Probleme iernare ME

Creat de struan, August 11, 2013, 12:06:07 PM

« precedentul - următorul »

struan

Salutare tuturor. Daca se poate, as dori sa cunosc parerea celor care detin ME in ceea ce priveste pregatirea pentru iarna. Ma refer in special la problema blocarii ghemului in corpul 1. Cum fac prevenirea acestei situatii. Am gasit doua solutii pana acum, dar nu stiu cat sunt de viabile. Una ar fi folosirea unei rame duble ce cuprinde si corpul 2 si corpul 1, in mijloc, a doua ar fi prelungirea leatului superior al ramelor din corpul 1 cu fagurasi. A testat cineva vreo metoda sigura ce previne blocarea ghemului in corpul 1? Multumesc anticipat tuturor celor ce vor dori sa raspunda si va doresc  o duminica placuta.

Marek

Salut!
Printre alte chestii mai ciudate pe care le-am confectionat in atelierul meu se numara si un tip de rama 3/4 cu leatul de sus tesit de-a lungu pe partile inferioare, astfel albina poate sa cladeasca 10 mm de fagure pe speteaza superioara, cel putin asa a zis clientul.
Poti incerca cu cateva rame, si ne spui si noua rezultatul  :ok:

cornelioandanciu

Eu am incercat cu fagurasi de ceara.A mers, nu am avut nici o mortalitate.Riscul ca ghemul sa se blocheze in catul unu apare doar atunci cand matca ponteaza acolo in timpul iernii, deci cand sint cateva zile mai calde in timpul iernii, apoi vine gerul si albinele se strang pe puiet si mor.Dupa astfel de zile ME trebuiesc controlati auditiv sa vezi unde este ghemul.Daca este in catul de jos, oricat ar fi de frig trebuie sa intervii.
Va salut.

struan

Citat din: cornelioandanciu din August 11, 2013, 10:02:13 PM
Eu am incercat cu fagurasi de ceara.A mers, nu am avut nici o mortalitate.Riscul ca ghemul sa se blocheze in catul unu apare doar atunci cand matca ponteaza acolo in timpul iernii, deci cand sint cateva zile mai calde in timpul iernii, apoi vine gerul si albinele se strang pe puiet si mor.Dupa astfel de zile ME trebuiesc controlati auditiv sa vezi unde este ghemul.Daca este in catul de jos, oricat ar fi de frig trebuie sa intervii.

Trebuie sa intervin chiar daca am pus fagurasi de ceara? Anul asta, experimental, am pus fagurasi de ceara, practic am taiat dintr-o rama fasii de fagure cu inaltimea de 2 celule si le-am asezat la trei stupi pe leatul superior la 4 rame din corpul 1 astfel incat cele 4 rame din corpul 1 sunt practic lipite de cele 4 rame corespunzatoare din corpul 2. Spun asta pentru ca cele 4 rame lipite din corpul 2 s-au suprainaltat cu 2-3 mm. Corpul 2 are doar rame cu miere capacita. Pot aparea probleme si in aceasta situatie in cazul in care matca apuca sa oua in corpul 1? Corpul 1 nu prea are miere, doar puiet, pentru ca asa l-am organizat. Din ce am inteles ceea ce le bloca in corpul 1 ar fi fost golul de 10 mm dintre corpuri. Ma gandesc ca pana in ianuarie, ghemul va urca intre cele doua corpuri.
Multumesc pentru raspunsurile prompte.

cornelioandanciu

Repet, cand am pus punti de ceara nu am avut probleme, posibil sa fi pontat matca in corpul de jos iar albina a putut ajunge la rezervele din corpul de sus datorita acelor punti.Nu stiu daca asa a fost, cert este ca nu mi-a murit atunci nici o familie.Intr-adevar, acel gol este problema, nu-l mai pot traversa din cauza ca sint amortite.Eu ma gandeam sa fac sipci de 10 mm pe care sa le bag sub umerii ramelor de jos, astfel acestea se vor lipi de ramele de sus.Problema va fi in primavara cu propolizarea...Dar m-am gandit si la asta, las intre corpuri doua sarme de insarmat cu care voi taia propolisul.Deocamdata nu am facut chestia asta, poate anul asta...
Va salut.

struan

#5
Citat din: cornelioandanciu din August 12, 2013, 10:03:11 AM
Repet, cand am pus punti de ceara nu am avut probleme, posibil sa fi pontat matca in corpul de jos iar albina a putut ajunge la rezervele din corpul de sus datorita acelor punti.Nu stiu daca asa a fost, cert este ca nu mi-a murit atunci nici o familie.Intr-adevar, acel gol este problema, nu-l mai pot traversa din cauza ca sint amortite.Eu ma gandeam sa fac sipci de 10 mm pe care sa le bag sub umerii ramelor de jos, astfel acestea se vor lipi de ramele de sus.Problema va fi in primavara cu propolizarea...Dar m-am gandit si la asta, las intre corpuri doua sarme de insarmat cu care voi taia propolisul.Deocamdata nu am facut chestia asta, poate anul asta...

