importanța apei în viața albinelor

Creat de serban, Noiembrie 06, 2015, 09:20:08 AM

« precedentul - următorul »

serban

         Fac apicultura în timpul liber,staționar,stupi orizontali. Primăvara anului 2015 a fost capricioasă la mine (în Botoșani).Când alții făceau filmulețe cu albinele aducând polen,la mine ningea. Am remarcat totuși albinele ieșind la temperaturi scăzute după apă pentru puiet. Suspectez că datorită lipsei apei au avut o dezvoltare necorespunzătoare în primăvară. Intenționez să cumpăr hrănitoare de podișor în care să pun apă astfel încât să o aibă la îndemână chiar dacă afară este frig.  Ce părere aveți?

cipik

Este mai ieftin si mai facil sa pui folie peste cuib, doar peste cuib nu si dupa diafragma. In acest fel ai si caldura mai mult si putina apa din condens.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

ciucur

Citat din: serban din Noiembrie 06, 2015, 09:20:08 AM
        Când alții făceau filmulețe cu albinele aducând polen,la mine ningea.......  Intenționez să cumpăr hrănitoare de podișor în care să pun apă astfel încât să o aibă la îndemână chiar dacă afară este frig.  Ce părere aveți?

Si eu m-am gandit la asa ceva - apa la 'indemana' familiei de albine primavara devreme.
Dar daca vine frig si iti ingheata apa in hranitorul de podisor si ti-l sparge?
La stup orizontal care nu are aerisire suficienta (nu are fund cu plasa) daca pui folie peste toata suprafata lazii etans vei avea condens.
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

MirceaCalin

Eu am iernat "clopot" cu fund AV fără şubăr şi chiar şi aşa am avut ceva condens binevenit pentru albine şi puiet în februarie-martie.

bio

Citat din: serban din Noiembrie 06, 2015, 09:20:08 AM
         Fac apicultura în timpul liber,staționar,stupi orizontali. Primăvara anului 2015 a fost capricioasă la mine (în Botoșani).Când alții făceau filmulețe cu albinele aducând polen,la mine ningea. Am remarcat totuși albinele ieșind la temperaturi scăzute după apă pentru puiet. Suspectez că datorită lipsei apei au avut o dezvoltare necorespunzătoare în primăvară. Intenționez să cumpăr hrănitoare de podișor în care să pun apă astfel încât să o aibă la îndemână chiar dacă afară este frig.  Ce părere aveți?

..incearca intii sa faci hranitor  la o rama.
Hranitor scobit in speteaza superioara a ramei ... am vazut ceva poze cu rame care au speteaza superioara cred ma inalta si cu scobitura de ~ 1-200 de grame.


..si eu mi-am pus de multe ori aceasta problema ..... primavara chiar pe vreme destul de rece am observat destula albina care se aventureaza dupa apa..

dinupaltinis

Se aventureaza dupa apa si multe nu mai vin inapoi,raman amortite de frig.Si daca primavara timpuriu pierzi in fiecare zi numai 100 de albine sa stii ca se simte.
La Dragos 2006 am vazut rame cu speteaza scobita.
Cuvintele prietenoase sint ca un fagur de miere..(Prov.16.24)

serban

Mă gândesc să dau gaură cu burghiu în podișor iar în hrănitor să nu pun doar apă ci și miere cristalizată.Cred că nu îngheață apa la sfârșitul lui martie-începutul lui aprilie când pot face și stimularea de primăvară.

Eugen B

Eu primavara in fiecare zi le dau apa calda cu sare. Adevarul este ca mai pierd albina, dar asta este. Pe viitor o sa ma gandesc poate si la altceva.

G. Iulian

Daca aveti o sursa de curent exista incalzitoarele pentru apa din acvarii-se pot fixa la o anumita temperatura şi ţin apa la o temperatura constantă. Am vazut ceva asemanator la sârbi. Se mai poate pune o priză reglabilă să funcţioneze doar ziua. Ambele se gasesc în comert la preturi rezonabile.

Eugen B


bucovineanu

In timpul iernii, orice metoda de iernere am adopta, in stupi se formeaza destul condens cat sa aiba pentru prepararea hranei pentru puiet. Noi trebuie sa facem in asa fel incat sa nu avem prea mult condens in stupi care poate deveni daunator. Daca albinele au o sursa de apa in apropiere nu au nevoie sa le dam noi in hranitoare. Stiu sa si-o aduca singure in stupi. Daca nu au sursa de care am vorbit mai sus, trebuie sa le asiguram noi apa in adapatoare in afara stupilor. E necesar sa le dam apa albinelor in hranitoarele din interiorul stupilor in perioada aprilie-mai daca avem o perioada mai lunga de cateva zile in care vremea nu le permite albinelor sa zboare deloc. Atunci daca nu au apa, apare "boala de mai". Aceasta boala se manifesta prin aparitia pe scandurelele de zbor a unor filamente galbui.

xvader

Eu am albinele,  o parte la marginea Bucurestiului si o parte pe malul Argesului.
Albinelor de langa Bucuresti am incercat sa le dau apa in adapator, primavara, cu putina sare, cum scrie la carte, dar nu se atingeau de ea, nici macar vara, cand era seceta. Preferau apa din Dambovita...cred ca sarurile din apa de rau le plac mai mult.
Celor de pe malul Argesului nu m-am mai obosit sa le pun apa si e primul an cand ierneaza acolo...o sa vad.

trantore

Citat din: dinupaltinis din Noiembrie 07, 2015, 12:06:59 AM
Se aventureaza dupa apa si multe nu mai vin inapoi,raman amortite de frig.Si daca primavara timpuriu pierzi in fiecare zi numai 100 de albine sa stii ca se simte.
La Dragos 2006 am vazut rame cu speteaza scobita.

selectie naturala, care ii bolnava sau batrana sigur nu mai revine in sup

bio

...cred ca  si apicultorul trebuie sa aiba grija sa incerce sa ajute familia de albine in rezolvarea problemelor aparute .

Chiar si batrina daca este o albina daca reusim sa o ajutam sa mai prinda citeva zile in plus primavara,... este cred bine, ca astfel va putea fi acoperita o suprafata mai mare de puiet .

Apa trebuie bibilita.... calduta...cit mai curata, ..... adaugat ceva saruri cum dau vecinii nostrii din Ucraina parca sare @ cobalt ...

trantore

Citat din: bio din Ianuarie 08, 2016, 07:35:18 PM
...cred ca  si apicultorul trebuie sa aiba grija sa incerce sa ajute familia de albine in rezolvarea problemelor aparute .

Chiar si batrina daca este o albina daca reusim sa o ajutam sa mai prinda citeva zile in plus primavara,... este cred bine, ca astfel va putea fi acoperita o suprafata mai mare de puiet .

Apa trebuie bibilita.... calduta...cit mai curata, ..... adaugat ceva saruri cum dau vecinii nostrii din Ucraina parca sare @ cobalt ...

daca ai 10-20 mai "bibilesti,, da daca ai mai multi.....