eclozare greoaie

Creat de Dacul, Iulie 13, 2014, 10:09:31 PM

« precedentul - următorul »

Dacul

Buna seara. Am observat pe o rama cu puiet ca tinerele albine ies foarte greu din celule.ba multe chiar au murit fiind cu capul afara.altele neputind roade suficient capacelul se inghesuie si isi rup aripioarele. :sad:

oroles

De mine ce sa zic ca am gasit matca de roire spanzurata in botca. :(
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

Citat din: Dacul din Iulie 13, 2014, 10:09:31 PM
Buna seara. Am observat pe o rama cu puiet ca tinerele albine ies foarte greu din celule.ba multe chiar au murit fiind cu capul afara.altele neputind roade suficient capacelul se inghesuie si isi rup aripioarele. :sad:

  Sunt doua cauze posibile: fie ai paduchi care au debilitat acel puiet, fie acel fagur a fost dat unui roi care avea putine albine sau l-ai plasat la marginea cuibului, incat albinele nu au putut asigura temperatura necesara dezvoltarii puietului (35-36 grade). Am mai vorbit in alte locuri despre asta. In asemenea cazuri, puietul capacit cauta sa isi corecteze el insusi temperatura, consumand din resursele care altfel trebuiau folosite pentru dezvoltare. In asemenea cazuri albinele care ies ies cu intarziere de 1-2-3 zile, sun mici, uneori cu defecte ale aripilor sau inca cu parte a tegumentelor de la ultima naparlire lipite de corp. Daca situatia este si mai grava, puiul moare in celula si in loc de o albina capabila de munca avem un cadavru pe care alte albine trebuiesc sa il scoata afara.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Dacul

 Asa este d-le Stefan1.Intr-adevar cu acea rama am vrut sa ajut un roisor,vazind ca din unele celule au inceput sa eclozeze albinutele am zis ca este un ajutor rapid dar din pacate la vreo patru zile cind le-am mai vizitat am constatat ce v-am povestit mai sus.Multumesc pentru lamurire,am mai invatat ceva.Cu respect si numai bine!