MANIFEST PENTRU MIEREA ROMANEASCA

Creat de stefy.costea, Septembrie 12, 2013, 07:29:55 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Distribuiti stirea mai departe, prietenilor, cunostintelor. pe siturile de socializare si pe oriunde puteti

D006

ALO , ALO , pulimea uselista pe unde va ascundeti ???

Kov iulian

#47
Filmuletul de jos spune totul despre apicultura romaneasca intrebarea care se naste este cat vom continua sa ne batem joc in continuare de propria munca?

[jwp=425,344,image]http://s1.digi24.ro//onedb:transcode/5163ecc095f9cfbf72000008.720p.mp4[/jwp]

Kov iulian

#48
M-am gandit ca e util sa va prezint pentru a fi studiat documentul care a stat la baza acelei achizitii de miere.
Va prezint doar cea mai interesanta pagina, restul documentului il puteti descarca in format electronic de pe link-ul de jos.

Nu stiu de ce am o banuiala din ce am citit ca furnizorul acelei mierii nu va fi prea dur sanctionat, dupa hartii va fi obligat sa schimbe produsul si va fi penalizat doar cu 5 % din valoarea mierii .
Nu stiu ce  s-ar fi intamplat daca un simplu apicultor roman ar fi fost prins cu asemenea prostii, probabil nu ar fi fost iertat asa usor dar alti pot face ce doresc .





Link descarcare caiet de sarcini =>www.apia.org.ro/anunturi/PEAD/Caiet/sarcini/miere.pdf

Kov iulian


Aurel

         Ca la noi la nimeni .Am ajuns ultima gaina a Europei .Am ajuns de batjocora tuturor.Cu asa politicieni si oameni de stat nimic nu ma mai mira .Multa gargara , lauda si incompetenta infinita. ))/
     Preocuparea autoritatilor este paralela cu interesul romanilor.
              Mi-e scarba!

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Octombrie 13, 2013, 12:43:39 AM
Nu stiu de ce am o banuiala din ce am citit ca furnizorul acelei mierii nu va fi prea dur sanctionat, dupa hartii va fi obligat sa schimbe produsul si va fi penalizat doar cu 5 % din valoarea mierii .
Nu stiu ce  s-ar fi intamplat daca un simplu apicultor roman ar fi fost prins cu asemenea prostii, probabil nu ar fi fost iertat asa usor dar alti pot face ce doresc .

Am aflat ce s-ar fi intamplat daca cei ce ar fi furnizat acea "miere" ar fi fost romani!
La ora asta ar fi fost prin parnaie cum au patit acesti doi Domni ce au incercat sa pacaleasca procesatorul.

http://www.agentia.org/anchete/doua-albinute-mincinoase-au-vandut-5-tone-de-miere-falsa.html

Vad ca se judeca cu doua masuri, prosti infunda puscariile si destepti sunt doar mustrati.

Aurel

#52
     Avem si noi jigodiile noastre .Pe astia i-au dibuit, ceia ce nu e rau .Dar ceilalti cum de au ajuns in faza de distributie? Cine avea responsabilitate in domeniu vom sti vreodata? Va raspunde? Nu cred, doar daca e roman cred ca va rapunde cu varf si indesat.
   In cazul celor doi excroci romani este de remarcat varsta lor, 23 respectiv 32 ani.Tupeu maxim!
   

Kov iulian

#53
Toata tara zice ca acea miere e falsificata, mai multe seturi de analize spun ca mierea e falsificata,
Apia zice ca e falsificata,
ANVSA zice ca e falsificata cu " energizant", 
Pro TV zice ca e falsificata,
Parlamentarii spun ca mierea e falsificata, http://www.cdep.ro/pls/steno/steno.stenograma?ids=7308&idm=1,022&idl=1
Apicultori spun ca e falsificata

Desi toata tara vuieste, gazete si posturi de stiri Domni de la Antena 3 au ales sa nu vorbeasca despre acea miere aproape 2 saptamani iar cand in final au vorbit au ales sa minta  afirmand ca acea miere este expirata.
Prin asta au incercat sa induca publicului idea ca probabil acea miere a fost buna la inceput dar din cauza depozitarii sau a timpului indelungat pana la distiribuire a expirat din nefericire.

Desi lucrurile sunt clare si analizele  facute in mai multe laboratoare spun ca acea miere e falsificata acesti Domni jurnalisti mint si spun ca nu e asa
Oare ce se intampla in cazurile cand nu avem posibilitatea sa stim adevarul si suntem mintiti?

http://videonews.antena3.ro/video/romania/tone-de-miere-expirata-in-ajutoarele-trimise-de-u-e.html

http://www.antena3.ro/romania/autoritatile-au-impartit-doua-tone-de-miere-expirata-persoanelor-defavorizate.html

D006

cineva la A3 a zis asa : indiferent cat de proasta va fi guvernarea USL nimeni va reusi sa vina in locul lor . Cu alte cuvinte , pulimea a fost in asa hal indobitocita  incat tot cu ei vor vota....  tara de cretini !
  La zacusca ingredientele cumulate dau 120% ....   romanul dupa ce ca este cretin la vot a devenit cretin si la matematica.

Kov iulian

#55
In data de 21 Octombrie in stirile de pe postul national TVR 1 s-au anuntat rezultatele analizelor efectuate de APIA si ANVSA si s-au prezentat primele "sanctiuni" aplicate firmei ce a adus in tara acea miere "Bulgareasca".

"Sanctiunile" constau intr-un simplu avertisment, o penalizare de 5% din valoarea contractului si obligativitatea de a schimba toata cantitatea de miere falsificata cu miere naturala.

Avand in vedere experientele din trecut sunt foarte curios sa vad daca vor mai gasi acea firma sa ii aplice aceste sanctiuni.

Au mai fost o asemenea probleme in trecut cand o firma bulgareasca infiintata cu doar cu 5 zile inainte a castigat acel contract ( cu ulei parca ) apoi dupa ce au aparut problemele au disparut ca prin farmec si nimeni nu a mai platit pentru inselaciune .

Va invit sa urmariti stirea de pe postul national:

http://stiri.tvr.ro/miere-contrafacuta-in-ajutoarele-de-la-uniunea-europena_36224_video.html#view

Kov iulian

Toata situatia asta cu mierea Bulgareasca a ajuns la o finalitate au venit si rezultatele analizelor facute in toata tara de cei de la APIA.

Rezultatele analizelor sunt destul de clare 90% din cantitatea totala de miere analizata era falsificata.

Exista o mica problema cu acest procent de 90% dar ei nu o spun, asta nu inseamna ca  10 % ar fi miere naturala ci ca probabil acel procent e cantitatea de miere livrata si consumata deja de populatie iar in  loc sa presupuna ca si acea a fost falsificata ei spun ca ar fi fost naturala.

http://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/cincizeci-de-tone-de-miere-contrafacuta-au-ajuns-pe-mesele-romanilor-saraci-ca-ajutoare-de-la-ue.html

D006


pharaonu75

Aloooooo, OPC-ul!
Vedeţi că sunt pline supermarketurile de glucoză industrială importată din Turcia, sub eticheta de miere de salcâm! P-ăştia nu-i controlaţi? Gata, v-aţi făcut planul la amenzi cu 2 apicultori, pe motiv ca nu aveau trecut pe etichetă DZR-ul la vitaminele continute in miere si lăptişor de matcă! Voi cand cumpăraţi pâine, legume, fructe, primişi şi etichete cu DZR-ul vitaminelor si mineralelor conţinute? Ia fiţi vigilenţi! :rusine:

Dar ce să-i faci, pentru doi apicultori nu sună telefoanele, în schimb pentru supermarketuri.... s-ar putea sa sune!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

uve

Asa le trebuie !Cine i-a pus sa bage tot alfabetul de vitamine in borcan si sa-i zica miere poliflora ! Trebuia sa puna separat vitaminele , sa stie omul de care sa ia si ce cantitate din fiecare.Trebuia sa scrie pe eticheta si cine-o semanat florile. Si trebuia sa le puna si GPS ,sa stie si sa ne informeze pe unde au umblat culegatoarele lui .Daca or fi trecut Prutul... Si pe deasupra s-a depasit si "durabilitatea" minima .Dar aia maxima o fi depasita ? Daca 2 kg fac 200 de lei merita confiscata. Va fi rectificare bugetara negativa (cresc fondurile...in jos) + 2 kg miere durabilitate minima expirata si maxima neexpirata .
e-mail : [email protected]
tel : 0744-595231