Fan Club DAN MARGARIT !

Creat de Bătrânul, Octombrie 24, 2013, 09:23:38 AM

« precedentul - următorul »

gheghe

       Toata stima si respectul pentru domnul Dan Margarit.Atitudinea unora?,dau cu pietre intr-un pom cu roade.Te intrebi uneori daca nu-i mai bine sa-ti vezi de treba ta,de lumea ta.Pentru cei ce vor sa fie in "top"argumentati-va realizarile si daca vor fi tot atat de deosebite si intersante o sa se discute despre voi ,daca asta doriti.Domnul Dan Margarit nu va dat nimic,doar a expus modul dansului de lucru de unde cei interesati,cei care il agreaza si-l inteleg il pot folosi.Nu-i pentru cei ce nu-l vor.

Obombo

Chiar daca nu sunt de acord cu unele lucruri pe care le face, iar altele nu se pot aplica la situatia mea, mie imi place omul, e modest, disponibil, educat si mai ales meserias. E suficient sa te uiti la cineva cum umbla prin stupi ca sa-ti dai seama cam ce poate. Bine inteles, asta e doar opinia mea, dar si in cazul in care mi-ar fi antipatic m-as abtine de la comentarii rautacioase, insinuari, acuzatii nejustificate si asa mai departe.
Singura lui vina este aceea de a nu fi scris pe filmele sale, cum se scrie pe pachetele de tigari, ceva de genul: ATENTIE! POATE PROVOCA INVIDIA.

petru.atudorei

fan 100%

poate ca difera zona si poate ca foloseste alt model de stup decat mine. dar toti ne folosim de aceleasi foiinte, albinele.

bio

Citat din: gheghe din Octombrie 24, 2013, 10:28:24 PM
       .Atitudinea unora?,dau cu pietre intr-un pom cu roade...

Nu da nimeni cu pietre....numai ca il intreaba intr-un mod mai direct . Nu cred ca ar fi pb acest mod de abordare a anumitor probleme.

..nu cred ca nici  pe DM, il deranjeaza sa raspunda nelamuririlor colegilor nostri si asa dispar multe discutii interpretabile.

Tamu

Citat din: Obombo din Octombrie 24, 2013, 10:36:09 PM
Chiar daca nu sunt de acord cu unele lucruri pe care le face, iar altele nu se pot aplica la situatia mea, mie imi place omul, e modest, disponibil, educat si mai ales meserias. E suficient sa te uiti la cineva cum umbla prin stupi ca sa-ti dai seama cam ce poate. Bine inteles, asta e doar opinia mea, dar si in cazul in care mi-ar fi antipatic m-as abtine de la comentarii rautacioase, insinuari, acuzatii nejustificate si asa mai departe.
Singura lui vina este aceea de a nu fi scris pe filmele sale, cum se scrie pe pachetele de tigari, ceva de genul: ATENTIE! POATE PROVOCA INVIDIA.

:bravo: Foarte corect punctat.
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

PACO

Dan Margarit este fara doar si poate un om de toata cinstea dar faptul ca tehnologia lui nu se poate aplica intru totul in Romania iar unii il vad ca pe un Dumnezeu al apiculturii si isi fac vise ca vor face vre odata ce face el este alta treaba.
  PS. Cred ca ar fi un topic foarte constructiv despre ce putem face noi aici din ce face el acolo.

romikele

Români mai sunt și pe alte meleaguri, cu condiții și posibilități similare, iar aceste filmulețe le pot fi foarte utile.
Nimeni nu va opta pentru o tehnologie care nu i se potrivește, dar fiecare își poate face o idee de ansamblu asupra a ce și cum fac alții.

marian sima

  Eu nu cred ca Dan adauga albina suplimentara in acele familii. Daca face asta sunt de acord ca a vrut sa ne pacaleasca, pentru ca este o operatie pe care nu o poti trece cu vederea daca vrei sa areti cum lucrezi tu cu familiile pe timp de un an. Eu exclud complet ca Dan face sistematic acest lucru. S-ar putea ca la 1-2 familii cu probleme sa faca o inlocuire sau unire cu un nucleu, dar nu cred ca asta este decat o exceptie.

Stefan am o intrebare pentru tine.

Stefan eu am matci facute de mine si nu am pretentia ca sant de herghelie,anul acesta am fost foarte ocupat si nu am stat de stupi,totusi familiile  au fost pe 20 de rame  ,nu am stimulat nu le-am aplicat decat doua tratamente cu varachet,totusi familiile de 20 de rame sant acum pe 8 rame.

In filmuletele din Canada am vazut stupi cu 9 caturi si doua corpuri in care era cuibul ,asa ca 20 de rame din cuib +90 din caturi=110 rame de albina.
Daca mie din 20 mi-a ramas 8 si am matca de targ nu de herghelie.
Apicultorilor din Canada din 110 rame cat trebuie sa le ramana?
Daca facem socoteala ca la matca mea de targ din 110 rame cu albina trebuie sa le ramana 36 de rame

Ce sa intamplat cu 16 rame daca populatia nu a fost ajutata cu puiet?
Daca matca sustine o crestere spectaculoasa nu sustine si o descrestere normala?mai ales ca este matca de herghelie unsa cu toate alifiile.

Daca santeti apicultori raspundeti la intrebarile mele,daca nu santeti apicultori si santeti decat fani precum cele care au lesinat la Michael Jackson si strigau uitel.......uitel cum striga unii pe celalalt topic :rotfl: =)) =)) =)) ignorati intrebarile mele si vedetiva de admirat in continuare. =)) =)) =)) =))

jenica67

     Eu cred ca noi facem socoti gresite. Cea mai mare greseala care o facem, dupa parerea mea este aceia ca, nu intelegem ce este un cules continuu de rapita. Si ca sa fiu mai explicit, cei care ati fost la floarea soarelui, ia ganditi-va cata miere ati culege cu albinele voastra, daca culesul nu ar dura cat dureaza 3-4 saptamani, ci ar incepe in mai si s-ar termina in august ? Aceiasi situatie se afla si la ei. Magaziile alea nu sunt pline cu albina, sa facem socoti de proportionalitate intre cuib si magazii. Dar datorita intensitatii culesului, este nevoie de volum mare, ca albina sa aiba unde imprastia si prelucra atata nectar si miere.
    Nici nu cred ca putem vedea acele turnuri la noi, daca nu o sa existe si la noi cultivatori, care sa cultive pe suprafete atat de mari, incat sa nu poata face fata cultivarii si recoltarii si sa fie nevoiti, sa le cultive pe parcele succesiv, ca sa lucre uniform pe toata durata anului. Eu asa vad lucrurile, ca am inteles ca duar miere de rapita culege.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Tamu

Rapoartele obtinute in conditiile de acolo nu pot fi comparate cu conditiile noastre.
Mai mult daca albina lui DM are o durata medie de viata mai mare decat ale noastre, datele problemei se modifica radical!
Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

RazvanTi

hai sa zic si eu cate ceva:
in primul rand caturile sunt cu cate 9 rame si nu 10
in al 2-lea rand daca vezi un turn de-ala  cu 9 caturi, asta nu inseamna ca sunt toate FULL de albina
nici nu ar avea cum...
margarit nu face decat o extractie pe an in 2 transe.
in corpurile capacite albina nu sta
eu la rapita anul asta am avut stupii pe 24 rame dadant 1:1 de bahaiau de albina in conditiile in care colegul cu care am fost abia daca ii urcau pe 3-4 rame sus(si nu numai lui)(stupar cu zeci de ani de experienta- cand am desfacut un stup a exclamat facand un pas inapoi "mama" si dupa aia ma intreba ce le-am dat - nici acum nu crede ca singure au ajuns la puterea aia atat de exploziv)  el avea stupii cu folia in cap, eu deja vedeam mierea capacita sus si jos full de puiet. tinand cont de culesul prost de anul asta la rapita media la el a fost de 8 Kg si la mine de 14 Kg.
si asta fara turte si alte porcarii.

deci daca bagi la iernat familii tzepene eu zic ca se poate ( nu 100% ce vedem la Dan dar un 75 % SOTO!!!)
asta e parerea mea...
plus ca inca o "cheie" mai e si cu urdinisul superior :wink2:
SUCCES!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Florin D.

Dle jenica...
As mai adauga ceva la cele spuse de dvs.
Daca la noi ar fi acele exploatatii agricole care sa asigure un cules de 3-4 luni, cu siguranta nu ar fi vetre de 40 de colonii asezate la distante eficiente una de cealalta. Ar fi mii de stupi claie peste gramada. Deci tortul s-ar imparti in multe feliute mici si foarte mici.

D006

Citat din: pharaonu75 din Octombrie 24, 2013, 05:48:32 PM
Ceva imi spune ca asta nu este Fan Club Dan Margarit, ci mai degraba Clubul "Hai sa-l contram pe Dragos"! =)) =))

  Macar de as fi contrat de stupari ... ca de visatori sunt satul !
  Am mai spus : visele nu costa bani dar nici nu tin de foame !

PS. O jumatate de adevar este mai toxica decat o minciuna !

marian sima

Razvan mergi la filmuletul nr 2 si vezi ca sint 10 rame nu noua.(eu va inteleg ca unii nu pricepeti ce vedeti acolo dar sper ca stiti sa numarati).

In filmele prezentate stupi gemeau de albina ,cand baga suflanta in cat se facea nor si negru jos.

Daca Dan are albine cu viata mai lunga de ce nu se regaseste la sfarsit de perioada in corpuri?

Culesul continuu este o gogornita ,de fapt dl Dan nu a corectat decat chestia cu cei 40 de stupi pe vatra ,restul a sters si nu a confirmat sau infirmat nimic.

Tacerea si stergerea unor filmulete este un raspuns destul de clar.

Ca unii vad iluzii ca 9 rame si cules continuu e altceva,la un cules continuu scoti o medie mai mare pe stup decat cea precizata de Dan.

Dragos are mare dreptate .Jumatate de adevar este mai toxic decat o minciuna.


joohny

Va salut.Eu fiind mai incepator in ale apiculturii,am vazut filmele lui DM iar la final pot sa spun ca mi-am imbunatatit cunostintele.DA,sint fanul lui insa nu numai al lui.DM fiind pe o treapta mult mai inalta decit mine,incerc(fiind fanul lui) sa-l ajung.Ce face,cum nu face ,etc. este o alta problema,probabil un alt subiect.