Cum sa mai procedez

Creat de gore, Decembrie 25, 2010, 10:19:01 PM

« precedentul - următorul »

gore

Am sa expun o problema care a aparut acum, dupa ce am experimentat iernarea cu folie si cat deasupra. La un control de rutin astazi cand afara erau 8 grade, am ridicat corpul 2 de la fiecare stup si surpriza. Unii chiar si cei cu fund antivarooa aveau pe folie urme mai serioase de condens, cu toate ca am lasat in spate in directia opusa urdinisului o fanta de 6-7 cm pentru aerisire. La cei cu fund antivarooa am lasat tablele trase ca sa fie aerisirea cat mai buna, urdinisul tras spre maxim, asa cum se vede din pozele ce le voi expune. Acum am lasat si in fata pe partea cu urdinisul o fanta de 2 cm, poate o sa dispara condensul. Nu stiu daca am facut bine, dar poate cineva care a experimentat de mai multi ani acest procedeu de iernare poate da sfaturi. din ce stiu iernarea cu folie nu e obligatorie, deoarece sunt probleme cu umiditatea in lunile ian-martie. Aceasta se preteaza mai bine din martie pana in mai cand albina are mai mult nevoie pentru caldura la puiet. Astept sfaturi, va multumesc si urmeaza pozele.
Modul de aranfare cuib,
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

x
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

gore

Inca o precizare, la stupii fara fund cu sita, am podisorul cu plasa care este lasata descoperita pe jumatate.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

emil.oltean

Incercati sa puneti deasupra foliei o pisla sau alt material mai grosut(chiar si o buata de patura veche) si vedeti rezultatul.De regula folia neprotejata deasupra pe timp frigurors produce condens.Daca apar temperaturi apropiate de ger sau chiar ger mai reduceti din atita aerisire.

ApisAntim

#4
 Eu am pus peste folie o bucata de carton  ( rezultat de la baxurile de congelate care este  putin cerat si nu se  imbiba cu apa usor) penru o izolare mai buna  si penru a elimina  impactul  cu aerul rece  din exterior   :hi:

Bătrânul

Lasa folia pe toate suprafata + ziare de un deget grosime

mape 48-petru manea

Prea multe aerisiri.Fundul gol.Folia peste tot.Pe folie o bucata de covor vechi.Asa fac eu.

stupar

Mai eficace peste folie poliester de 20 mm grosime.

gore

Va multumesc de sfaturi, am sa procedez in consecinta.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

ioanardelean55


   OFffffff .......... Apicultura asta !!!!!!! :uimit: :uimit:  Mai are multe necunoscute  :hi: :hi:

balasbebe

Din poza pusa de tine, prea multi stupi nu ai. Am vazut si lazi goale. Eu cand dau jos caturile le pun la adapost. Cei care au familii multe nu au unde sa depoziteze sute de caturi, si considera ca este o munca in plus. Stiu cel putin un stupar care doreste sa puna ramele separat, dar inca nu a reusit.
La tine este simplu, poti sa faci operatia, deoarece ai si folia pusa. Da jos caturile sa poti pune peste folie orice doresti. Sfatul meu este sa pui podisorul si peste el textila sau polistiren, cat incape, macar 5 cm.

balasbebe

O sa pun una si cu polistiren. De fapt peste polistiren am lasat si o patura.
Mai greu va fi la micronucleu. Sta sub folie si nu mai are spatiu de manevra.

bur_bur58

 la o verificare sumara a ''stupinei '' , ( 4 stupi ) , sunt incepator si este prima iarna cu stupi in curte , am observat la urdinis albine moarte cca 10 bucati la fiecare

ce ma sfatuiti ??

pharaonu75

Este normal sa mai exise si albine moarte.
Zilele calde din preajma Craciunului a determinat albinele sa iasa din ghem si sa faca curatenie, carand afara albinele moarte care cazusera pe fundul stupului.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gore

Am 25 de stupi,pana anul acesta am ridicat caturile si le-am depozitat in magazie, dar acum am zis sa nu mai muncesc la carat, mai ales ca se cam aglomereaza magazia ,am preferat aceasta iernare. Ma descurc eu, dar acum pun in aplicare acoperirea foliei cu ceva pasla sai ziare, iar in functie de rezultat voi proceda in consecinta iarna ce vine.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming