Intrebarea zilei

Creat de ioanardelean55, Decembrie 26, 2010, 04:56:48 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Citat din: bucovineanu din Aprilie 06, 2016, 03:54:47 PM
Se procedeaza exact invers, cele cu puiet capacit in centru si puietul larvat la margine.
Trecand peste faza cu "condens 0" (min. 1:24)... Observatiile mele imi arata ca la cat mucegai are in stup condensul nu e chiar 0 (A se vedea rama la min. 5:56).

A se vedea la min. 7:00 ce face Apicotef. Si eu as fi zis tot ca dl. Vasile.

http://youtu.be/TTL5y5Js9j4

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

serban

       Aproape toți apicultorii din zonă se plâng de agresivitatea exagerată a albinelor. Nu este rapiță în apropiere.Am efectuat acum două zile o verificare sumară,în sensul că am dat după diafragmă rama nou crescută și am pus fagure artificial în loc.Lucrez încet. Unul dintre stupi,foarte dezvoltat, care anul trecut a avut comportament normal,parcă a turbat. Nici nu vedeam bine de albine,aveam sute de ace în combinezon. A fost nevoit să mă dezbrac în casă (la circa 20 metri de stupină). Albinele se izbeau în geamuri ca în filmele de groază. Când deschideam ușa,tăbărau în casă. Am remarcat că anterior,când lucram la alți stupi,eram atacat de albinele de la stupul agresiv.Estimez că acum are 6-8 rame cu puiet,3-4 cu miere și păstură.  CE SE ÎNTÂMPLĂ ? Să schimb matca?

oroles

Ai rabdare. Asa a fost anul asta peste tot. Cel mai probabil vremea sau o sursa de poluare la scara mare. Oricum, o schimbare a matcii nu ajuta decat la intinerirea stupinei. :D La mine s-au mai potolit. Pune locatia la avatar.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Kiwi Bee

Serban, eventual fa rocada in timpul ziulei cu un stup slab. Daca stupul agresiv mai pierde putin din culegatoare(ele vor intra in stupul slab pus pe locul stupului agresiv) eu cred ca se va cuminti.
De asemenea se poate incerca si o varianta sa iei o rama cu puiet capacit de la acest stup agresiv si sa o dai la un stup slab.

Posibil, din postarile citite aici, ca mai peste tot in RO a fost o iarna mai blinda si stupii au iesit din iarna mai puternici decit de obicei si nu prea au de lucru astfel ca ataca la orice miros.

mape 48-petru manea

Eu cred ca fluctuatiile de temperatura le fac agresive

xvader

Si eu tot pe seama vremii neobisnuite dau vina.
treaba este ca doar cateva familii au luat-o razna...familii care in situatii normale erau deosebit de linistite.
sper sa se resolve de la sine agresivitatea asta, daca nu, dupa salcam, schimb matcile la familiile rele

oroles

Un client de-al meu a gasit ieri la un stup o matca fara 2 picioare tarandu-se pe fundul stupului. Era marcata asa ca a gasit-o usor. Larve nu mai erau in stup decat vreo cateva batrane. Care sa fie cauza? Eu as zice furtisagul. Voi ce ziceți?  Recent a mai adus vreo cativa stupi si sa nu fie aia cauza.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  In general un furtisag odata inceput si cu afectarea atcii, este definitivat prin jefuirea totala a familiei. S-ar putea ca matca sa fi fost prinsa intre doi faguri si acolo sa fi pierdut picioarele, iar apui sa nu mai fie capabila sa se mentina pe faguri. Va trebui inlocuita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

dan sebastian

Revenind la topic, întrebarea zilei e dacă da sau nu salcâmul nectar anul acesta ?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

MirceaCalin

La o scurtă privire peste prognoza meteo a lunii mai n-am văzut decât 1-2 zile în care să fie îndeplinite cerinţele de temperatură (zi/noapte) pentru secreţia de nectar.
Aşa că eu sunt cam sceptic...
:sad:
PS: Mă refer la Transilvania, la zona pe care o vizez.

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

vulpea

la un stup agresiv,nu ar fi o solutie buna daca ai folosi afumatorul mai mult ?

apivasmob

Citat din: vulpea din Aprilie 26, 2016, 08:11:36 PM
la un stup agresiv,nu ar fi o solutie buna daca ai folosi afumatorul mai mult ?

Nu , le iriti si mai tare, pulverizat apa+otet si alternant si cu fum.
Sanatate tuturor apicultorilor

cristi6821

Care ar fi raportul apa-otet?

trantore

Citat din: vulpea din Aprilie 26, 2016, 08:11:36 PM
la un stup agresiv,nu ar fi o solutie buna daca ai folosi afumatorul mai mult ?

fumul de tutun le calmeaza rapid