Apicultura la distanta... in Romania

Creat de CDA_1984, Octombrie 29, 2013, 08:07:22 PM

« precedentul - următorul »

CDA_1984

Citat din: RazvanTi din Octombrie 30, 2013, 09:40:48 AM
pai ce ME mai e ala daca nu se detaseaza primul corrp?!?!?!?
Dnule Razva, sistemul se numeste SIMPLIFICAT, nu este necesar sa se inverseze corpurile, cel putin la mine... Vedeti ca multi alti apicultori procedeaza la fel. Respecte si sanatate.  :hi:
Vedeti filmuletele dnului DM
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

D006


RazvanTi

Citat din: CDA_1984 din Octombrie 30, 2013, 10:02:46 AM
... nu este necesar sa se inverseze corpurile, cel putin la mine...
de acord cu tine daaar primavara la ME corpul de puiet trebuie sa fie sus unde e caldura si cel gol jos unde va cobora matca undeva spre finele pomilor fructiferi- inceputul rapitei.
ori la tine cum faci? pui corp gol peste puiet?
cam nashpa... parerea mea...
La dadant merge cu conditia sa pui folie intre corpuri cu fanta de trecere functie de puterea familiei.
scopul ME este sa-ti usureze munca nu sa stai tot cu folii si adaugat de rame, spart cuib si alte "minuni tehnologice".
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

CDA_1984

Citat din: dragos2006 din Octombrie 30, 2013, 11:36:04 AM
Citat din: CDA_1984 din Octombrie 29, 2013, 08:34:28 PM
. Acum datele de profil sunt ok.

  de cati ani te ocupi de apicultura ?
Salut Dragos, ma ocup de 7 luni de apicultura  :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

CDA_1984

Citat din: RazvanTi din Octombrie 30, 2013, 12:22:41 PM
Citat din: CDA_1984 din Octombrie 30, 2013, 10:02:46 AM
... nu este necesar sa se inverseze corpurile, cel putin la mine...
de acord cu tine daaar primavara la ME corpul de puiet trebuie sa fie sus unde e caldura si cel gol jos unde va cobora matca undeva spre finele pomilor fructiferi- inceputul rapitei.
ori la tine cum faci? pui corp gol peste puiet?
cam nashpa... parerea mea...
La dadant merge cu conditia sa pui folie intre corpuri cu fanta de trecere functie de puterea familiei.
scopul ME este sa-ti usureze munca nu sa stai tot cu folii si adaugat de rame, spart cuib si alte "minuni tehnologice".
v-a primi un corp cu 10 rame cladite
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

bismark

  Dragilor nu va hazardati cu corpuri suprapuse cu toate a avetiti hrana suficienta este greu sa mentii temperatura intr-o camera cu acelasi consum pentru doua.Restringeti cuibul cit mai mult pentru a avea un spatiu cit mai mic de incalzit.Ginditi-va ca si la voi in casa cind vrei sa incalzesi doua camere cu aceeasi soba trebuie sa bagi mai multe lemne in foc. Totul este egal cit trebuie sa incalzesti cu hrana care o ai *(spatiu mare=hrana multa).Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Bătrânul

Citat din: CDA_1984 din Octombrie 30, 2013, 12:24:26 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 30, 2013, 11:36:04 AM
Citat din: CDA_1984 din Octombrie 29, 2013, 08:34:28 PM
. Acum datele de profil sunt ok.

  de cati ani te ocupi de apicultura ?
Salut Dragos, ma ocup de 7 luni de apicultura  :hi:
Sapte luni?  :uimit: :uimit: Pai ar fii cazul sa scrii si tu u carte despre apicultura !  =D> =D> =D> =D> =D>

flamadeezy

alimentarea in capac reprezinta un pericol f mare pt albina noastra neagra,ce te faci daca mai ai vre-un stupar in apropierea ta?


