CE AI FACUT AZI IN STUPINA ???

Creat de Bătrânul, Noiembrie 22, 2013, 11:00:54 AM

« precedentul - următorul »

feerary

                                                                               :offtopic: 
Si daca chiar insistati, macar folositi argumente biblice..... nu povesti :nod:

bio

Citat din: Bătrânul din Noiembrie 26, 2013, 06:24:23 PM
Intrebarea a fost pusa pentru cei care muncesc in stupina nu pentru cei care pun pe altii sa munceasca .......


... =))..

=D>


mape 48-petru manea

Azi in stupina am facut poze si atat

Kov iulian

#63
Am primit urmatoarele filmulete de la cineva si m-am gandit sa le pun si aici.

ziua de odihna realitatea tv adevarul

Saptamana incepe Duminica .

Kov iulian

#64
Prezint urmatoarele scan-uri dupa diverse editii vechi ale Bibliei Ortodocse.

Biblia Ortodoxa de la 1688  (Biblia-lui-Serban-Cantacuzino)




Kov iulian

Biblia-Ortodoxa de la 1795(Biblia de la blaj)







Kov iulian


dredd

 :offtopic:

toate astea fac subiectul unui alt topic, pe care poate un moderator ar trebui sa-l creeze, dar discutiile sunt inutile. niciodata un adventist n-o sa iasa din litera Vechiului Testament care vorbeste de sabat si niciodata un ortodox n-o sa serbeze ziua a saptea in alta zi decat duminica, odata cu Invierea lui Hristos.

sunt fara rost polemicile. fiecare crede cum a fost invatat. 

Kov iulian

#68
Citat din: adrian_bz din Noiembrie 27, 2013, 12:57:31 PM
toate astea fac subiectul unui alt topic, pe care poate un moderator ar trebui sa-l creeze, dar discutiile sunt inutile....

........ fiecare crede cum a fost invatat
.
Nu am facut nici o interpretare sau comentariu pe baza celor prezentate, doar le-am prezentat si atat.
O fi false, o fi adevarate nu am cum sa stiu nu le am cu teologia sa imi dau cu parerea.

Lucrurile vechi sau noi prezentate vin din partea Biserici Ortodocxe din Romania si e pozitia oficiala a acesteia.
Nu am prezentat  un punct de vedere sau vreo o interpretare malitioasa al vreunui cult sau miscare religioasa minoritara.


Tocmai de acea am spus ca religia...
Citat incearca a demonstra logic ceva ce nu tine de logica
Citat din: Kov iulian din Noiembrie 26, 2013, 01:03:48 AM
Nu cred ca e bine ca iar ne dam in cap unu altuia pe aici.  :D :D
Unii cred intr-un fel alti in alt fel si fiecare considera ca el are dreptate si celalalt se insala,
Unii invoca niste chestii ceilalti nu le accepta si asa mai departe, o lupta de orgolii veche de sute sau mii de ani.
Greseala cea mai mare a ambelor parti e ca se incearca a demonstra logic ceva ce nu tine de logica si dovezi palpabile.

PACO

NU MAI BRUIATI TPICUL CU IUDAISME !.
NU MAI INCERCATI SA INTERPRETATI O CARTE FARA A O INCADRA CORECT IN ISTORIE !
NU MAI CONFUNDATI "ZILELE" CREATIEI CU ZILELE SAPTAMANII!
NU MAI CONSDERATI BISERICA CA O CONSECINTA A SCRIERII BIBLIEI!
NU MAI PLAGIATI IUDAISMUL SI NICI CRESTINISMUL!
INCERCATI SA VEDETI FAPTELE BUNE CA URMARE A DRAGOSTEI FATA DE DUMNEZEU SI NU CA RESPECTARE A UNOR PORUNCI!
NU VA MAI FOLOSITI DE O CARTE PE CARE NU O INTELEGETI !

RazvanTi

#70
nu e vorba de inteles...
cartea e cam aceeasi doar ca INTERPRETARILE sunt diferite  :razz:
eu in acte sunt crestin.
in particular sunt ateu.
datorita fostului job ( nu spun care) am fost (de curiozitate - intr-un coltz) la slujbe la: crestini, catolici, adventisti, martorii lui iehova si la turci( nu-mi vine in minte acum termenul lor)
in ultima instanta daca ar trebui MUSAI, as trece la catolicism.
asta datorita frumusetii unei slujbe nu datorita "dogmei" bisericesti.
popii INDIFERENT de religie isi vad interesele personale si atat.
punct.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

PACO

"Prezint urmatoarele scan-uri dupa diverse editii vechi ale Bibliei Ortodocse"

Biblia e una sigura, traducerile si editiile sunt mai multe,daca exista o Biblie adventista sau Baptista, ma intreb unde s a format si ce s a facut crestinismul fara Biblie vre o 1600 de ani.

Kov iulian

#72
Mi se pare curios totusi urmatorul lucru.
Atunci cand majoritatea Romanilor nu aveau acces la scrierile sfinte si chiar daca aveau, habar nu aveau sa citeasca in Romaneste.(Doar elitele, preotii si Boierii aveau acces sau detineau astfel de scrieri pe care le-am prezentat.)

Acum cand orice cioban are macar 4 clase si stie sa citeasca textul si are acces la noile scrieri sa modificat pentru al impiedica pe acesta sa interpreteze gresit.
Daca parcurgeti textul  noilor editii veti vedea ca textul sa schimbat si lipseste urmatorul fragment care se regasea in toate celelalte editii.

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=32&cap=20

CitatPentru acea blagoslovi Dumnezau ziua a saptea si o sfinti pre dansa
Citat..pentru aceaea bine au cuvantat Dumnezeu zioa a seaptea si o au sfintit pre ea
Citat...pentru a-cea au binecuvantat Dumnezeu ziua a saptea si au sfintit-o prea ea

La sfarsitul vechilor traduceri ale Bibliei Ortodoxe gasim urmatoarea " urare " urmasilor care ar indrazni sa modifice ceva in ea.



( Fotografia completa e in josul pagini )


In noile editii asa apare






Mechno

O priveliste foarte frumoasa in aceasta diminiata in stupina .... am dat zapada de la urdinis

Porfy66

Azi calatorind cu masina am vazut aceasta casa:
(scuzati calitatea fotografiei, e facuta de la distantza mare cu zoom)