Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

cornelioandanciu

Citat din: oroles din Martie 31, 2015, 07:23:18 AM
Cei de la Bofarm au un produs numit Apilarnil Potent. Sunt niste pastile si de aceea unii le agreeaza. Se iau 3 pastile pe zi  timp de 7 zile. Efectul se vede... Ai tendinta de a considera orice baba de pe strada o "bunaciune".  Eu l-am luat pentru imbunatatirea spermogramei, nu pentru impotenta si vreau sa zic ca dupa 2 luni de luat cu pauze s-a imbunatatit semnificativ (de la 700000 la 16000000). Acum nu stiu daca de vina e Apilarnilul sau antibioticul, mai ales  ca la mine mi-a fost gasita o afectiune cronica la prostata si am fost tratat 20 de zile cu antibiotic. Asta e a doua luna de cand sunt nevoit sa iau antibiotic. Oricum, daca vrei ciocane tari ia Apilarnil, tinctura de Branca  ursului si laptisor de matca.
La ce naiba ii mai trebuie potenta daca vrea sa mearga pe vapor ? :D Scuza-ma, Bio, ca ti-am contaminat pagina, dar nu m-am putut abtine !  =))
Va salut.

maximotgv

 Buna ziua nea Bio! Sunt sigur ca ai mai spus pe undeva dar mai spune-mi o data pe ce pozitie pui dumneata rama claditoare cand nu ai catul pus dar si dupa ce pui catul. Multumesc.

dan sebastian

Nu a raspuns la aceasta intrebare. Am incercat sa raspund eu dar a glumit cineva pe raspunsul dat de mine. Asa ca si eu astept raspunsul sa ma edific daca am avut dreptate sau nu.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

bio

Citat din: maximotgv din Aprilie 01, 2015, 10:20:25 AM
Buna ziua nea Bio! Sunt sigur ca ai mai spus pe undeva dar mai spune-mi o data pe ce pozitie pui dumneata rama claditoare cand nu ai catul pus dar si dupa ce pui catul. Multumesc.

Sal, Maximotgv..
..incerc sa=ti raspund in 2-3 vorbe:... in perioada cind familia creste puiet de trintor, rama claditoare este penultima/a doua rama--depinde cum privim stupul....este chiar prima rama linga ramele cu puiet pentru ca familia sa creasca trintor.

Cum dispare cresterea de trintor, o trec la margine stupului  , familia baga in ea ceva miere si o las in stup la iernat.

Citat din: dan sebastian din Aprilie 07, 2015, 10:56:55 AM
Nu a raspuns la aceasta intrebare. .....

La ce vreme turbata am in zona mea...nici cuvinte nu mai am... :sad: ....temperaturi la mita zborului familiei de albine iar vintul in rafale tavaleste la albine de ma baga in faliment.... Nu am pierdut toata iarna 4-5 familii .... si mi-a tavalit vintul o gramada de culegatoare .


Citat din: dan sebastian din Aprilie 07, 2015, 10:56:55 AM
Am incercat sa raspund eu ......

Tu-mi iei coniacul de la gura..???

bio

Ieri dimineatza inainte de a incepe munca am mai facut o scurta filmare. Aseara am incarcat acel film pe Yotube si acum cum am ajuns acasa sa-l postez si aici.

Am volum mare de munca in aceasta perioada . ... apar la calculator doar seara dupa ora 21.

https://youtu.be/8E23BdRBXv0 ..


Ionut Ursachi

Domnule bio tot respectul ! Aveti o zona de iernare deosebita ! Este atat de frumos acolo :)  Un mediu sanatos pentru albine ( zic eu asa ca incepator ).  Multa sanatate si putere de munca ! O intrebare ... de ce folositi acele casute la urdinis ?  :paște:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bio

Sal Ioane..

"casuta" de la urdinis este "balconasul" de la colectorul de polen..:)--asa ii spun eu... si de anul acesta cu ajutorul unei table are rol de inca un fel de "hol" inainte de intrarea in stup..

Ionut Ursachi

Inteleg :)  batranul meu foloseste aceste casute ..1 .. viespile cand intra in stup urca in sus ..si daca intra prima data in casuta albinele sar pe el . 2 ... tine un pic de dos la urdinis ...si cica nu intra frigul asa de tare . Ce ziceti ?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

happy

Ce mi-as dori si eu o asa locatie pentru stupina!!!Anul asta te-ai scos la rapita!!!
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

bio

... si la 200 de metrii am 135 hectare cu mustar, semanat in a doua zi de Paste.....iar la ~ 400 de metrii am 4-500 hectare de floare care se va semana in zilele urmatoare si cum solele respective au multa apa pe ele vor semana in trepte pe o perioada mai mare de ti8mp si la inflorire va fi de lunga durata.

Nu este prea mare bucuria ca am linga ferma rapita si mustarul ca aceste culturi se stropesc cu insecticid ...:(..chiar miine se stropeste iar si trebuie sa inchid stupii dupa ce au stropit si inainte de Paste.

..si anul acesta folosesc Decis 25 wg ...cel care are substanta activa DELTAMETRIN ...imi este teama sa nu ma cocosheze... :sad:

bio

Citat din: Ioan Ursachi din Aprilie 17, 2015, 10:45:40 PM
Inteleg :)  batranul meu foloseste aceste casute ..1 .. viespile cand intra in stup urca in sus ..si daca intra prima data in casuta albinele sar pe el . 2 ... tine un pic de dos la urdinis ...si cica nu intra frigul asa de tare . Ce ziceti ?

Iarna  nu bate vintul direct in stup ... cred ca este o masura buna .

b.a

Citat din: bio din Aprilie 17, 2015, 11:03:20 PM

Nu este prea mare bucuria ca am linga ferma rapita si mustarul ca aceste culturi se stropesc cu insecticid ...:(..chiar miine se stropeste iar si trebuie sa inchid stupii dupa ce au stropit si inainte de Paste.

..si anul acesta folosesc Decis 25 wg ...cel care are substanta activa DELTAMETRIN ...imi este teama sa nu ma cocosheze... :sad:

izgonitoare as vrea sa incerc si eu. si suflanta cred ca o sa va mai utila in loc de perie  ptr ca asa cum se prezinta albinele din clipul postat vor fi intr-adevar rele. inafara de schimbul de generatie primavara o cauza a faptului ca sunt agresive ar putea fi si faptul ca majoritatea iernam pe miere de floarea soarelui care numai Dumnezeu stie cu ce a fost tratata si aia in toamna trecuta. cred ca sunteti de acord. am un nene care avea stupina inainte de '89, s-a lasat de apicultura, recent a umblat intr-un stup la mine si au sarit albinele pe el.spunea ca lui nu i s-a intamplat niciodata asa ceva.

b.a

...si Doamne fereste daca trece unu' pe langa o stupina pusa pe hartza si il lasa pe om fara cal la caruta noi ca apicultori il despagubim si ajungem si cu o reclamatie si eventual cu un proces pe civil la instanta. inainte acum multi zeci de ani daca se intampla un caz din acesta tragic stuparii din comuna solidarizau si plateau omului paguba. dar azi>? eu va intreb ce face ACA ptr membrii ei inafara de faptul ca nu ia nici o atitudine fata de utilizarea imidaclopridului sau thiametoxamului care sunt neonicotinoide extrem de toxice ptr albine si ptr care ministerul agriculturii din Romania a obtinut derogare sa foloseasca si in 2014 si in 2015 si in 2020 daca se va putea,a pesticidelor si insecticidelor cum e deltametrinul de care pomeneati d-voastra. Oare nu ar trebui imputata culpa in asemenea cazuri cu repercursiuni din cauza agresivitatii sistemice a albinei si asupra producatorilor Bayern,Syngenta,asupra importatorilor si distribuitorilor de asemenea substante si de ce nu asupra Ministrului agriculturii? practic vedem cu totii cum se modifica comportamentul albinei dar teoretic nimeni din Ministerul Agriculturii din Romania nu e interesat sa finanteze un studiu de impact asupra modului in care este afectat ecosistemul prin utilizarea iresponsabila a acestor substante care pana la urma vor ajunge tot pe masa noastra.

happy

Citat din: bio din Aprilie 17, 2015, 11:03:20 PM
... si la 200 de metrii am 135 hectare cu mustar, semanat in a doua zi de Paste.....iar la ~ 400 de metrii am 4-500 hectare de floare care se va semana in zilele urmatoare si cum solele respective au multa apa pe ele vor semana in trepte pe o perioada mai mare de ti8mp si la inflorire va fi de lunga durata.

Nu este prea mare bucuria ca am linga ferma rapita si mustarul ca aceste culturi se stropesc cu insecticid ...:(..chiar miine se stropeste iar si trebuie sa inchid stupii dupa ce au stropit si inainte de Paste.

..si anul acesta folosesc Decis 25 wg ...cel care are substanta activa DELTAMETRIN ...imi este teama sa nu ma cocosheze... :sad:
Trebuie sa vizitez Fetestiul ,cred ca arata bine cand infloreste mustarul!!! :yes:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

MirceaCalin

BRAVO nene Bio !!!
Ai organizare bună şi mediu grozav şi la... îndemână
BRAVO !!!