Cati ani traieste un stup cu albine

Creat de Laie, Decembrie 09, 2013, 10:44:52 AM

« precedentul - următorul »

Laie

Buna ziua.
Am si ieu o intrebare pentru voi. Cati ani traieste un stup cu albine ?
Intreb pentru ca domnul de la care a cumparat stupi sefu meu a spus ca 5 sunt stupi tineri si 3 batrani.
Stiti sa spuneti la cati ani incep sa se inmulteasca si de cate ori se inmultesc ?
Ieczista si stupi sterpi care nu se imnultesc ?
Nicolaie laie bucalaie

bio

...albina traieste in functie si de cunostintele despre apicultura ale proprietarului.

Hai spune adevarul.??>>Tu ai bagat banii in albine..??..

Nu-i nici o rushine ca nu te prea pricepi mai ales daca ai disponibilitate si vrei sa inveti.



vranceanul

Citat din: O`Laie din Decembrie 09, 2013, 10:44:52 AM
Buna ziua.
Am si ieu o intrebare pentru voi. Cati ani traieste un stup cu albine ?
Intreb pentru ca domnul de la care a cumparat stupi sefu meu a spus ca 5 sunt stupi tineri si 3 batrani.
Stiti sa spuneti la cati ani incep sa se inmulteasca si de cate ori se inmultesc ?
Ieczista si stupi sterpi care nu se imnultesc ?

Mai inai fa deosebirea intre  STUP si FAMILIE DE ALBINE. Stupii (lazile) se imultesc prin constructie (fabricare) iar albinele..... scrie in cartea pe care ai cumparato, si pe care te sfatuiesc s-o citesti atent si insistent.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Laie

Pai albinele din lada cati ani traiesc ?
Stiu ca lada se construieste la tamplarie  :bzz:Lazile mele sunt mai vechi dinainte de revolutie cand era ocol silvic la padure si au ramas acolo si o femeie a luat si a tinut boboci de rata in dansele dar ieu leam spalat bine cu pur si soda si domnul care nea dat stupi lea schumbat si a spus ca sant bune inca 10 ani.
Traieste o familie atat ?
La cati ani o familie este prea batrana ?
Nicolaie laie bucalaie

vranceanul

 citeste mesaj privat, si tot acolo raspunde  :hi:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Laie

Multumesc.
Va rog sa ma scusati.
Am inteles ca albinele se tot schimba cu altele.
Am citit in carte ca matca se schimba la 2 ani.
Atunci dece spune domnul de la care sant stupi ca 5 sant batrani daca au decat 2 ani familile?
Nicolaie laie bucalaie

NiKoN

Stupii batrani sunt familii de productie, cei tineri sunt roiurile facute in anul respectiv.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

petru.atudorei

mai pe intelesul tau, albinele de cules traiesc cam 40 de zile , cele de iernare 4 -6 luni. un stup tanar este roiul, unul batran e cel care deja are ani de cules. Dar cand vorbin de batranetea unui stup , cel mai corect e sa ne referim la varsta matci, deoarece aceasta e cea care imbatraneste mai greu si trebuie inlocuita pentru a putea prospera stupul.

Sunt sigur ca ai sa intrebi si o sa iti raspund dinainte.

Albinele is schimba matcile singure atunci cand simt ca matca repsectiva nu mai da randament. asta se intampla mai ales in mediile necontrolate de om. Daca vorbim de stupi administrati de apicultor, matca se schimba dupa 2 3 ani deoarece dupa al 3-lea an matca e uzata si nu mai prezinta randamnet.
Tot pentru informarea ta, o matca tanara depunde oua in fiecare celula, iar o matca batrana va avea rame cu puiet si multe celule goale.
La imperechere, matca acumuleaza o cantitate de sperma care ii ajunge pentru cativa ani, cand acea cantitate scade, matca respectiva nu mai prezinta randament si deci o inlocuim.

Laie

Multumesc.
Asa da.
Ca credeam ca daca 5 sant batrani nu mai pot sa faca roi ca sant sterpi si mor de batranete. :ok:
Nicolaie laie bucalaie

apivasmob

Citat din: O`Laie din Decembrie 09, 2013, 12:42:25 PM
Multumesc.
Asa da.
Ca credeam ca daca 5 sant batrani nu mai pot sa faca roi ca sant sterpi si mor de batranete. :ok:

Un sfat dar nu cu rautate apucate de crescut oi si lasa albinele altora care au dorinta de a ingriji aceste  :bzz: :bzz:.
Daca esti ambitios citeste manualul apicultorului (nu te uita numai la poze ca nu intelegi nimic daca nu il citesti macar o data din scoarta in scoarta.)
Si vezi ca si albinele au diferite boli care pot aparea in orice moment si familia nu mai traieste prea mult.

Spor la citit si invatat ,Bafta multa
Sanatate tuturor apicultorilor

albinasebes

intra la rubrica sunt incepator si gaseste acolo multe raspunsuri bune. pune mana si citeste si ceva carti si nu mai pune intrebari penibile. fara suparare, dar cum sunt intrebarile sunt si raspunsurile. cei pasionati cauta informatii pe toate caile si apoi cer anumite lamuriri. daca nu iti place nu are rost.
sanatate
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

cristian87

omul face pe prostu ca sa rada de noi,
dati-i pace
zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

Laie

Citat din: apivasmob din Decembrie 09, 2013, 05:46:34 PM
Citat din: O`Laie din Decembrie 09, 2013, 12:42:25 PM
Multumesc.
Asa da.
Ca credeam ca daca 5 sant batrani nu mai pot sa faca roi ca sant sterpi si mor de batranete. :ok:

Un sfat dar nu cu rautate apucate de crescut oi si lasa albinele altora care au dorinta de a ingriji aceste  :bzz: :bzz:.
Daca esti ambitios citeste manualul apicultorului (nu te uita numai la poze ca nu intelegi nimic daca nu il citesti macar o data din scoarta in scoarta.)
Si vezi ca si albinele au diferite boli care pot aparea in orice moment si familia nu mai traieste prea mult.

Spor la citit si invatat ,Bafta multa
Domnule Apivasmob ieu am ingrijit oi cinci ani pana ce tatuca a vroit sa ne mutam in partile aste si tare bine era.
Acuma nu pot cumpara oi ca nu ieste pasune destula si seful meu vrea albine si prind si ieu drag de dansele.
Nicolaie laie bucalaie

Laie

Citat din: cristian87 din Decembrie 09, 2013, 06:11:19 PM
omul face pe prostu ca sa rada de noi,
dati-i pace
Cristian ieu nu am zis de nimeni ca e prost.
Nicolaie laie bucalaie

Laie

Va rog frumos sa ma scusati dar am citit la Domnul Ursul ca a tratat cu varachet si in carte nu scrie nimic de varachetul aista.
Pentru ce iaste bun ?
Se gaseste de cumparat ?
Nicolaie laie bucalaie