Pierderi--mortalitati, la familiile de albine in aceasta iarna..

Creat de bio, Ianuarie 28, 2016, 12:04:05 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

In majoritatea am plin pe speteaza superioara de albine. Nu pot sa pun turta peste ele si sa le strivesc.
Eu nu am podisor hranitor sau ceva care sa imi permita sa pun turte deasupra (am doar spatiul mic dintre speteaza si podisor = 5mm)

De asta am preferat sa dau fum sa plece singure de acolo si când nu mai sunt albine le pun turta. Interesant este ca fumul le enerveaza uneori vara si le face agresive. Acum coborau intre intervale fara sa devine agresive. La 10 stupi daca venea o albina pe mana era mare lucru. Si nu venea sa intepe - se plimba pe mana si o puneam la loc.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mape 48-petru manea

Pui turta unde nu sunt albine si o inpingi incet-incet dand albinele la o parte pana cand se formeaza un contact intre turta si albine

oroles

Nu e nevoie de fum. Fie impingi ghemul de pe speteaza cu turta pana ajungi deasupra lor, fie asezi un capat al turtei la o margine a ghemului si ii dai drumul usor in cap miscand-o stanga-dreapta.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

MirceaCalin

Citat din: MOTANUL din Februarie 07, 2016, 12:40:28 AM
In majoritatea am plin pe speteaza superioara de albine. Nu pot sa pun turta peste ele si sa le strivesc...
De asta am preferat sa dau fum sa plece singure de acolo si când nu mai sunt albine le pun turta. Interesant este ca fumul le enerveaza uneori vara si le face agresive. Acum coborau intre intervale fara sa devine agresive...


Şi eu fac la fel; nici nu e nevoie decât de puţin fum ca să se retragă.
Am păţit-o că am strivit cumva o albină, cu toată grija avută la pusul turtei şi mi-au sărit în faţă.
Cu puţin fum însă se retrag rapid şi nu trebuie să ţin stupul deschis prea mult.

Eugen B

Azi am gatat cu subiectul asta.
0.8% au murit din cauzele pe care le-am mai amintit, la anul nu voi mai lasa stupi slabi nici pentru matca.
Cam 3-4% maxim din stupi nu au matca, probabil ca au fost batrane , dar unele au picat probabil si de la tratament sau alte chestii.
In rest toata lumea se prezinta f bine. Consum normal

MOTANUL

Crede-ma ca am incercat mai multe variante inainte (si cu stanga dreapta; si cu ridicat si coborat usor). Când le atingi cu turta se prind aripile de turta si nu mai scapa. Singura metoda a fost cu fum. (nici o albina nu iese sa atace si nicio albina nu este strivita).

Imi este greu sa cred ca le agiti mai putin când pui turta peste ele si fac stanga dreapta comparativ cu metoda prin fum. Sunt unele familii care reactioneaza un pic mai agresiv la fum (stau cu acul in sus) - dar sunt si familii care coboara intre intervele imediat si fara impotrivire.

La primele in 5 secunde au plecat - la cele mai îndărătnice stau 30 de secunde si coboara si ele. Adica in cel mai rau caz tin podisorul ridicat 1 minut.

Pasul:
1 scutur toate albinele de pe podisor pe ghem
2. Dau cateva secunde cu fum
3. Pun turta când nu mai sunt albine cu grija si incet sa nu le agit
4. Pun la loc podisorul

Pun si un roi mediu si o familie medie (nu fruntasa - o familie medie).




70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Dan Pașca

Foarte Frumos arata familliile,.....populatie ,curati,frumos ,,, bravo  si eu sunt de aceeasi parere cu tine,nu poate sa le faca mai rau un puf de fum decat sa le inpingi cu turta.

oroles

Felicitari Motane! E bine, mai ales daca alea sunt "familii medii".
Sa nu uitam totusi ca vremea e calda si albina se salta usor sus.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

claudiu_tgv

Si eu am strivit albinele prima data cand am pus turtele, si mi-a parut rau de ele. Dar, omul din greseli invata; anul asta am dat putin fum si n-au mai fost probleme

filip

Si la mine au raspuns prezent toti,mai putin unul dijmuit de ciocanitoare. :bzz:
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

MOTANUL

Citat din: oroles din Februarie 08, 2016, 09:47:29 AM
Felicitari Motane! E bine, mai ales daca alea sunt "familii medii".
Sa nu uitam totusi ca vremea e calda si albina se salta usor sus.

Sa fiu obiectiv e mediu-fruntașa familia respectiva (am doar 5 mai puternice).
Oricum, fata de anul trecut consumul de hrana a fost notabil mai mare. Am si pus poze pe topicul meu anul trecut cu una din familii - la controlul din ianuarie-februarie-martie - in zile cu 12 grade nici o albina nu era sus pe speteaza. (abia se vedeau intre intervale la 3-4 cm sub speteaza). Era si un soi bun care incarca ramele cu 4-5 kg miere.
In martie mai aveau miere pentru inca 1 luna.

Anul asta carau mierea si de pe ultima rama marginasa ca sa nu moara de foame. Multi stupi sunt in situatia asta (indiferent ca sunt roi sau familii). Chiar ma gândeam ca pot sa iau ramele din magazie cu 50-70% miere capacita sa le pun in stupi (sa scot ramele mai goale si sa-i mai strang un pic).
Din pacate vremea nu-mi permite sa umblu in cuib la acest moment. Saptamana viitoare - pe prognoza cel putin - arata foarte bine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

nickialomita