Multumesc frumos pentru confirmare. Cred ca o sa generalizez metoda asta pentru ca imi vine greu sa ii reduc pe un corp, mai ales ca lucrarea asta se face in perioada cand e pericol de furtisag, plus ca pe un corp cu miere nu ierneaza bine si ies slabite. Recomandarea cu adaugarea de fagurasi am gasit-o intr-o carte mai veche. Curios ca desi problema cu urcatul ghemului in corpul 2 e o problema grava, nu se gasesc pe net atat de multe referinte sau solutii. Poate pentru ca ME nu este asa raspandit la noi in tara? Nici chiar in literatura apicola parcursa nu am gasit subiectul tratat foarte detaliat. In general in carti problema se considera rezolvata prin organizarea cuibului, in sensul ca hrana se asigura in corpul 2 iar puii cu foarte putina hrana in corpul 1, asigurandu-ne in felul asta ca la instalarea iernii ghemul se formeaza undeva intre cele doua corpuri. Mie totusi mi se pare riscanta metoda. Din cauza asta am cerut confirmari pentru metoda cu fagurasii. Practic e o derivatie a metodei cu rama dubla, avand avantajul ca se aplica practic foarte usor. Cu sipcile nu stiu ce sa zic, cred ca e mai bine cu fagurasi pentru ca la asezarea corpului 2 se pot tasa neriscand ca ramele din corpul 2 sa se suprainalte prea mult si sa depaseasca nivelul podisorului, de fapt al corpului 2. Asta mai ales in cazul meu, in care corpurile facute in decurs de multi ani la diversi tamplari, au variatii destul de mari in dimensiuni. Eu fasiile de fagure le asez cu celulele in exterior, in acelasi sens cu cele din rame, ca si cum ar fi crescuti de albine si ca sa le vina usor la urcare. Mi-ar placea sa va adaug pe mess ca sa facem schimb de experienta si idei in mod facil.  Oricum e de apreciat raspunsul si explicatiile dvs. Inca o data multumesc.

bucovineanu

Daca pe ramele din corpul de jos este numai putina miere, albinele vor forma ghemul pe ramele din acest corp, dar marginea ghemului va prinde cativa cm din ramele din corpul doi. Daca ghemul se va forma astfel nu va fi nici o probleme. De aceea trebuie sa fim atenti la numarul de rame lasate si la cantitatea de miere care se gaseste pe ramele din corpul intai.

roi_ag

Problema care te framamta o rezolvi cam din Septembrie.In catul 2 pui ramele cu cea mai multa miere si in centru o rama cu oua si ceva miere.Restul ramelor fara miere dar cu puiet capacit in catul1 sub cea de sus cu oua .Asfel in luna Octombrie esti sigur ca ai albina in catul 2 si gemul se va forma acolo.Decand am procedat asa nu am avut niciun rateu.

struan

Salutare tuturor. Mi se pare corect fata de cei care citesc si sunt interesati sa revin cu rezultatele aplicarii metodei cu fagurasi pentru iernare, pe care am aplicat-o pentru modul simplu in care poate fi realizata. Am reusit sa controlez cativa la data de 15 martie, din cei iernati pe doua corpuri. Am avut si pe un corp, din cei mai slabi, dar si unul puternic pe care l-am estimat gresit si a fost redus pe un corp. Si sus si jos am avut la majoritatea cate 7 rame. La pregatire, cele de jos erau doar cu puiet, cele de sus cu miere. La control am constatat urmatoarele. Familiile au ramas cu miere cat sa mai treaca o iarna. Practic la unele nici nu s-au atins de mierea de sus, desi am avut grija ca jos sa nu aiba miere. Au avut doar niste coronite. Ma intreb cu ce au trait toata iarna. De asemeni au avut mortalitate foarte scazuta, cam un pahar de albine, toate scoase in fata stupului de albine. Nu au avut mucegai pe ramele de jos, contrar anumitor previziuni facute de alti apicultori, tot cu ME dar care ierneaza pe un corp. Albinele ocupa la o temperatura de 18 grade, toate cele 14 rame. Am gasit puiet raspandit pe 4 rame, din care una capacita. La o parte puietul este doar in corpul de jos, la unele in ambele corpuri, la altele doar in corpul de sus unde in locul mierii consumate au depus pui. Acum imi pare rau ca nu am lasat la toti stupii 10 rame la corpul de jos, ca sa nu mai am bataie de cap cu adaugatul de rame la corpul 1. Tot ceea ce am facut a fost sa adaug 3 rame la corpul de jos ca sa il completez, si sa nu mai intervin decat sus. De asemeni am inlocuit sita cu podisor si am indepartat gratia de la urdinis. Planuiesc sa fac stimularea prin descapacirea partiala a ramelor de sus. Probabil consumul a fost redus datorita iernii blande. Oricum, fata de iernarea pe un corp, diferenta este uriasa in ce priveste mortalitatea si consumul. Precizez ca am folosit in locul podisorului o sita de aerisire acoperita cu pernuta umpluta cu paie iar urdinisul a fost larg deschis. Am funduri pline si nu vad cum as putea folosi folia. Din ce am inteles, consumul in aceasta perioada creste cam la 2.5 kg/ luna. Nu stiu daca ramele cu miere n-or sa ma incurce la culesul de papadie, in sensul ca as dori sa evit pe cat posibil manipularea de rame. Deocamdata i-am lasat asa cum sunt, adica pe doua corpuri, desi in unele carti am gasit recomandarea de a-i reduce pe un corp. Oricum, merg pe ideea ca decat sa fac ceva de care nu sunt sigur mai bine le las pe ele sa decida. In plus vreau sa evit munca inutila. Multumesc inca o data celor care mi-au confirmat viabilitatea acestei metode.

dany 1

Salutare,
Am  citit  postarile  tale  referitor  la  iernarea  pe  2  corpuri. Si  eu  am ridicat  aceatsa  probleme  ceva  mai  tarziu  in PROBLEME  IERNARE.   Se  pare  ca  am  fost  gand  la  gand :)
Acum  dupa  ce  iarna a trecut  si  am avut  si  fam iernate  pe  2  corpuri  ME  pot  spune  ca este o  metoda  buna .
Eu  am  rezolvat  problema spatiului  dintre  cele  2  corpuri  punand 2  pungi (  sau  una  ceva  mai  mare)   cu  miere  cristalizata  de  grosime  10  mm.
Am  asezat  punga  intre cele  2  corpuri si  astfel  acel  spatiu  s-a  unit. Chiar  daca  unele  rame din  corpul  2 s-au ridicat  un pic , prin  apasarea  lor acestea  s-au  asezat  perfect.
Cam  asa  am  trecut  iarna  cu  iernarea pe  2  corpuri.
Sanatate  multa :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

struan

#10
Tinand cont ca am gasit puiet capacit la 15 martie, inseamna ca au inceput sa oua pe la sfarsitul lui februarie, probabil dupa geruri. Deci pana atunci nu au avut puiet. Ce ma nedumereste este cum de nu au urcat in corpul 2, cu toate ca nu au avut puiet. Ca puteau, e dovada ca unele au urcat partial sau total. Posibil ca cele care nu au urcat sa aiba regine babe sau sa fi avut mai multa miere la corpul 1. Diferente de pierderi de albina intre cei care au urcat si ceilalti nu sunt. Cu toata evidenta mea computerizata n-am urmarit sa vad varsta matcii la stupii care nu au urcat. :)
Am uitat sa precizez ca pe exterior, incepand de la treimea superioara a corpului 1, pana sus am avut folie stretch transparenta, fara a include capacul. Imbinarea intre corpuri nu se facea prea bine si am cumparat folie subtire din cea care se foloseste pentru alimente in frigider sau la cuptor? Nu stiu prea bine, nu ma pricep la bucatarit :). In fine, din asta am gasit, din asta am cumparat. Din ce am inteles pe un forum mai vechi, ar fi mai buna decat cea neagra creand un efect de sera. Atunci nu stiam, de curand am citit. Nu stiu cat a contat, dar in interior, la stupii cu 7 rame sus si jos, in corpul unul am pus si un bulgare de vo juma de kil de var nestins. De fapt din cauza asta n-am pus jos 10 rame. Ma temeam de umezeala. Cu toate astea, n-am mai izolat in interior cu nimic. Nu stiu daca  iernarea a decurs bine datorita iernii blande, sau doar pentru ca am nimerit-o cum se zice. Cert e ca mortalitatea si consumul au fost foarte mici, cel putin la stupii pe care i-am verificat, spre deosebire de cei pe un corp, cu mucegai si albine moarte pe fund. Ramane acum sa compar iernarea la stupii cu 7 rame pe doua corpuri cu cea de la cei cu 10 rame pe doua corpuri. Pasul urmator ar fi sa trec la iernare pe fund de sita, dar la noi cam sunt probleme cu furnicile si as avea multa bataie de cap. Din cauza asta cred ca voi ramane la iernarea de tip horn. Asa am inteles ca se numeste.
N-am inteles foarte bine procedeul cu turta de miere. Se poate aplica din toamna ? Cred ca nu, pentru ca albina ar cara-o. Metoda cu fagurasi cam tot aia e doar ca se poate aplica  dupa hranirea de completare daca este necesara, in timpul organizarii cuibului de iernare.

