca le trebuie si daca nu. Treaba tinde catre blocarea ciubului cu pastura.
Iarna/primavara nu o consuma pt ca mai gasesc si polen proaspat(de obicei ponta nu se prea opreste).
Dar asta nu mi se intimpla in toate stupinile.
Mai incerc sa folosesc aceste rame la diviziuni noi dar albinele completeaza rapid.
Am si pastura acoperita cu miere si capacita de peste un an.

De recoltat nu pot sa recoltez pastura pt ca folosesc rame de plastic. Colectoare de polen nu folosesc in sezon.

Sa fie doar zona de vina? Albinele nu favorizeaza unele tipuri de polen dar o culeg din instinct(daca la momnetul acela nu este altceva in natura atunci o culeg), mai apoi cind vine rindul sa o manince prefera sa caute ceva nou si mai gustos(polen de la alta planta).
Pot spune ca intro stupina unde numi depoziteaza pastura in exces acolo ciubul arata "normal" dar in alta stupina am la rame cu pastura in exces.
Ma inclin sami construiesc hranitoare sub capac in care sa pot pune si mincare lichida si solida astfel ca sa pot razui ramele care au pastura in acel hranitor(creind loc pt ouat in ciub).

Eugen B

Si eu am unele culesuri cu exces de polen, cum ar fi amorfa,acolo pun colectoare ca altfel blocheaza cateva rame in cuib si nu am nevoie de asa ceva

oroles

Sunt zone recunoscute pentru productia de polen. De exemplu, in Romania, zona Buzaului.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele

Da, sta polenul pe noi de la calcaie pana deasupra buricului, abia asteapta albinele sa ti-l ciuguleasca!  :P

Polen ca la Salaj nu gasesti prin alte parti... sa ne zica Bebe Balas  :razz: