Hranitorul optim

Creat de leonardus, Noiembrie 05, 2010, 10:13:33 AM

« precedentul - următorul »

vioso

Pentru stimulare aplic cu succes metoda dl Calmus cu pasta data cu lingura.

xvader

Citat din: vioso din Ianuarie 15, 2016, 09:38:07 PM
Pentru stimulare aplic cu succes metoda dl Calmus cu pasta data cu lingura.
la inceputul primaverii, dar daca ai nevoie de stimulare in timpul anului, la roi sau familii mai slabutze?

MOTANUL

Pai cine te tine sa o administrezi tot timpul anului? Vara cel putin poti sa dai când vrei.
Lasand gluma la o parte e foarte multa manopera sa o administrezi asa. E de preferat un podisor hranitor ca sa scapi de administrarile mici si dese.

Eu pana acum nu am avut nevoie de mai mult (2-3 tot toamna - cantitati infime). Când vedeam pe prognoza 2-3 zile cu ploi bagam inainte.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

xvader

pai la manopera ma refeream si eu...pe timpul verii cu lingura...pfff...nu faci furtisag?
sa-i deschizi tot timpul nu e chiar placut daca ai mai multi.

MOTANUL

Sunt perioade si perioade...
Erau perioade in care nu stiu de ce nu faceau deloc furtisag. Fiecare familie isi vedea de treaba ei si eu imi vedeam de treaba mea.

Si perioade in care stateau chitite pe furtisag de nu puteam sa le administrez nimic indiferent de cat de repede ma miscam.
De la al treilea stup in care umblam aveam un nor de albine in jur. (toamna in special când nu mai aveau cules au inceput mai rau).

Pana la urma cred ca o sa cumpar niste podisoare in care sa pot sa le administrez turte in punga. Clar nu este placut sa ii deschizi mai ales când ai si caturi pe ei si familii puternice cu speteaza plina de albine.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

Mihai Sergiu

Am cumparat hranitoare de podisor cu suprafata lucioasa, cu ce as putea sa le lipesc de podisorul de lemn?
Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

crisian-nicolae