Pierderi--mortalitati, la familiile de albine in aceasta iarna..

Creat de bio, Ianuarie 28, 2016, 12:04:05 AM

« precedentul - următorul »

Adrian.B.

Citat din: Eugen B din Ianuarie 28, 2016, 02:49:32 PM
Momentan am cam 0.8% pierderi, dar stiu care e vina.
Eu personal cred ca varroa e de vina in cele mai multe cazuri.
Fiecare ce crede, dar se vede si experineta.
Eu chiar nu mai inteleg nimic, daca stiti ca sunt probleme in zona respectiva nu mai mergeti la FS.
La mine a fost o iarna normala, si chiar am sperante sa fie bine la primavara. In adancul sufletului cred ca stim ce vina avem la pierderea anumitor familii sau chiar a tuturor.
Imi pare rau pentru ce se intampla cu albinele in tara, dar multe ni le facem cu mana nostra.
Cand vreti sa facem ceva in marile orase din tara anuntati, dar din pacate doar putini stupari traiesc din asa ceva, majoritatea fac un ban si atat, nu le pasa de albine
Adevarat ,cine este apicultor adevarat stie de ce a avut pierderi in iarna respectiva. Daca nu stie de ce a avut pierderi, inseamna ca nu e apicultor

ionel07196555

Pierdere 2 din vina mea nu am fost atent la difragme si sau unifict .
Unu in roinita de poliuretan au ros difragma si celalalt nu stiu cum sa tras intr o parte
.
Intrebarea  e  voi mai gasi vreo matca ?

mape 48-petru manea


roi_ag

Familiile au avut puiet in decembrie , au consumat mult din rezerve, primul val de frig le-a prins cu puiet si au consumat
foarte mult. V-am aratat dupa Craciun rame cu puiet capacit si matcile incepuse sa depuna foarte mult puiet. La primul
frig cred ca au mancat tot larvarul. Atunci gasind aproape la toti cate 3 rame de puiet nu am putut sa scot ramele cu putina
miere din centrul cuibului si am ales sa gauresc ramele . O solutie salvatoare .
Astazi am reusit sa scot ramele din centrul cuibului. Nu mai au puiet nicio familie.
Ramele in 26 Decembrie

bucovineanu

Daca au vazut ca se goleste camara au pus frana la puiet.  :smile:

ciucur

Pana acum un an am avut mai putine familii si nu aveam inca o parere formata.
De acum mi-e clar. Glumeam cu dorindafi despre blocarea totala a ramelor pe care ierneaza familia.
Consider ca e cea mai buna metoda de "aranjare" a rezervelor de hrana.
Am tot incercat sa dau in toamna cate 1 litru jumate cat are hranitorul la 3 sau 4 zile pentru complectare. In zona noastra reginele oua pana tarziu si aceasta nu e o strategie prea buna. Consuma din ce le dai si se prelungeste ponta reginelor. Multa albina nu mai apuca apoi sa isi faca rezerva (corpul gras) pentru iernare. De acum incolo le voi da toamna sirop pana il refuza si le blochez ramele. Chiar daca la inceput ghemul se formeaza mai ciudat, pe masura ce consuma se face loc si ghemul se aranjaza frumos cand apare puietul. Asa nu mai dai turte doar daca chiar vrei sa le agiti putin. Cam asta am observat in ultimii 2 ani in zona mea.
Deocamdata nu am pierdut niciunul eu fiind pe stationar si nici nu am auzit printre colegii ce au facut pastoral sa fie mortalitati mari.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

bio

Citat din: mape 48-petru manea din Ianuarie 28, 2016, 06:12:28 PM
Bio---ce analiza sa facut de a iesit la varooa OK

Au trimis mostre de albina moarta @  fagure cu miere la ICDA si ISDA--cel cu sanatatea animalelor si in rezultatul provizoriu trimis de ICDA a specificat, nu stiu exact formularea ca analiza la varooa a iesit ca nu ar fi infestare cu varooa .

..asteapta sa vada cum ies analizele toxicologice la mierea din fagure .

relutu

Eu am 31 de familii si pana acum au spus prezent toate.Aveam si eu mari emotii ptr ca am avut cules abundent de la struguri in toamna.

dany 1

Si acum nu mai ai emoții? Daca nu mai ai spune-ne si de ce  .
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

romikele


relutu


dany 1

Nu stiu daca efectuarea unui zbor de curățire in timpul iernii scăpa apicultorul de emoții, dar daca dv ziceți.......nu va contrazic.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

romikele

Citat din: dany 1 din Ianuarie 31, 2016, 06:01:20 PM
Nu stiu daca efectuarea unui zbor de curățire in timpul iernii scăpa apicultorul de emoții, dar daca dv ziceți.......nu va contrazic.
Nu de toate, dar de cele mai rele! :P :hi:

oroles

La mine, ultimul din cei doi pierduti peste iarna a facut un zbor de curatire extraordinar de frumos si la o saptamana s-au curatit de tot. =))
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele