Fan Club DAN MARGARIT !

Creat de Bătrânul, Octombrie 24, 2013, 09:23:38 AM

« precedentul - următorul »

Bătrânul

http://www.youtube.com/channel/UCENKAPJI9e1rYP8tF9jYrJg/videos?view=0   Eu Batranul ma declar fan Dan Margarit si a tuturori oamenilori ca EL !!! ^:)^ ^:)^ ^:)^

Alutus

Si eu!
Aduceti farasul si maturoiul, sa aruncam gunoaiele!
Sa nu uiti Darie!

marian sima

Pentru a arata ca santeti fanii trebuie sa faceti cea ce el face,adica sa treceti pe ME ,sa aveti stupi zgarie nori si alte chestii.
Eu nu am vazut club de Harley Davidson fara asemenea motociclete.

Puteti spune ca santeti fanii unei utopii.

E si dincolo fan club MER ,oameni au MER-uri ,vorbesc despre pasiunea si realizarile lor ,sau sa inteleg ca este doar un fan club ideologic ?

Fanii copiaza cea ce face idolul lor,astept sa va vad ca faceti cea ce face persoana a carui fani santeti si astept sa vad indrumarea lui catre discipoli.

Eu am rabdare , =)) =)) =))daca nu faceti e doar o iluzie rasuflata. :qp:

stefan1

Citat din: marian sima din Octombrie 24, 2013, 10:46:32 AM
Pentru a arata ca santeti fanii trebuie sa faceti cea ce el face...

  Mariane, mai gandeste-te! Daca esti fanul unui cantaret trebuie sa iti faci si tu o formatie sa canti?  Sau daca esti fan un actor trebuie sa joci teatru? Dar fanul unei echipe, trebuie sa joci ca ei?!
  Repet ce am mai spus:
  "Nu toate-s cu putinta pentru toti!
   Mai bine te gandesti si te socoti
   Si nu te-apuci sa faci
                     Decat ce poti."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

RazvanTi

Citat din: marian sima din Octombrie 24, 2013, 10:46:32 AM
Pentru a arata ca santeti fanii trebuie sa faceti cea ce el face,adica sa treceti pe ME ...

adica daca eu am trecut anul asta complet pe ME ma face FAN? nu curier...
si unde mai pui ca dupa jumatate de an apicol cu ME nu m-as intoarce la dadant nici batut.
iote:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

marian sima

Stefan un cantaret este unic,cea ce face Dan Margarit face sute sau mii de apicultori din Canada.

Asa ca ma astept de la voi sa atingeti parametri stupului ME cu 8-9 caturi.

Razvan,un secret dar sa ramana intre noi.

Unifici doua familii le dai o matca tanara din iunie-iulie,in febroarie le bagai turte proteice si sirop de porumb,pe urma in primavara mai arunci un cat cu puiet si te apropii de productia si stupi lui Dan.

O familie mastodont cu matca tinara incepe ponta din timp si mai puternic.
O familie mare consuma  putin elimini riscul de nosema si diaree,la o amarata de familie nu poti sai dai din timp turta proteica ,unui colos da.

Asculta sfaturile mele si ai sa ajungi la parametri stupului fanului tau.

stefan1

Mama avea o vorba:"tu canti -tu descanti" adica "si-a putea- si nu se poate" adica te contrazici.
  Intai cu cantaretul: fiecare suntem unici. Pentru aia si un cantaret se poate imita si chiar se imita de multi incepatori, dar fanii nu-i obligatoriu sa-i imite.
  Acum la contraziceri:
"O familie mastodont cu matca tinara incepe ponta din timp si mai puternic.
O familie mare consuma  putin elimini riscul de nosema si diaree,la o amarata de familie nu poti sai dai din timp turta proteica ,unui colos da.
Asculta sfaturile mele si ai sa ajungi la parametri stupului fanului tau."
  Nu spuneai tu ca nu se poate, ca DM minte poporul cu televizorul?

  Si acum o sa te dezamagesc: nimeni la noi nu o sa ajunga la parametrii lui DM pentru ca nu avem baza lui melifera si mai cu seama INCARCATURA APICOLA ca el. Mai sunt cateva lucruri esentiale care ne deosebesc. Dar asta este in afara subiectuli topicului si nu dezvolt.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

Breeeeeeee,nu ma contrazic,eu am pus in calcul familiile ajutatoare ,cea ce nu se specifica in filmuletele lui Dan.
Eu  am zis ca o matca nu dezvolta o asemenea familie,nu ca obiectivul e de de neatins.

Cat dai sa-ti ating parametri aceia care spui ca nu sant de atins la noi?

Alegem o vatra la o persoana impartiala care nu tine nici cu mine nici cu dv,pregatesc 3 asemenea stupi ,adica sa aibe populatie pe doua caturi in iarna  si sa mai intervin pe parcursul anului cu 3 caturi cu puiet si populatie,in perioade diferite.

Vatra sa fie in sud ca albinele mele sant obisnuite in aceasta zona si tot aici gasesti pe o vatra ,rapita salcam ,floarea soarelui si alte plante.
Aplic galeata cu sirop de porumb intocmai cum se aplica si in canada.
Nu ating obiectivul ,ai stupii si 15 prese de faguri,ating obiectivul i-mi dai material apicol in valoare de 10 mii lei,nu conteaza ca e cutie sau familie.

