Vremea in iarna 2011-2012

Creat de bucovineanu, Ianuarie 03, 2012, 07:17:02 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Citat din: serban-cristi din Ianuarie 04, 2012, 07:00:41 PM
Colegi apicultori din Macedonia au inceput activitatea :roll:
Ne strangem cativa sa mergem in macedonia?
Americani cum merg mii de km in pastoral , acum e bine ca multi am facut actele pt subventia la motorina . :rotfl: :rotfl:

MIHALACHE

Ieri la mine a fost 10-11 grade o singura familie avea mai multe albine iesite la zbor an rest 7-8 albine afara faceau curatenie deoarece cea care iesea era mai agitata la ascultat am deschis-o ,gemul desfacut complet 7R an centru puiet pe 2R pe una doua fete cat palma rasfirata capacit pe a doua o palma capacita una cu larve, an peste 20 de ani de cand am albine nu am avut puiet la aceasta data daca nu am grija de ea nu apuca ptimavara mananca tot dar ma antreb cate din ele or avea puiet nu este singura care are un zumzet mai intens, deci vremea prea calda nu este buna.

bucovineanu

Ieri la noi au fost 13-14 grade. Unele familii au zburat ca in timpul verii. Nu au iesit toate la zbor, dar nici nu era nevoie. Au tot zburat in cateva zile din decembrie. Pana acum iarna e total atipica. Albinele au consumat foarte putin si au tot avut zboruri de curatire. Din experienta stiu ca daca iarna e cu zapada multa, in vara urmatoare este miere. Ori cel putin pana acum toamna si iarna fiind secetoase, nu se anunta un an deloc bun pentru agricultura, implicit pentru apicultura. Dar cine stie..... in ultima vreme nimic nu mai e normal. Cum o vorba ramaneasca zice ca "speranta moare ultima", nu trebuie sa ne descurajam si trebuie sa pregatim albinele ca pentru orice sezon.

POSTASUL

dumnezeu  stie ceo mai fii , clima  a luato razna pe intreaga planeta  , vulcani care stau sa erupa , vijelii , furtuni , canicula ,inundatii , nu sunt pesimist dar totul arata din ce in ce mai rau                                                                                                                                                                                                      http://stirileprotv.ro/stiri/international/extremele-climei-fac-ravagii-pe-glob-furtuni-canicula-si-incendii.html
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

dorindafi

colegu =capul sus , pieptu-nnainte shi canta imnul:
nu mie frica , nu mie frica de bau bau  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

D006

   Va invidiez ca aveti timp sa va ganditi la meteo pe planeta . Eu nu stiu cum sa pun la punct o vatra cu 200 de cutii goale in care vor intra 200 de roi . Fiecare trebuie sa-si umple timpul cu ceva.....

POSTASUL

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 05, 2012, 08:13:53 PM
   Va invidiez ca aveti timp sa va ganditi la meteo pe planeta . Eu nu stiu cum sa pun la punct o vatra cu 200 de cutii goale in care vor intra 200 de roi . Fiecare trebuie sa-si umple timpul cu ceva.....
avem mai putin de 10 stupi si mai putin de 10 gaini  , da traim bine   , banii se fac si altfel nu?? =))   :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

marius_vfp

salut, dragos, te invidiez si te APRECIEZ  pentru faptul ca vrei sa faci ceva (aici esti ca mine nu stau o clipa degeaba) dar trebuie sa te gandesti ca daca nu ploua nu se prea face nimik , deci ai cam sa bagi mancare in cutiilea alea profitul va fi mult mai mic daca nu ploua , in caz contrat e trai si veselie , totusi merita sa incercam nu avem nimic de pierdut .

noi romanii suntem o fire asa de oameni , e las ca poate ploua ,sau las ca se face , prin strainatate treaba nu e chiar asa , un sistem de irigatii bine pus la punct ar scoate multa lume din foame , pe unde am fost nu era teren care sa nu fie irigat , si multe alte inventii ,sa zic asa chiar daca nus, mai toate ogoarele cat de mici aveau trase prin cadere  aductiuni de apa pluviala , la noi totul se strica , sau bolsevicii ai de sus  nu preasi pun mintea la contributie sa ajute cumva .

spor la treaba iernare usoara va doresc
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Alutus

#23
Astazi 6 ian 2012 la ora 07 am auzit prima mierla cantand. In anii precedenti incepeau sa cante la sfarsitul lunii februarie .
Sa nu uiti Darie!

dorindafi

mierla aia facea vocaliza,se pregateshte de concert  =))
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

danut

In Teleorman in zona Alexandria ,ploua continuu de aproape 24 de ore .asta imi da mari sperante ,Dumnezeu nu ne lasa!,asa cum zicea un coleg ; capul sus fratilor ! :bravo:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

fratilor mai alungati si spre nord ceva din surplus daca aveti .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

cipriene

si in plus este si cald. ma gandesc la rapita..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

serban-cristi

In viitor o sa cultivam banane ,smochine ,masline s.a :nudie: