Trecerea la apicultura PROFESIONISTA-constituirea unei ferme apicole de 500 stup

Creat de edy, Ianuarie 05, 2013, 09:08:25 PM

« precedentul - următorul »

edy

 Se vede ca nea ioanardelean 55 este un baiat destept si sincer sa fiu va respect f.mult,de acum incolo pe acesasta tema nu voi mai raspunde la nimeni si-mi voi continua expunerea daca vreti sa se inteleaga ceva daca nu va poate explica mai bine nea abeja adica nea albina cu limbajul sau codificat si incalcit.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Oricum eu astazi 7 ianuarie 2013 am vorbit cu D.ul Dan Puisoru presedintele A.C.A.Buzau  la telefon si vreau sa-i multumesc inca odata pentru timpul sau pretios acordat mie si am vazut ca domnia sa este un adevarat domn si un f.bun profesionist si vreau ca pe aceasta cale sa urez nu numai domniei sale dar si tuturor apicultorilor buzoieni ( orasul Buzau este al doilea meu oras natal unde eu am facut armata la unitatea de aviatie Bobocu ,cu multe amintiri placute si cu multi prieteni de neuitat) cele mai frumoase ganduri de sanatate,belsug si impliniri in activitatea domniilor lor cu speranta ca intr-o zi ne vom intalni.
Vreau sa va aduc de asemenea la cunostinta caci toti apicultorii din tara de la noi care vor sa vina la vara in Italia sa-mi viziteze (ca-mi sunt prieteni sau mai putin ca cei care continua sa ma atace si ei stiu de cine vorbesc eu,am numele lor) sunt rugati sa-l contacteze telefonic sau in privat pe domnul Dan Puisoru pentru a forma o lista cu toti cei care doresc acest lucru,si in special cu cei care au intentia de a veni nu de a-si potoli curiozitatea tip d.ul Anitei ,dar in special cei care vor sa invete ceva sau sa-si imbunatateasca anumite tehnici in apicultura,va multumesc si va astept pe toti la mine in azienda!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

romikele

O precizare:

Danut Puisoru este presedintele Asociatiei Apicultorilor Profesionisti Albina Ramniceana Ramnicu Sarat, aceeasi asociatie unde eu sunt secretar, impreuna te salutam si cu aceasta ocazie si promitem sa venim in vizita cu aparatul de filmat si cu dorinta de a pleca cu tolba plina de cunostinte si experiente noi!

Rugamintea mea este identica cu cea a lui ioanardelean55.
La final, cu acordul tau voi incerca sa sistematizez materialele prezentate pe subiecte si sa le adun intr-un pdf- daca voi avea accept din partea autorului.  :wink2:

edy

 D.ul Romikele va multumesc si desigur ca va d-au acordul meu in a face cee a ce doriti,important este sa iasa o treaba buna de unde se pot invata anumite lucruri.
Va salut si va astept cu cea mai mare bucurie in azienda mea!
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 1. - etapele si planificarea firmei cu profil apicol,
inca o mica paranteza pentru a clarifica de la inceput anumite chestii pe care vad ca multi nu au inteles,in apicultura de profit si deci rentabila produsul principal al coloniei de albine este MIEREA (honeybee),al doilea produs secundar este ROIUL, al treilea produs este ROIUL LA PACHET  si al patrulea produs este POLENIZAREA ,al cicilea ar fi REGINELE,desi locul 4 se poate inversa cu locul 5, ar mai fi ca produs secundar pe locul 2 sau 3 si LAPTISORUL DE MATCA.
Cel care afirma ca al produsele secundare intr-o apicultura rentabila este ceara,propolisul este un MARE AMATOR  sau doar FOTOGRAF care stie si el ceva dar habar nu are de apicultura si nu stie ce inseamna a practica o apicutura rentabila,de profit.
DECI IN PLANIFICAREA FIRMEI NOASTRE APICOLE NOI TREBUIE SA ALEGEM CARE DIN ACESTE PRODUSE MAI SUS MENTIONATE vor face sa fie obiectivul final al activitatii noastre-prima faza.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

D006

Polenul cam pe ce loc ar fi ?
  Dar familiile de albine destinate vanzari ?

edy

 Familiile de albine se situeaza pe locul doi cu roiurile, dar ca sa ma fac mai bine inteles in apicultura profesionista de profit numai acel produs al stupului poate fi considerat rentabil ca este vorba de roi,miere familii sau polen, care ne face sa ne desfasuram activitatea si deci sa supravietuim ca firma ,azienda sau asociatie.Mari firme din lume au ca produs principal doar mierea,altele au doar laptisorul de matca,altele precum in Cile doar polenul ,altele precum in America de Nord doar roiurile la pachet,desi nu inseamna ca aceste firme nu produc miere,o produc dar pentru acestea acest produs nu este produsul principal ci intreaga lor activitate si specilate este destinata in a obtine doar acel produs care pentru ele este cel mai important:polen,roiuri,roiuri la pachet,laptisor de matca,regine etc.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Am facut o exceptie in cazul lui Dragos,sa continuam:
odata ce ne-am decis care va fi profilul firmei noastre,deci care va fi produsul principal pe care vrem sa-l obtinem ne vom face cateva mici dar importante calcule matematice pentru a nu investi aiurea fara rost,dupa cum stiti in special in ziua de astazi cu tehnologia in continua evolutie si in apicultura se pot cumpara tot felul de masinarii si utilaje care mai decare mai sofisticate dar care nu vor fi rentabile si deci nu vor justifica investitia facuta. iATA A DOUA FAZA CRUCIALA  in planificarea si organizarea firmei noastre-a investi cu cap si cu modestie,a avea si roboti care ne vor extrage mierea intr-un viitor apropiat asat nu inseamna ca suntem profesionisti sau ca practicam o apicultura rentabila,masinariile de tot felul ca si mecanizarea in apicultura este f.importanta in a ne usura munca si a reduce timpul de productie si deci ritmul de oparare dar dupa cum stim sa gestim noi firma noastra nu exista inca nici o masinarie ci doar experienta noastra.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Tot ce va scriu ,va spun din experienta proprie si in special ca am si lucrat la unele din cele mai mari firme apicole din Italia  unde tehnologia era importanta dar nu esentiala,unde stupii folositi in exploatarea fam.de albine nu erau toti noi de zeca dupa cum se vede pe la noi ,multe firme de mari dimensiuni folosesc o lada si chiar 20 de ani,nu o schimba doar dupa cativa ani,la fel si eu folosesc si lazi mai vechi ,care mai noi deoarece urmatoarea faza deci a treia ar fi tocmai aceasta - A STI SA FACEM ECONOMIE LA MAXIM IN FERMA NOASTRA este fundamental. Imi aduc aminte si acum cum un fost principal la care eu am lucrat la inceput la el timp de 4 ani folosea stupi de peste 20 de ani de vechime,camoiane si furgoane ca-ti ieseau picioarele afara prin portiera,materiale apicole,apidea,stupii vechi,cu gauri veneau in fiecare iarna dezinfectati si reparati pentru a mai putea fi folositi inca cativa ani,deci nu veneau aruncati la gunoi sau foc-si eu la inceput ca de altfel si ceilalti colegi cu care lucram eram f.mirati de acest sistem,l-am inteles dupa cativa ani si l-am apreciat f.mult deoarece era cel mai bun sistem in a gesti cu succes o azienda de enorme dimensiuni-peste 1500 fam. de albine si peste 5000 nuclei de fecondare cu o productie de peste 20-25.000 matci pe an.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Cunosc apicultori care poseda ca si mine vreo 400 sau chiar mai multi stupi,stupii lor sunt toti noi nouti ca din foto,in fiecare an isi cumpara alti cateva sute de stupi noi, masinarii care mai decare mai sofisticate,aparatura-dar eu ma intreb merita toate aceste cheltuieli ? sau ei muncesc un an intreg iar cu banii castigati cu chiu cu vai isi cumpara materiale noi.Este adevarat o asemenea firma este frumos de vizitat si de vazut in special ca multi fac pastoral,dar cei care sunt stantiali aceste cheltuieli dupa parerea mea nu-si au rostul, dimpotriva vor fi o piedica in a ne dezvolta rapid si in mod eficient. Desigur daca cineva nu vrea sa mai ajunga sa depaseasca un anumit numar de stupi este o metoda buna,insa cum cineva dintre noi are ambitii mult superioare si vrea sa ajunga sau chiar sa depaseasca plafonul celor 1000 de stupi,a face economie este esntial chiar decisiv in a creste cat mai repede si a te dezvolta.Dupa ce ai atins acest plafon,faci mai multi bani poti cumpara tot materialul care-ti place si nu de mana a doua ci de cea mai buna calitate.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Deci scopul nostru este de a ne mari cat mai repede,a creste in mod exploziv dar in acelasi timp trebuie sa producem cat mai mult pentru a putea sustine cheltuielile viitoare si in special pe cele din noua stagiune.Daca pre exemplu acest an avem deja sa spunem 100 familii de albine,anul viitor vrem sa iesim din iarna cu un numar dublu sau triplu deci cu 300 (familii si roiuri inclusiv) deja din primavara anului viitor vom avea alte cheltuieli in a le gesti toate aceste 300 unitati biologice,este un alt raport de forte,de materiale de munca si de investitii de la zahar,ceara,rame ,stupi(chiar de mana a doua,nu neaparat noi daca nu avem posibilitatea) etc. Deci cum este si logic daca in acest an avem 100 de familii de baza si vrem sa iesim anul viitor in primavara si cu 3-400 deja din acest an trebuie sa producem mai multa miere,sa facem ca albinele noastre sa construiasca cat mai multe rame de cuib si de cat,sa producem o cantitate de aproximativ 350-450 de noi tinere matci pentru a ajunge la final sa avem anul viitor numarul de stupi propusi.Nu este simplu si iata de ce la noi in tara marea majoritate a apicultorilor nu fac pasul mai lung decat piciorul cum se spune ,deci ei din 100 fam. de baza vor face cel mult 20-30 de roiuri ,maxim de 50-60 de roiuri nu mai mult de ce ? din motivele mentionate mai sus-o marire a efectivului fam. noastre de albine cere ma multa munca si mai multecheltuieli care nu oricine si le poate permite,el prefera sa intretina acel numar de familii cu care s-a obisnuit si in limitele posibilitatilor sale economice .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Deci ca o mica sinteza la primul punct al acestei teme si anume la etapele si planificarea firmei apicole de 500-1000 de stupi fazele cele mai importante sunt acestea:
  - alegerea produsului principal ca obiectiv central al activitatii noastre viitoare ;
  -investitia propriu-zisa a capitalului financiar ,capital care trebuie bine calibrat pe tipul activitatii noastre;;
  - aplicarea unei economii stricte si rationale ca mod de aplicare a unei apiculturi eficiente si rentabile;
  -studierea si imbunatatirea permanenta a bazei melifere din jurul stupinelor noastre ca factor decisiv in a rentabiliza si eficientiza la maxim activitatea noastra,
  - publicizarea produsului nostru principal si a activitatii noastre la nivel local si national prin toate mijloacele disponibile de la mass-media pana la insertiuni publicitare in ziare si reviste de specialitate pentru a mari si a face recunoscut produsul/-le noastre la nivel de zona ,national si chiar international;
 
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 In conditiile tarii noastre o firma apicola de mari dimensiuni formata din 500-1000 si chiar 2000 de fam.de albine unica sansa de a supravietui si a fi considerata eficienta este a aplica metoda stuparitului stationar,pastoralul se poate adopata dar in parte la un anumit numar de stupi amplasati in zone nefavorabile in care nu exista culesuri importante de intretinere si principale sau in cazul cand firma noastra are ca scop principal productia de miere-marfa si vrem sa obtinem si alte sorturi de miere ce nu se pot obtine in zona noastra,insa nu se va adopta sistemul paviloanelor ci a plarformelor sau remorcilor ;camioane de peste 3,5 tone de masa complesiva deci acele mijloace ce se conduc cu carnet categoria C. Metoda pavilioanelor ar fi prea scumpa si nu-si justifica in nici un fel investitia, numai in cazul cand avem pavilioane de o capacitate de 80-100 fam.de albine si suntem f.bine organizati cu o echipa numeroasa de muncitori-apicultori (mai ales ca hotii si-au marit numarul si s-au specializat in a fura stupii).
Sunt sigur ca peste cativa zeci de ani si cand in tara noastra numarul apicultorilor profesionisti se va mari , si vor fi din ce in ce mai multi sistemul apiculturii in pavilioane va disparea daca nu complet in mare parte si va face parte din istoria apiculturii noastre,numai daca..... ne vom imbunatati baza melifera in mod continuu si permanent ( the sostenable development of the enviroment is of the main importance for all of us) ,daca nu vom continua cum spunea cineva sa ne incruntam in continuare cand pe o parcela de cateva de hectare de floare suntem mai multi apicultori cu cateva sute de stupi.
Aici ar trebui sa luam exemplu fratelui francez Adam care acum multi (cativa 7)ani a plecat in Senegal unde a convin s populatia locala sa planteze in fiecare an cati mai multi copaci si dupa acest timp au reusit cea mai mare performanta de care nimeni nu credea,cateva sute de persoane au plantat in acest timp peste 300 de milioane de copaci ce au acoperit o zona de cateva mii de hectare,se poate si la noi in tara sa facem asa ceva?????
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Aici in Italia in fiecare an eu plantez chiar si pe terenul altora(care sunt au plecat de multi ani ca imigranti in America) c-am 100-200 de puieti de salcam Robinia pseudoacacia,chiar daca alti romanii de-ai nostri mii taie,eu ii replantez si mai multi in fiecare an,si de peste 10 ani de cand sunt in Piemonte poate ca am plantat o padure fara sa exagerez,va voi face-o vedere cand ve-ti veni la mine,deci se poate daca vrem sa producem mai multa miere,fara sa ne deplasam prea mult,fara sa cheltuim prea mult din banii n ostri,este cea mai buna metoda posibila-SA PLANTAM CATI MAI MULTI COPACI MELIFERI IN FIECARE AN-si atunci intr-o zi albinele noastre ne vor rasplati pentru efotul nostru depus.Anii trec,sau mai bine zis zboara,ca de altfel si viata noastra,dar cine planteaza astazi un copac maine va culege fructe cine nu doar vant-si marele meu profesor Palade de la colegiul de Arhitectupa-peisagera din Copou de la care am avut ce invata m-a invatat foarte bine in acest sens si ii sunt profund recunoscator.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

edy

 Fiind foarte realist,in momentul de fata apicultura Romaniei este la o mare cumpana sa-i zicem ,adica in viitorul apropiat se va decide soarta ei definitiva-ori va ramane ca pana acum o apicultura mai mult amatoriala spre semi-profesionism ori va deveni o apicultura de tip semi-profesionist spre frofesionala ,deoarece acum o multime de nedescris de tineri romani s-au dat pe apicultura,i-au credite de la FMI sau banci pentru a infiinta firme apicole,insa marea problema va fi daca acest val de noi apicultori vor sti sa depaseasca cu brio toate problemele cu care se confrunta apicultura romaneasca pentru a o transforma intr-o apicultura rationala si de tip profesionist sau vor fi continua traditia apiculturii noastre de pana acum cu mici aziende de tip familial semi-profesioniste in care cineva care va vrea sa depaseasca acest standard deci sa intretina f.multe fam.de albine ii va fi foarte greu chiar imposibil- depinde deci de generatia care va veni dupa noi si de capacitatea ei de a transforma apicultura noastra in o apicultura foarte avansata cu exploatari de mari dimensiuni.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy