Cu ce stropim pomii fructiferi

Creat de pharaonu75, Noiembrie 19, 2010, 10:45:56 AM

« precedentul - următorul »

oroles

Calypso pentru afide. Stiu ca nu afecteaza albinele. Am stropit si deasupra stupilor si nu au fost probleme. Oricum nu cred ca mai ai flori de mar/par la vremea asta ca sa le viziteze albinele. Din punctul meu de vedere ai putea da cu orice.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tavy

Flori nu mai au, dar sunt la distanta de 1 metru de stupi( i-am pus asa pentru a avea stupii umbra )
Desi imi sunt dragi si pomii (eu i-am pus, eu i-am altoit), mai dragi imi sunt albinele....(mai ales acum ca a trecut rapita si am renuntat la manusi :P)

oroles

Aici scrie ca insecticidul Calypso nu distruge albinele si bondarii. Ti-am zis ca am stropit cu el niste meri si pruni care se aflau deasupra stupilor. Poti sa o faci seara ca traficul e mai mic. Garantez eu ca nu se intampla nimic, ca nici la mine nu s-a intamplat. :D Doar daca iei vreu Calypso din surse neautorizate...

http://www.4garden.ro/intretinere-si-crestere-plante/insecticide/calypso-480-sc-1.8-ml-10-ml-40-ml-100-ml-1l-_P72
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

tavy

Sigur o sa iau din magazin, dar nu am incredere in recomandarile celor care vand(mi-au mai vandut produse de stropit in sezonul rece ''ca merg si cand ies albinele", si nu era asa), din cauza asta am intrebat aici. Si, mai am si teama stropirilor de cand am pierdut 40 si ceva de stupi dupa o stropire la rapita.
Multumesc mult!!

andrei_georgian

Poti sa folosesti FASTAC 10 EC, nu afecteaza albinele, folosit de mine fara probleme, se foloseste si la foarte multe plante, indicat este sa stropesti spre seara cu el deoarece la temperaturi mari nu prea isi face efectul, este foarte bun in tratarea celor 3 tipuri de viespii la prun, in momentul acesta ar fitrebuit sa faci al 4- lea tratament incepand de la scuturarea florilor  :hi:
Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma.

tavy

Merci, dar am luat calypso. De data asta si vanzatoarea mi-a zis ca singurul tratament pe care-l are si scrie si pe prospect ca nu afecteaza albina este calypso. O sa dau seara oricum.
Nestiind ce trebuie si cum trebuie.... asta e primul tratament de cand i-am plantat (3,4 si 5 ani) :D. Pana acum am rupt doar frunze sau craci afectate de diferite boli (necunoscute pentru mine), dar anul asta am afide exagerat de multe si care imi devoreaza tot.