CDA_1984

Citat din: bismark din Octombrie 30, 2013, 12:39:33 PM
  Dragilor nu va hazardati cu corpuri suprapuse cu toate a avetiti hrana suficienta este greu sa mentii temperatura intr-o camera cu acelasi consum pentru doua.Restringeti cuibul cit mai mult pentru a avea un spatiu cit mai mic de incalzit.Ginditi-va ca si la voi in casa cind vrei sa incalzesi doua camere cu aceeasi soba trebuie sa bagi mai multe lemne in foc. Totul este egal cit trebuie sa incalzesti cu hrana care o ai *(spatiu mare=hrana multa).Cu respect
Salut Bismark, intr-adevar asa este, se calculeaza in functie de volum. Ce pot sa iti spun eu despre sistemul de impachetare este faptul exista protectie din toate cele 5 planuri, inclusiv cea inferioara, stim ca zapada este un izolator bun. Stim deasemenea ca pe fondul frigului avem un consum mai mare, iar mai mult de atat pe fondul acestor conditii familia poate dezvolta inclusiv nosema. Avantajele sistemului de impachetare cu prelata, din p.m.d.v. sunt izolariile fonice si termice. Stupii sunt impinsi unii in ceilalti pentru a-si tine cald. Nu am pus diafragma, nu am resrans, nu am organizat cuibul, ghemul s-a format inspre partea in care este caldura mai mare, adica inspre interior unde se unesc stupii.  :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

CDA_1984

Citat din: Bătrânul din Octombrie 30, 2013, 12:40:14 PM
Citat din: CDA_1984 din Octombrie 30, 2013, 12:24:26 PM
Citat din: dragos2006 din Octombrie 30, 2013, 11:36:04 AM
Citat din: CDA_1984 din Octombrie 29, 2013, 08:34:28 PM
. Acum datele de profil sunt ok.

  de cati ani te ocupi de apicultura ?
Salut Dragos, ma ocup de 7 luni de apicultura  :hi:
Sapte luni?  :uimit: :uimit: Pai ar fii cazul sa scrii si tu u carte despre apicultura !  =D> =D> =D> =D> =D>
Nu este necesar sa scriu o carte pt aceste informatii sunt disponibile tutor apicultorilor. Dnul Dan Margarit a aratat la toata Romania. Respecte pentru d-voastra si modul cum ganditi apicultura. Cred si sustin cu tarie ca succesul sta detalii :hi: :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

marian sima

La toata Romania :D ,sa vedeti ce furtisaguri declansati voi in primavara cu cuibul in corpul de sus  ,albina putina la urdinis si cu galeata de sirop deasupra.

Il  luam de Dragos la rost cand vorbia de boli ,acum vad ca avea dreptate ,cu o albina care nu acopera toate ramele cu variatii de temperatura si cu cea ce spuneam in randurile de sus pericolul bolilor este mult mai mare.




RazvanTi

nu declansezi nimic ca le dai seara
eu asa am facut la stimulare si completare in toamna asta :hi:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima

Daca cuibul este ocupat unde crezi ca are sa bage o galeata de sirop,doar nu bagati cu hranitoarele alea mici ca in filmulete arata galeti. :rotfl: =)) =)) =))
Baga jos unde nu ai acoperit cu albina ,daca e si putin mai rece ai furtiasag.

Primavara o dezvoltare armonioasa include ca toate ramele din cutie sa fie acoperite de albina,daca ai mai multe neacoperite si stimulezi cantitati mari de sirop ori o dai in furtisag ori in puiet racit si altele.

flamadeezy

Citat din: marian sima din Octombrie 30, 2013, 01:59:19 PM
Daca cuibul este ocupat unde crezi ca are sa bage o galeata de sirop,doar nu bagati cu hranitoarele alea mici ca in filmulete arata galeti. :rotfl: =)) =)) =))
Baga jos unde nu ai acoperit cu albina ,daca e si putin mai rece ai furtiasag.

Primavara o dezvoltare armonioasa include ca toate ramele din cutie sa fie acoperite de albina,daca ai mai multe neacoperite si stimulezi cantitati mari de sirop ori o dai in furtisag ori in puiet racit si altele.
aici sunt de acord cu Marian!
In lipsa de cules e de ajuns sa curga o dara cat de mica pe urdinis chiar daca alimentezi seara,a 2-a zi albinele sunt buluc acolo apoi stim cu totii cum se propaga informatia intre familii!
parerea mea e ca alimentarea in capac nu se preteaza la conditiile noastre!

flamadeezy

daca tot s-a deschis acest topic,mai ales in urma multimiilor de controverse discutate despre sistemul canadian sau numit si "sistemul Dan Margarit "sa vedem ce se poate folosii raportat conditiilor apicole romanesti!
anul acesta mi-am propus sa "sacrific" 2 familii puternice in scop experimental pt sistemul multietajat eu momentan detin stupi orizontali!