Apicultura la distanta... in Romania

Creat de CDA_1984, Octombrie 29, 2013, 08:07:22 PM

« precedentul - următorul »

CDA_1984

Citat din: marian sima din Octombrie 30, 2013, 01:16:11 PM
La toata Romania :D ,sa vedeti ce furtisaguri declansati voi in primavara cu cuibul in corpul de sus  ,albina putina la urdinis si cu galeata de sirop deasupra.

Il  luam de Dragos la rost cand vorbia de boli ,acum vad ca avea dreptate ,cu o albina care nu acopera toate ramele cu variatii de temperatura si cu cea ce spuneam in randurile de sus pericolul bolilor este mult mai mare.
eu asigur rezerve de hrana din toamna suficiente pana la primul cules, deci nu intervin decat o singura data cu turta proteica
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

SERBAN VASILICA

Si eu sunt unul care vreau sa incerc acest sistem de crestere a albinelor. Spune-mi te rog: ai folosit numai parafina?, sau ai folosit si saciz?. Si ce material ai folosit la capace?, cumva tego?. Eu am facut ramele de la capace dar nu stiu ce sa pun deasupra, fiindca vreu ceva care sa nu se strice repede de la ploaie, chiar daca le bag si pe ele in parafina Multumesc.

CDA_1984

Citat din: RazvanTi din Octombrie 30, 2013, 01:35:47 PM
nu declansezi nimic ca le dai seara
eu asa am facut la stimulare si completare in toamna asta :hi:
eu am hranit prin capac cu galetutze de smantina, merge perfect, fara a face furtisaj, nu vad unde este problema  :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

CDA_1984

Citat din: flamadeezy din Octombrie 30, 2013, 12:44:28 PM
alimentarea in capac reprezinta un pericol f mare pt albina noastra neagra,ce te faci daca mai ai vre-un stupar in apropierea ta?
te rog spune de ce ar reprezenta un pericol? sanatate :)
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

CDA_1984

Citat din: flamadeezy din Octombrie 30, 2013, 03:07:55 PM
daca tot s-a deschis acest topic,mai ales in urma multimiilor de controverse discutate despre sistemul canadian sau numit si "sistemul Dan Margarit "sa vedem ce se poate folosii raportat conditiilor apicole romanesti!
anul acesta mi-am propus sa "sacrific" 2 familii puternice in scop experimental pt sistemul multietajat eu momentan detin stupi orizontali!
materialul biologic, sistemul de impachetare, foita din plastic, hranirea :)
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

CDA_1984

Citat din: SERBAN VASILICA din Octombrie 30, 2013, 06:26:33 PM
Si eu sunt unul care vreau sa incerc acest sistem de crestere a albinelor. Spune-mi te rog: ai folosit numai parafina?, sau ai folosit si saciz?. Si ce material ai folosit la capace?, cumva tego?. Eu am facut ramele de la capace dar nu stiu ce sa pun deasupra, fiindca vreu ceva care sa nu se strice repede de la ploaie, chiar daca le bag si pe ele in parafina Multumesc.
da, as recomanda tego de 20 pt capace, parafinate, lazile parafinate
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

marian sima

Nu este vorba numai de rezerve,Dadant cand a facut rama si cutia care-i poarta numele a urmarit anumite chestii.

Suprafata elipsei puietului pe fagure si dimensiunea cuibului.

Aceste caracteristici aduc randamentul stupului Dadant.
Insa pentru a avea randament pe ME trebuie sa aveti cuibul pe doua corpuri ,pentru asta va trebuie materialul biologic al prietenului vostru Dan sau o anume tehnologie care eu banuiesc ca este aplicata ,altii spun ca nu este.

Nu aveti material biologic bun veti avea iin cuib rame cu coroana mare de miere +puiet ,daca tineti matca pe un corp stupi nu se vor dezvolta suficient,de acea va vorbiam de MER faci cuibul cat duce matca,primavara maresti cuibul cu dezvoltarea familiei conteaza mult asta,am vazu apicultori care au pierdut culesuri de salcam datorita ca a aruncat un cat intreg deasupra prea devreme.

De fapt se cunoaste ca primavara  orizontalul este superior Dadantului in dezvoltarea familiei tocmai datorita regimului de caldura si largiri cuibului atat cat trebuie.

Vasilica pentru materialul de capace este la Dedeman foaie exact de materialul pe care-l foloseste Dan.
e un material foarte rezistent.

SERBAN VASILICA

Deci nu ai folosit saciz, ci doar parafina. Tego de unde l-ai luat? Este cum era odata? ma refer la calitate.

SERBAN VASILICA

#38
Citat din: marian sima din Octombrie 30, 2013, 06:53:48 PM
...
Vasilica pentru materialul de capace este la Dedeman foaie exact de materialul pe care-l foloseste Dan.
e un material foarte rezistent
Multumesc Marian.

marian sima

Re: Apicultura la distanta - Dan Margarit

Mesajde janese » Ieri, , 16:23
despre apicultura la distanta.....
filmele lui dan margarit le-am disecat de le stiu pe de rost...cu cele zise,cu cele vazute,cu cititul printre randuri,cu stop cadru,etc,etc

nu am retinut de aplicat la noi decat transvazarea larvei cu pensulica,si metoda cresterii de matci prin ,,orfanizare temporara" sa zic asa...metoda pe care o practicam si noi romanii....am mai tras o concluzie...nu toate caturile sunt full de albina...ele sunt magazii de depunere. am mai avut o dilema...primul cat de sus sa-l iei in forta antebratelor de la inaltimea aia si plin,te indoaie la shale,nu alta!..ori din foto nu s-a prea vazut ca apicultorul depunea oareshce efort sa-l dea jos pentru suflat...semn ca nu tot turnul eiffel e plin.problema mea este ca multi apicultori de la noi deja viseaza la acele turnuri in romanica,si au inceput sa faca cutii gen canada!.....ori asta nu prea merge la noi.

Ce zice nea Janese si omul cunoaste apicultura.

bio

Citat din: Bătrânul din Octombrie 30, 2013, 12:40:14 PM
Citat din: CDA_1984 din Octombrie 30, 2013, 12:24:26 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 30, 2013, 11:36:04 AM
.....de cati ani te ocupi de apicultura ?
Salut Dragos, ma ocup de 7 luni de apicultura  :hi:
Sapte luni?  :uimit: :uimit: Pai ar fii cazul sa scrii si tu u carte despre apicultura !  =D> =D> =D> =D> =D>


Batrine, nu-i da idei.... =))


..dar mai bine deschide un BLOG ca Ionica a lu' Ursu..:)


CDA_1984

Citat din: bio din Octombrie 30, 2013, 07:12:30 PM
Citat din: Bătrânul din Octombrie 30, 2013, 12:40:14 PM
Citat din: CDA_1984 din Octombrie 30, 2013, 12:24:26 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 30, 2013, 11:36:04 AM
.....de cati ani te ocupi de apicultura ?
Salut Dragos, ma ocup de 7 luni de apicultura  :hi:
Sapte luni?  :uimit: :uimit: Pai ar fii cazul sa scrii si tu u carte despre apicultura !  =D> =D> =D> =D> =D>


Batrine, nu-i da idei.... =))


..dar mai bine deschide un BLOG ca Ionica a lu' Ursu..:)

Pai de ce nu ati scris voi o carte daca sunteti asa de profesionisti?
La ce sa nu imi dea idei domnule?
Uite aici un link, sa vezi ca am scris http://cuvantulcarezideste.wordpress.com/
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

bio

aa....fratele meu..

...esti bara-bara cu Doamne-doamne.....Foarte bine..

carti poate o sa scriu, poate n-o sa scriu.......dar mai am cite ceva de invatat despre apicultura,...sa aprofundez sistemul propriu de lucru.


CDA_1984

Citat din: bio din Octombrie 30, 2013, 09:03:28 PM
aa....fratele meu..

...esti bara-bara cu Doamne-doamne.....Foarte bine..

carti poate o sa scriu, poate n-o sa scriu.......dar mai am cite ceva de invatat despre apicultura,...sa aprofundez sistemul propriu de lucru.
Succes  :)
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

captain bee

 :nono:..... blagoslovit fie numele Domnului părinte !    bio a scris câteva cărţi deja aici pe forum, n-ar fi rău să le citeşti... asta înainte de a încerca să dai sfaturi unora mai "bătrâni" în apicultură!!!.....sa nu-ţi faci chip cioplit....fie el si din canada ....................... iar crede şi nu cerceta e valabil doar la Sfânta Scriptura nu şi la apicultura!!!! toate cele bune şi ai grija si la păcatul trufiei te rog!  ^:)^