Hranitorul optim

Creat de leonardus, Noiembrie 05, 2010, 10:13:33 AM

« precedentul - următorul »

tassevasi

  Compartimentul mic nu e neaparat pentru apa , el poate fi folosit pt cantitati  mai mici de sirop ,ori mai mari.
  Se poate  pune si apa in hranitoare  in anumite  conditii .
  De regula in aceasta perioada mai putin  calduroasa se da sirop 2/1 tocmai din aceasta cauza  apa  multa creiaza umiditate .
  De regula  albina cara apa din exterior si foloseste cit  treb .
Poti sa pui si poliestiren subtire ce se foloseste sub  patchetul  melaminat  in loc de betisoare .

MOTANUL

Am inteles - pun sirop in ambele

Apa au afara ca tocmai am scos adapatorul din garaj; Lacul e la vreo 250 de m.

In compartimente pun paie sau polistiren.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

mausica

#32
Eu folosesc modelul asta .......iarna ramane pe post de diafragma.E cat o rama si intra il el 4-5L
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

tinumaftei

Pentru stimulare cel mai bun "hranitor" e punga de congelator de 2-3litrii. Se poate pune pana la 1litru de sirop. Conditia este sa fie scoasa punga in 3-4 zile altfel albinele pot bloca urdinisul cu ea.
Pentru hraniri gen "operatiunea canuta" trebuie hranitoare mari sub capac. Cel mai bun model era cel de la stupul RA1001. Conditia este sa aiba capacitate mare (peste 5litri), foarte etans la exterior, compartimentat astfel incat atunci cand dai sirop sa nu iasa albine si sa nu le innece.

mausica

Citat din: tinumaftei din Noiembrie 30, 2015, 02:06:02 PM
Pentru stimulare cel mai bun "hranitor" e punga de congelator de 2-3litrii. Se poate pune pana la 1litru de sirop. Conditia este sa fie scoasa punga in 3-4 zile altfel albinele pot bloca urdinisul cu ea.
Pentru hraniri gen "operatiunea canuta" trebuie hranitoare mari sub capac. Cel mai bun model era cel de la stupul RA1001. Conditia este sa aiba capacitate mare (peste 5litri), foarte etans la exterior, compartimentat astfel incat atunci cand dai sirop sa nu iasa albine si sa nu le innece.
Pt stimulare recomand galetusa de smantana de 1 kg cu 2 gauri in capac de 1,5-2mm....fara sa mai ai stres...sau pt cantitati mari..adica 6-7 litri ceva de genu,parafinat
Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

PricopArthur

E foarte buna metoda. Ceva redus la scara, fata de galetile lui Dan Margarit.
Eu am topit mai multe calupuri de ceara, si in solutia topita am inmuiat toate hranitoarele facute de mine din lemn. Peste ceara topita inca in interior, am presarat niste rumegus. Nu am vazut mortalitate semnificativa.
Miere multă şi inimă curată!

oroles

Folosesc acelasi model ca si mausica. Mi se pare cel mai bun si cel mai usor de folosit. Am incercat mai toate metodele. Toate au inconveniente. Asta mi se pare cel mai bun. Ar mai fi hranitorul de podisor.

Modelul prezentat de @mausica l-am construit cu partea rugoasa a cartonului la interior ca sa aibs aderenta albina. Rar cand gasesc 5 albine inecate desi nu le pun nimic. Uneori le pun cateva bete pe post de plutitor sau punga ramasa de la turte.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Mihai Sergiu

Nu am nici un stup , nevasta mea ii detine pe toti!

mausica

Nimic nu e intamplator ,totul se intampla cu un scop !!!

Eugen B

Sunt f multe modele de hranitoare, cred ca si zona conteaza, daca faci sau nu pastoral, cred ca sunt multe conditii.
Eu hranitoarele le folosesc de anul trecut doar pt stimulare, completarea o sa o fac cu pungi in cat, furtisag nu a fost deloc, nu am avut probleme.
Fiecare face cum stie mai bine, dar cred ca cu timpul vom invata sa ne adaptam la conditii din zona noastra si sa fim tot mai performanti.

albinasebes

Citat din: Mihai Sergiu din Decembrie 30, 2015, 10:43:12 PM
Pentru cei ce folosesc hranitor podisor din plastic, care ar fi practic? http://www.stuparul.ro/hranitoare/hranitor-albine-dreptunghiular-1-25l.html sau http://www.stuparul.ro/hranitoare/hranitor-albine-rotund-2l.html
am si rotunde si dreptunghiulare, daca as putea le-as vinde pe cele rotunde. tot timpul ramane sirop in ele, stupul trebuie sa fie perfect drept, plus ca se mai crapa paharele din interior. am luat dreptunghiulare de 2 l si merg f bine. recomand dreptunghiulare clar.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

xvader

eu am hranitoare uluc si din plastic si din lemn, de capacitate 0,7litri cumparate de prin targuri.
sunt bune amandoua, dar parca mai mult imi plac cele din lemn.

vioso

Eu cred ca cel mai bun hranitor este punga.Poti pune cantitati mari daca este cazul dar pentru a nu fermenta siropul il fac cu mai multe feluri de plante. Mortalitate zero ,fara furtisag si administrare rapida.Pun punga ori sus pe rame ori inafara diafragmei.

xvader

Este buna si punga, dar trebuie stransedupa consumarea siropului ca sa nu blocheze urdinisul, se mai sparg la transport...iar hranitoarele nu ocupa locul degeaba...la timpul potrivit sunt niste rame claditoare destul de bune.
Eu sunt mai trantore si imi place sa muncesc putin :D :D

Eugen B

Cine face stimulare cu cantitati mici nu are rost punga, tot bagi pe pungi pana te saturi.
Punga e buna la completari, sau la lipse mari de cules.
Stie cineva pungi de calitate, in afara de cele de congelator, ceva firma?