tassevasi

Creat de tassevasi, Aprilie 19, 2011, 09:10:56 PM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Sa va spun corect ,nici nu m-am gindit la greutate ,dar aveti perfecta dreptate ,chiar vorbeam cu un prieten  ca acel leat a fost conceput parca pt acea frezare ,sa ne ajute la stimulari .

Numai bine si  multa sanatate .

tassevasi

#46
 Si pt ca m-am intors de la fl s de curind, am sa va prezint citeva poze .
  Mentionez ca am avut instalata tabara (corturile) la marginea unei paduri , deoarece pers cu  care am fost nu suporta soarele si prefera sa stea ca la statiune in acea perioada .
  Eu nu am extras nici un gram de miere pt ca am fost cu toti roii  si cei 6 stupi ,total 26 pe care i-am transportat odata cu remorca (acum cu cortul pe ia ).
In schimb am pus la crescut 150 de faguri pe care au  reusit sa mi-i cresca f f frumos si sunt deosebit de multumit .
  Acasa adusi roii ,i-am pus pe stimulat 025 ml in fiecare seara ,si am sa o fac pina pe 23 aug ,dupa care am sa verific cantitatea de miere si o sa trec pt citeva zile (10- 15 ) la hraniri de completare .
  Sper ca investitia facut sa-mi reuseasca intucit sunt pe  minus cu mult in acest moment , (nu stiu cit ma mai suporta sotia si cit o-i mai baga in zahar, care nu se mai ieftineste deloc ).
     Stau si m-a gindesc ,ca daca nu aveam incurajarile dvs nu aveam curajul acesta de a ma apuca .
  Pentru aceasta eu va multumesc inca odata .
     Toata stima si numai bine va doresc :hi: :hi: .
    Acum pozele .

Marek

   Sa dea Dumnezeu ca la anu roii sa ajunga familii frumoase si sa nu mai trebuiasca sa le dati atata zahar :ok: Doamne ajuta de un cules bun si la anu ca anu asta din cate se vede si aude a fost bine. :hi:

bucovineanu

Asa trebuie procedat atunci cand vrem sa marim efectivul. Mai importanta este construirea ramelor decat productia de miere. E foarte important sa avem cat mai multe rame construite. Altfel dupa ce am facut roi, in anul urmator daca nu avem rame cladite, pentru a putea largi cuiburile familiilor, acestea vor intra rapid in friguri. Si in anul urmator prioritate trebuie sa aiba construirea fagurilor.  NU ESTE GREU A INMULTI FAMILIILE. MAI GREU ESTE A LE INGRIJI IN ASA FEL INCAT SA ADUNE MIERE.

tassevasi

         ""NU ESTE GREU A INMULTI FAMILIILE. MAI GREU ESTE A LE INGRIJI IN ASA FEL INCAT SA ADUNE MIERE.""

Cit adevar in aceasta expresie  !  Multumesc domn  Bucovineanu ,se cunoaste omul cu multa experienta .
  Si tie tinere i-ti multumesc ,asa sa fie .
  Toata stima si sa avem multa sanatate ca restul le-om face  .
  Numai bine  :hi: :hi:

jonny_it

Citat din: tassevasi din Iulie 04, 2011, 12:25:04 AM
  Sa va spun corect ,nici nu m-am gindit la greutate ,dar aveti perfecta dreptate ,chiar vorbeam cu un prieten  ca acel leat a fost conceput parca pt acea frezare ,sa ne ajute la stimulari .

Numai bine si  multa sanatate .

Si eu pana nu demult frezam asa ramele. Am renuntat in momentul cand a trebuit sa tai ceara si sa le curat. De obicei in spatiul respectiv se cladeste ceara care este destul de greu sa o cureti si apar tot felul de probleme(inclusiv cladirea de punti intre corpuri).
Sunt bune pentru hranirile proteice pentru sirop/miere sunt mai bune cele de 300 - 500 ml pentru ca incape mai mult si nu este atata migaiala.

.. parerea mea.

Jonny

tassevasi

      "" De obicei in spatiul respectiv se cladeste ceara care este destul de greu sa o cureti si apar tot felul de probleme(inclusiv cladirea de punti intre corpuri).""


Si la treaba asta m-am gindit ,sigur asa vor face ,am o rama mai veche de la cel care am cumparat roii  si se vede cum albinele au ceruit acolo .
  Probabil in timp voi renunta .
Multumesc pt parerea ta.
  Numai bine  :hi: :hi:

tassevasi

Sa mai intru si eu pe aici .
Luni fiind sarbatoare am mers pe la fratele mai mic ce are o societate de achizitionat feroase si neferoase ,un depozit urias , a ajuns sa-i falimentrze pe toti ceilalti ,oferind pretul cel mai mare .
  Ce credeti ca am gasit ,exact ce cautam de mult ,o masina de gaurit de atelier ,cu unele mici probleme fara fulii la motor, la axul principal si arcul spirala ce aduce axul coborit ,la pazitia initiala .
  Am luat-o, are 60 kg ,moror 0,37 kv in stare de functionare ,o sa mai schimb ceva rulmenti, pun mandrina si am scutit 450 de lei (ce am vazut la OBI ceva mai mica )
  Usor ,usor i-mi dotez atelierul , o sa mai fac rost de un compresor ,un banc mai solid din metal si altele ,acum toti arunca la fier vechi .
   Numai bine si sanatate multa va doresc .
  Foto.

mape 48-petru manea

sa pui o poza si cand e gata---acum arata ca si cum ai luato de la fier vechi
spor la munca

orbanstefan64

exact asa am eu o masina de gaurit tot de ,,noua ,, luata  =)) =))
vin cu poza

orbanstefan64

cel mai ,, fain ,, ii cind schimbi rulmentii de la ax :yahoo_cry: :yahoo_cry:

tassevasi

Citat din: mape 48 din Septembrie 01, 2011, 09:50:56 PM
sa pui o poza si cand e gata---acum arata ca si cum ai luato de la fier vechi
spor la munca

  :rotfl: Nu puteam sa o iau din vaselina..... , acum am de terminat (tencuit ) spatiul unde-mi fac atelierul ,apoi alta incapere de 4x4 unde o sa-mi fac spatiu de depozitare mat pt stupina
Asa ca de lucru am toata iarna ,o sa trag si calorifer sa nu-mi pierd antrenamentul  :D :P , si ca sa nu adorm o sa tin caldura mai cu ratie .
Sanatate si numai bine  :hi: :hi: 

orbanstefan64

am promis ca vin cu poza

tassevasi

 Ohoho,e completa nu ca a mea fara capacul de sus ,alt motor mai slab ,fulii si altele .
  Acum tencuiesc cele 2 camere destinate acestei frumoase  activitati .
  Nu ma las pina nu o fac si am sa o pun aici cind e gata .
   Mai am de procurat  compresor ,un banc mai solid,si tabla inox pt centrifuga .
  Deja mi-a zis sa-i dau lista cu ce-mi mai trb sa nu ma mai vait .
  Numai bine Stefi. :hi: :hi:

orbanstefan64

succesuri :wink2: in continuare  :hi: :hi: :hi: