Cladirea ramelor de catre albine

Creat de cocobeny, Iunie 22, 2011, 09:57:16 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Domnule Mihai, ai procedat corect ridicand o rama de cuib in catul de jumate.  Daca intre cuib si cat e o coronita de miere deasupra cuibului, cum e dealtfel normal, albina urca mai greu in cat. Ridicand una, doua rame cu puiet in cat, matca e fortata sa repare cuibul, si albina va urca si in cat.  Numai cules sa fie.
Miere multă şi inimă curată!

ioanardelean55


Daca nu era alta posibilitate nu scriam dar fiind-ca am facut si eu cindva asa am considerat ca e bine sa stie si altii . Cum se procedeaza ; se taie doua sipci de latimea latului superior al ramei mari la 7 cm lungime si se pun sub umerasi ramei care vrei sa o ridici si faltul ramei ridicate (adica faltul lazi )
SIMPLU     ....... SUCCES .

mihai.vr

Citat din: ioanardelean55 din Mai 18, 2014, 12:49:36 PM

Daca nu era alta posibilitate nu scriam dar fiind-ca am facut si eu cindva asa am considerat ca e bine sa stie si altii . Cum se procedeaza ; se taie doua sipci de latimea latului superior al ramei mari la 7 cm lungime si se pun sub umerasi ramei care vrei sa o ridici si faltul ramei ridicate (adica faltul lazi )
SIMPLU     ....... SUCCES .
Scuze, dar nu inteleg. Si atunci cu cat se ridica rama? Cu 7 cm? Sau doar cu o grosime de lat superior?

ioanardelean55


I-mi cer scuze , Nu la toate tipurile de lazi se poate face lucrul acesta , se poate face asa ceva numai la magaziile la care rama de jos poate fi ridicata prin magazie .iar cu acele sipculite se poate bloca ,la ce inaltime vrem in functie de lungimea lor  (a sipculitelor ) .

mihai.vr

Eu sunt dispus sa incerc orice nou... Eu am lazi 1/1 si magazie 1/2. Eu am ridicat rama de jos din cuib, am pus magazia la loc si am introdus apoi rama, astfel incat sa fie la nivel cu restul ramelor din magazie si bineinteles ca jumate de rama coboara pana in cuib. Nu cumva acelasi lucru imi explicati dvs doar ca folosind acele sipci?

ioanardelean55


  Nu , ce zic eu merge doar daca magazia i-ti permite , adica interiorul magaziei sa fie de 47mm, asa incit sa poti ridica rama de jos prin magazie pina la jumatate . Cred ca acum intelegi . Sint la noi in zona (Alba ) unii care au magazii cu ramele de 49mm ,s-au este un tip de lada care are magazia cu rame de 47 dar la care se poate face aceasta operatie .

marius_vfp

buna seara domnule ardelean , acum am inteles ideea dumneavoastra , totul e posibil doar daca speteaza ramei poate fi ridicata in cat , asta presupune ca ,catul sa fie ceva mai mare asa cum spuneti , insa nu imi imaginez cum ar arata stupul cu rame de 47 jos in cuib si 49 sus in cat, peretele exterior al stupului sigur nu e la acelasi nivel , e pentru prima oara cand aud de asemenea cutii,
merita efortul sa ai rame diferite , oare nu e prea mult de munca, presupune prea multa bataie de cap , parerea mea .oricum ideea de a ridica rame in cat e foarte buna insa nu se prea poate la aceeasi dimensiune a ramelor de cuib si cat.

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva