Apicultura la distanta... in Romania

Creat de CDA_1984, Octombrie 29, 2013, 08:07:22 PM

« precedentul - următorul »

CDA_1984

Buna seara tuturor.
Este primul meu mesaj pe care il postez. Bine v-am intalnit.
Ca sa trec la subiect, deci asa cum spune titlul, aplic Apicultura la distanta...     in Romania. Ceilalti colegi care practica acelasi sistem sunt rugati sa incarce poze aici si sa schimbam cat mai multa informatie.
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

nicu68

inca un,,PINGUIN ,,pintre noi, bine ai venit si sper sa nu te superi ca te-am facut asa :hi: numai bine

Tamu

 :welcome: Bine ai venit printre noi.
Sa-ti complectezi datele la profil, altfel poate vei fi ignorat.
Observ ca impachetarea ai facut-o acoperind urdinisul din capac.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

CDA_1984

Citat din: Tamu din Octombrie 29, 2013, 08:15:01 PM
:welcome: Bine ai venit printre noi.
Sa-ti complectezi datele la profil, altfel poate vei fi ignorat.
Observ ca impachetarea ai facut-o acoperind urdinisul din capac.
Mersi. Acum datele de profil sunt ok. Problema a fost ca nu mi s-au dezvoltat pe 2 nivele, nu au avut timpul necesar, iar eu am conceput prelatele pe inaltimea de 245mmx2. Nici o problema, pt ca am pus capac la C1 iar peste capac C2 astfel nu am fost nevoit sa fac alta prelata. Numai bine.
P.S.: La anul voi avea urdinis superior.  :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

CDA_1984

Citat din: nicu68 din Octombrie 29, 2013, 08:11:48 PM
inca un,,PINGUIN ,,pintre noi, bine ai venit si sper sa nu te superi ca te-am facut asa :hi: numai bine
Stai linistit ca nu ma supar asa usor  :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

Tamu

Daca nu ai urdinis superior e obligatoriu sa creezi un sistem de aerisire in partea de sus!. Altfel o sa ai probleme mari cu umezeala.  Banuiesc ca fundul stupilor sunt fara sita.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

CDA_1984

Citat din: Tamu din Octombrie 29, 2013, 08:42:00 PM
Daca nu ai urdinis superior e obligatoriu sa creezi un sistem de aerisire in partea de sus!. Altfel o sa ai probleme mari cu umezeala.  Banuiesc ca fundul stupilor sunt fara sita.
Pana acum nu am avut probleme cu condensul si nici nu cred ca voi avea. Deja am facut cateva teste, in nici un stup nu am avut condens, acest mod de impachetare nu confera o etanseitate perfecta astfel este suficient ca temperatura sa se disipe, fara a avea probleme cu umiditatea chiar la diferentele mari de temperatura din primavara cand in stup temperatura este mai mare dat. cresterii puietului. Fundul este fara sita.
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

Tamu

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

RazvanTi

baga corpul gol sub cel cu mancare.
grabeste-te acum cat inca mai le poti deranja
succes
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

CDA_1984

Citat din: RazvanTi din Octombrie 29, 2013, 10:44:24 PM
baga corpul gol sub cel cu mancare.
grabeste-te acum cat inca mai le poti deranja
succes
Salut, primul corp nu este detasabil. Sanatate. :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

Kiwi Bee


marian sima

Daca a-ti stii voi ca nu lada face productia ci familia ,puneti gratia Haneman peste doua corpuri ME asa cum vi sa aratat , in arealul nostru melifer si cu materialul nostru biologic nu ve-ti face treaba buna.
Daca puneti gratia peste un corp iar nu e treaba.
Ca sa faceti treaba buna trebuie sa interveniti in cuib si cuibul pe doua corpuri ME se lucreaza mai greu.

Sfatul meu este sa optati pentru Cutia de MER daca vreti sa faceti treaba puteti pune gratia peste suprafata de puiet pe care o poate duce matca,recoltati si mierea bine sa va este si mai usor sa lucrati cu el,pentru ca albina sa lucreze mai bine trebuie doar o mica modificare la rama,modificare pe care v-o arat in iarna.
Langa stupi dv bagati un MER  de proba la primavara si pe urma spuneti rezultatele.

RazvanTi

pai ce ME mai e ala daca nu se detaseaza primul corrp?!?!?!?
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

CDA_1984

Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea

CDA_1984

Citat din: marian sima din Octombrie 30, 2013, 09:35:16 AM
Daca a-ti stii voi ca nu lada face productia ci familia ,puneti gratia Haneman peste doua corpuri ME asa cum vi sa aratat , in arealul nostru melifer si cu materialul nostru biologic nu ve-ti face treaba buna.
Daca puneti gratia peste un corp iar nu e treaba.
Ca sa faceti treaba buna trebuie sa interveniti in cuib si cuibul pe doua corpuri ME se lucreaza mai greu.

Sfatul meu este sa optati pentru Cutia de MER daca vreti sa faceti treaba puteti pune gratia peste suprafata de puiet pe care o poate duce matca,recoltati si mierea bine sa va este si mai usor sa lucrati cu el,pentru ca albina sa lucreze mai bine trebuie doar o mica modificare la rama,modificare pe care v-o arat in iarna.
Langa stupi dv bagati un MER  de proba la primavara si pe urma spuneti rezultatele.
Domnule Marian, am urmarit mesajele postate de d-voastra si vreau sa va felicit pentru modul in care ganditi apicultura. La mine gratia Haneman se pune peste primele 2 corpuri care reprezinta cuibul, dupa aceea caturile de miere. Materialul biologic este hibridul Buckfast cu care voi incepe la startul anului viitor in primavara, Selectia o voi face controlat, aici ma refer la o locatie izolata si/sau inseminare artificiala, deocamdata nu dispun nici de locatie nici de echipamentul de inseminare. Asa cum sugereaza si titlul, mentorul meu este d-nul Dan Margarit, cu aceasta ocazie vreau sa il felicit ca s-a incumetat sa arate o alte fata a apiculturii la cele mai inalte standarde, fara operatii pe creier, asa cum spunea dandul :). Sunt sigur ca si MER da rezultate bune, dar eu optez pentru sitemul standard ME. Respecte si sanatate la toata lumea.  :hi:
Omul fara Dumnezeu este o biata fiinta care vine de nicaieri si pleaca spre nicaieri - P. Tutea