struan

Citat din: roi_ag din Octombrie 04, 2013, 10:26:03 PM
Problema care te framamta o rezolvi cam din Septembrie.In catul 2 pui ramele cu cea mai multa miere si in centru o rama cu oua si ceva miere.Restul ramelor fara miere dar cu puiet capacit in catul1 sub cea de sus cu oua .Asfel in luna Octombrie esti sigur ca ai albina in catul 2 si gemul se va forma acolo.Decand am procedat asa nu am avut niciun rateu.

Metoda nu mi se pare usor de aplicat in luna septembrie cel putin in zona noastra. La noi in Septembrie e cam lipsa de cules si pericol de furtisag. Ca sa manipulez rame in perioada asta mi se pare riscant, cel putin in zona mea. La dumneavoastra poate exista un cules de intretinere. Eu nu am padure in apropiere deloc, doar faneata. Cea cu fagurasi o pot aplica dupa hranire, adica in intervalul 15 august - 1 septembrie cand mai exista ceva cules.

dragos milea

  Sint incepator cu stupul multietajat. Din ce am mai citit si din ce am vazut ce face Dan Margarit in Canada pot spune urmatoarele: Canadienii ierneza in cojoc, deci nu e pericol sa bata vintul prin spatiul dinte cele doua corpuri 3/4. Canadienii folosesc rame de plastic, care au faguri pina aproape de marginea de jos. Familiile canadiene sint foarte puternice, cred ca ghemul e de la inceput in ambele corpuri, e si sus si jos. Daca vrem sa avem rezultate cu stupii multietajati, trebuie sa facem ca ei. Daca nu avem  cojoace, sa copiem circulatia aerului ca in cojocul canadian: etansare maxima intre corpuri si in partea de sus, cu fanta de aerisire sus.

Eugen B

Ce ai citit si ai vazut nu se compara cu practica. Mai ales ca sezonul nostrul este diferit si iernile la fel. Si timpul de cules este altul. Daca chiar vrei sa te bagi pe ME citeste cu ochii deschisi si asculta bine si la domnul Dan ce zice.
Deci ca sa avem rezultate nu cred ca trebuie sa facem exact ca ei.
Acuma fiecare face ce vrea, dar eu din cate l-am auzit pe Dan el a zis ca nu se poate copia decat anumite lucruri, daca tu vrei sa copiezi exact, bafta.

struan

Chiar asta am incercat sa fac, adica selectia procedurilor si metodelor de lucru care se potrivesc si la noi. Pana acum mi-a mers foarte bine hranirea cu ajutorul galetilor, metoda adaptata bineinteles, iernarea pe doua corpuri dar nu in cojoc ci cu folie strech transparenta individual pentru fiecare stup pentru ca mi-a fost greu sa ii grupez cate 4, precum si metoda de lucru cu 3 corpuri preluata de la d-nul Jony_it. Anul trecut am fost foarte multumit. E drept ca m-a favorizat si zona pentru ca in Botosani si Suceava, anul trecut, cat de cat a plouat. Probleme iarna asta care inca nu a trecut, au fost cu soarecii care mi-au patruns la cativa stupi pe deasupra, dat fiind ca am improvizat niste podisoare capac cu gratii Hanneman de plastic, ceea ce a fost o gresala. Pana la urma, per total sunt multumit daca raportez productia la timpul de munca. Tot ce sper e ca in timp sa devina ceva mai mult decat un hobby. Cu vanzarea, stie toata lumea cum este.