Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

din cate am inteles 6-7lei FS, 9-10 teiiul, 17salcamul. La pretul asta la cum a fost anul apicol o sa vada ei ciuciu

Adrian.B.

Am intrebat ieri 2 procesatori si ambii au zis ca fs 6 lei, tei 9 lei si salcam nu preiau.

dan sebastian

S-au prins si ei de faza ca salcamul nu a dat anul asta. Ma mir.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

hapy_bee

 Buna dimineata, dragi colegi!
Vineri, 7 septembrie am gasit intr-o familie o singura botca necapacita undeva pe la mijlocul unei rame. In stup exista si matca si oua si puiet in diferite stadii. Nu exista trantori. De ce o fi tras ele acea botca? Trebuia sa o fi rupt? In stup exista loc, nu sunt supraaglomerate, ventilatie buna...

stefan1


  Nu trebuie sa o distrugi. Un motiv este de si-a tras acea botca. E adevarat ca e cam tarziu, dar cred ca va fi o toamna lunga. Trantori eu cred ca se mai gasesc in zona, nu trebuie sa fie in acea familie. Nu e sigur ca nu va abandona singur planul de schimbare a matcii. De obicei la schimbarea tarzie a matcii, matca tanara nu o omoara pe cea batrana cel putin pana se imperecheaza. Daca totusi apar probleme, poti sa faci o unire dar tarziu la sfarsit de octombrie. O problema ar fi motivul pentru care schimba acum regina. Poate ai ranit-o la un control sau a  fost afectata de tratamente dar mai este o situatie,: in caz de nosemoza, uneori familiile schimba in toamna sau primavara, aparent nemotivat, reginele.

   Imi amintesc ca ai avut in anii trecuti probleme cu cineva care ti-a otravit albinele. Ce ai rezolvat cu acea problema?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Eu am avut aceiasi situatie acum 2 ani. Matca a iesit, deosebit de frumoasa, dar dupa o luna inca nu se imperechease. A trebuit sa o execut si sa-l unific. A si fost atunci 6 luni de iarna si din septembrie s-a pus bruma. Poate ai noroc ca este cald si am mai vazut si trantori.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

hapy_bee

Nu am distrus-o, le-am lasat sa-si duca planul la capat. In ceea ce priveste otravirea, asta s-a intamplat in luna iunie anul trecut. Am depus plangere penala impotriva autorului, martorul ce a fost prezent cand m-a amenintat ca mi le omoara a dat declaratie, insa nu am primit nici un raspuns... nici acum... as face niste demersuri impotriva procurorului de caz si sefului de post, insa... sunt convins ca nu rezolv nimic... si nici nu stiu cui sa ma adresez...
Multumesc pt raspuns!

hur

Intrebare:ce diferente sunt intre o albina tanara si una batrana?
Pot totul în Hristos care mă-ntăreste