Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

mape 48-petru manea

Nenea Bio unde ai disparut ? sa nu-mi spui ca esti la mare ca nu te cred

pharaonu75

Cand ai de luat la mana, de unul singur, vreo patru pavilioane, nu prea mai ai chef de mare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dan sebastian

După ce epuizează toate frumusețile de pe plajă trece și la muncă. A fost să-si încarce bateriile, doar luna august e pt el luna de relaxare totală. Vine el de mâine și septembrie.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: mape 48-petru manea din August 31, 2015, 05:47:42 PM
Nenea Bio unde ai disparut ? sa nu-mi spui ca esti la mare ca nu te cred

..:)..aseara am sosit de la mare. ... am fost la Eforie...
In luna august  ma duc aproape in fiecare weekend la mare.... am si aparatament luat in Mangalia de unde am acces imediat la toate plajele din sudul litoralului .

Chiar disparut nu sunt...numai ca de multe ori dupa o zi de munca sunt parca prea obosit sa mai scriu cite ceva ...plus am o gramada pe cap in aceasta perioada si imi este capul la alte probleme.

bio

Citat din: Bătrânul din Septembrie 11, 2015, 07:40:10 AM
La primul tratament cu varachet forte (aplicat cu Furetto original) nu a cazut deloc varoa . CUM ESTE POSIBIL ??????? :uimit:

si anul trecut...si anul acesta ma confrunt cu aceeashi problema ..NU CAD PADUCHI DELOC-- rari sunt stupii unde vad cite un paduche cazut ...nu-mi aduc aminte sa fi vazut la vreun urdinis 2 paduchi.... :surprised:

Am cumparat alt flacon de TAKTIC am urcat doza la 12 % si tot nik.... cred ca o sa caut alt tratament Apistan..Flumertin....poate o sa incerc chiar VARACHET aplicat clasic...sa vad daca pica ceva.

Alutus

Citat din: bio din Septembrie 13, 2015, 11:34:30 PM
Citat din: Bătrânul din Septembrie 11, 2015, 07:40:10 AM
La primul tratament cu varachet forte (aplicat cu Furetto original) nu a cazut deloc varoa . CUM ESTE POSIBIL ??????? :uimit:

si anul trecut...si anul acesta ma confrunt cu aceeashi problema ..NU CAD PADUCHI DELOC-- rari sunt stupii unde vad cite un paduche cazut ...nu-mi aduc aminte sa fi vazut la vreun urdinis 2 paduchi.... :surprised:

Am cumparat alt flacon de TAKTIC am urcat doza la 12 % si tot nik.... cred ca o sa caut alt tratament Apistan..Flumertin....poate o sa incerc chiar VARACHET aplicat clasic...sa vad daca pica ceva.
Am tratat prin procedura clasica: tavita ,carton, picaturi. Doza a fost dubla.dupa 24 de ore am numarat max 20 buc. Ce sa fie? O fi dat boala in paduchi?! Ar fi o posibilitate. 
Sa nu uiti Darie!

dan sebastian

Temperaturile de 40 de grade pe perioade lungi în vară și anul secetos au afectat natural declinul varoua. Parca am mai discutat varianta rusului care trata cu căldură eradicarea păduchilor.
În plus ați făcut tratamentele cu simț de răspundere.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

mape 48-petru manea

caldurile din aceasta vara au stopat dezvoltarea parazitilor(cred eu )---ma surprinde numarul mare de paraziti cazuti la Oreles

mape 48-petru manea

Citat din: dan sebastian din Septembrie 14, 2015, 08:17:49 AM
Temperaturile de 40 de grade pe perioade lungi în vară și anul secetos au afectat natural declinul varoua. Parca am mai discutat varianta rusului care trata cu căldură eradicarea păduchilor.
În plus ați făcut tratamentele cu simț de răspundere.
Am postat in acelas timp --AI DREPTATE

oroles

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 14, 2015, 08:19:56 AM
caldurile din aceasta vara au stopat dezvoltarea parazitilor(cred eu )---ma surprinde numarul mare de paraziti cazuti la Oreles

Medicul veterinar din zona mea spune ca in anumite situatii caldura favorizeaza dezvoltarea varroa. Banuiesc ca infestarea mare de la mine se datoreaza unui vecin cu 5 stupi adusi anul acesta care nu a facut niciun fel de tratament. Voi sta de vorba cu el sa vad daca e asa.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mape 48-petru manea

Daca iti da voie vecinul trateaza si stupii lui

PricopArthur

Citat din: mape 48-petru manea din Septembrie 14, 2015, 08:19:56 AM
caldurile din aceasta vara au stopat dezvoltarea parazitilor(cred eu )---ma surprinde numarul mare de paraziti cazuti la Oreles
Intotdeauna vinovat este vecinul.
Daca te lasa sa ii faci si lui tratamentele, si in primavara nu mai are albine, in mod cert tratamentul nu a fost facut cum trebuie.
Miere multă şi inimă curată!

dorindafi

medicul,vecinul,etc
nu cu mult timp in urma am aflat ca un cetatean din apropierea mea dar cu gospodaria mai retrasa are si el 4/5 stupi
il intreb si zice ca are de mult timp
parerea mea este ca daca noi tratam la timp stupina evitam neplacerile pe care ni le pot cauza altii
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bio

Avetzi mare grija la vecinii care au albine care sunt netratatate contra varooa ca peste iarna puteti avea probleme.

.. va spun ca acum ani in urma am avut astfel de probleme... In zona unde m-am dus sa iernez era cineva care tinea niste stupi fara a le face tratamentele necesare si s-a simtit serios in pierderile care le-am avut in aceea iarna..

MOTANUL

Parerea mea este ca daca au strict varooa scapi fara pierderi. Problema este ca varooa este vector pentru foarte multe alte boli (se pot transmite in toate stupina prin intermediul varooa); Aici intervine problema (sa nu se combine cu loca sau alta boala grava);

Fratele meu nu a facut tratament antivarooa (sau alt tratament) de cand avea albine anul trecut (3 ani);
A mers pe idea ca un stup puternic se regleaza singur.

Eu am facut tratament la ai mei din timp (august);
Stupii stau nas in nas (4m intre ei);

Dupa prima perioada de frig la ai lui scotea albinele moarte cu pumnul - la ai mei 1-5 albine moarte pe stup.
A vazut cat de mare este diferenta si a facut tratament (2 fumigatii a apucat sa faca ca era deja frig si mai mult nu s-a putut);
Stupii lui au continuat depopularea si 20% au si murit pana in primavera.

Eu am avut mortalitate zero la ai mei. Au iesit in primavera cu acelasi numar de rame cu care au intrat. (unul singur avea jumatate de rama in minus - abia in primavera a inceput sa aiba mai multe albine moarte comparativ cu restul). Cam 40 gaseam moarte la 2 saptamani.
Anul asta din fericire fratele meu  a inceput sa le faca tratament.

Mai am 2 apicultori in jur - unul face; altul nu face.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0