Eu,ma bazez pe cea ce spun acum sa vad daca va bazati si dv.


pharaonu75

Ceva imi spune ca asta nu este Fan Club Dan Margarit, ci mai degraba Clubul "Hai sa-l contram pe Dragos"! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

Citat din: marian sima din Octombrie 24, 2013, 04:15:38 PM
Breeeeeeee,nu ma contrazic,eu am pus in calcul familiile ajutatoare ,cea ce nu se specifica in filmuletele lui Dan.
Eu  am zis ca o matca nu dezvolta o asemenea familie,nu ca obiectivul e de de neatins.

Cat dai sa-ti ating parametri aceia care spui ca nu sant de atins la noi?

Alegem o vatra la o persoana impartiala care nu tine nici cu mine nici cu dv,pregatesc 3 asemenea stupi ,adica sa aibe populatie pe doua caturi in iarna  si sa mai intervin pe parcursul anului cu 3 caturi cu puiet si populatie,in perioade diferite.


Vatra sa fie in sud ca albinele mele sant obisnuite in aceasta zona si tot aici gasesti pe o vatra ,rapita salcam ,floarea soarelui si alte plante.
Aplic galeata cu sirop de porumb intocmai cum se aplica si in canada.
Nu ating obiectivul ,ai stupii si 15 prese de faguri,ating obiectivul i-mi dai material apicol in valoare de 10 mii lei,nu conteaza ca e cutie sau familie.

Eu,ma bazez pe cea ce spun acum sa vad daca va bazati si dv.

  Asta-i ca in bancul ala:" Facem Cincinalul in 4 ani si jumatate chiar daca vom lucra 6 ani!"
Deci tu vrei sa atingi performantele lui Dan, dar sa bagi in acea familie inca 3 caturi cu puiet si populatie, ceea ce Dan nu a spus niciunde ca face. Daca nici asa nu reusesti, mai poti baga inca 3. Daca aduni 4 familii intr-o lada-turn (l-ai depasit pe profu' off lline), e posibil sa-l depasesti pe Dan, dar oare este rentabil economic?
  Eu nu cred ca Dan adauga albina suplimentara in acele familii. Daca face asta sunt de acord ca a vrut sa ne pacaleasca, pentru ca este o operatie pe care nu o poti trece cu vederea daca vrei sa areti cum lucrezi tu cu familiile pe timp de un an. Eu exclud complet ca Dan face sistematic acest lucru. S-ar putea ca la 1-2 familii cu probleme sa faca o inlocuire sau unire cu un nucleu, dar nu cred ca asta este decat o exceptie.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

marian sima

#10
Domnule Stefan mama Buckfastului e in Europa ,im germania gasesti destule herghelii de renume cu Buckfast ,matci care sa dezvolte asemenea familii.

Eu cred ca adauga albina suplimentara in acele familii,de fapt oameni au o baza ajutatoare considerabila.

Daca faci un pic de calcul vei vedea ca scoti mai multa miere daca iei puietul de la un stup si il dai la altul inainte de cules.
Familia ajutatoare o stimulezi continu in felul acesta poti mentine niste stupi puternici.

E o prostie sa crezi ca acolo-i raiul pe pamant,omul spune destul de clar ca sant perioade cand cuibul e blocat ,a spus destul de clar ca nu intervine in cuib,pai familia acea nu a-r da inapoi?

Astept sa vad filmuletele dv cu Buckfastul in Europa.

Serios eu unul va credeam cu mai multa experienta apicola.

Uitanduma la puietul din filmuletele prezentate ,mi-am dat seama ca nu ponteaza exceptional.

nicu68

BREEEEEEE sima ,dacca nu esti fan DAN MARGARIT de ce scri aici?vreti ca toata lumea sa faca ce vreti voi?sau cum credeti voi?eu il respect si il admir sunt fan DAN MARGARIT,am un frate in CANADA la anul ma duc acolo si o sa imi caut fanul sa il cunosc in carne si oase

RazvanTi

vezi ca fan poa' sa fie si fun sau fan pe romaneste ventilator. deci ai grija ce o sa cauti :P
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

pharaonu75

Citat din: nicu68 din Octombrie 24, 2013, 08:55:02 PM
...am un frate in CANADA la anul ma duc acolo si o sa imi caut fanul sa il cunosc in carne si oase

Si cu idolul ce faci? :D
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

bio

#14
..aa..Dan Margarit.. 

Sa spun si eu 2 vorbe, cum il vad...ca tot se vorbeste despre dinsul.

Un roman harnic si destept....plus foarte  multe  alte calitati .
Defecte ?..Poate prea deschis cu lumea si de acolo apar unele discutii.

Nu sunt fan.. Nu sunt, pentru ca astea cu "fan" nu sunt specifice virstei mele.
... aa..sunt fan .....am uitat cum o cheama pe aia cu tzitzele mari care era cu Dinamo..??>....aa..Luciu parca.. :i_love_you:

Cred, ca toti afaceristii nou aparuti in apicultura romaneasca  viseaza la un asa angajat ....