Apicultura sustenabila

Creat de bmdna, Noiembrie 22, 2015, 11:52:27 AM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Eu am scris pe topicul meu ca peste 50 de stupi ma coplesesc; As putea apela la ajutor pt. a avea mai multi, dar am considerat ca nu merita. O sa externalizez restul muncii (dau la cineva sa faca suportii metalici verticali, stupii oricum ii cumpar gata facuti - eu doar ii retusez si vopsesc, cu ramele vad eu cum fac) sa imi ramana timp pentru nucleele de imperechere si verificarea celor existenti.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Eugen B

Suntem 3 stupari care lucra la o stupina destul de frumoasa zic eu. Ideea este ca verific si stupii destul de des.
II verific in februarie-martie pe toti, chiar rama cu rama sa vad cantitate de hrana, de puiet, si notez toate astea.
Cand storc la salcam ma mai uit odata doar la cei f puternici, care vor sa roiasca ii roiesc eu de tot.
Si toamna mai fac o revizie scurta si cand ii impachetez iar rama cu rama.
Daca este ceva in neregula mai fac verificari, daca nu ii las in pace.
In toamna asta din cauza secetei am avut stupii impartiti in 7 locuri. Cam 70-80 in fiecare serie. Nu au reusit sa isi adune necesarul, am completat vreo 5-6kg la fiecare.
In pastoral lucrez doar cu verticali, si merg doar cu cei tari, cei de ajutor si cei mai slabi raman cu ei acasa la polen, sau ii intaresc si pleaca si ei in pastoral.
Daca mai lucrezi si altceva si ai 50 de stupi e perfect.
La primavara fac la fel, o sa impart stupii la vreo 2-3km distanta sa isi adune polen sa se dezvolte bine, dupa pomi fructiferi si salcie plecam la rapita

PACO

Care este legatura intre hranirea cu miere sau zahar si apicultura sustenabila?!

bmdna

Citat din: PACO din Decembrie 25, 2015, 11:06:55 AM
Care este legatura intre hranirea cu miere sau zahar si apicultura sustenabila?!
Legaturi sint multe.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

Jimmy2011

Una dintre legaturi ar fi pretul ;kg miere vs kg zahar...
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bmdna

Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 25, 2015, 02:51:48 PM
Una dintre legaturi ar fi pretul ;kg miere vs kg zahar...
Corect! Scoti un kg de miere si il inlocuiesti cu un kg de zahar. Adica 9,5 vs. 2,5!
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

PACO


Jimmy2011

Nu are nici o importanta pretul....vorbeam doar asa...
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

bio

Citat din: Jimmy2011 din Decembrie 25, 2015, 10:18:20 PM
Nu are nici o importanta pretul....vorbeam doar asa...

Sal Jimy,...

..mai bine ii desenezi.... =))

Jimmy2011

Daa..Bio...ai dreptate,mai bine desenez  : noproblem:
Ce este mai dulce si mai dulce decat mierea?...Otetul gratis...

PACO

BIO, pe langa faptul ca esti oligofren am impresia ca esti si analfabet, pune mana si citeste si tu o carte si vezi ce inseamna "sustenabil".

maximotgv

Asa atac in ziua de Craciun doar pentru o gluma?! Aveam un respect deosebit pt dumneata, Paco, acum nu mai am decat o dezamagire! Sa fii sanatos!

calmusdaniel

Cu asemenea insulte nu faceti decat sa provocati un scandal care cred ca nu-si avea rostul a doua zi de Craciun!
Foarte urat! Se presupune ca de Craciun trebuie sa fim mai buni si sa ne abtinem!

vranceanul

Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

bio

Citat din: PACO din Decembrie 26, 2015, 08:44:08 AM
BIO, pe langa faptul ca esti oligofren ....

PACO ar trebuii  sa te bag in p****  m**** una-doua, dar ..... norocul tau ca este Craciunul ...  si eu sunt un bun crestin.

....... oi fi tu mare scula de popa sau protopop pe la Buzau ...dar eu nu sunt vreo baba slugarnica care-ti vine la slujba si i-ti aplauda toata tembelismele .

Daca ai scapat dimineatza la vinul pentru  imparatashanie din altar,.... nu te da in spectacol ca nu este frumos .