salcamul

Creat de mihaipop_55, Mai 17, 2009, 01:27:52 AM

« precedentul - următorul »

D006

Daca vrei salcam roz te pot ajuta la primavara.Eu am plantat foarte multi in ultimi trei ani.
     Sanatate multa
       
        Ionel

D006

Citat din: doctoruDaca vrei salcam roz te pot ajuta la primavara.Eu am plantat foarte multi in ultimi trei ani.
     Sanatate multa
       
        Ionel
daca oferta este mai mare sunt si eu ineresat de 2-3 lastari.
poate aminteste cineva si de salcamul galben. cand eram copil tatal meu a incercat sa altoiasca un lastar intr-un salcam alb. din pacate nu a reusit. ce-mi amintesc este ca inflorea dupa 1-2 saptamani dupa ce disparea floarea de la ce alb.

Adrian Roman

Salcamul roz e in parcul din fata casei mele si invadeaza cu lastari iesiti din radacini, pana la 4-5 m de trunchi. Am citit si eu despre soiurile de salcam, dar nu se confirma in realitate, cel putin nu la mine, si nu sunt Gica Contra de felul meu. Au o vigoare de crestere deosebita. Puieti va dau cati doriti, dar nu va sfatuiesc... Am plantat si 4 salcami galbeni, mici, de la pepiniera orasului. Puneti mai bine salcam alb, acela e sigur de folos !Am plantat corn-merge f. greu, 10 aluni-au ramas 7, doi castani comestibili-unul e viu, 10 tei-7 traiesc.dar, am in vecini, de-a lungul unui drum, un soi de salcam care infloreste tarziu, iulie-august(?), nu sunt sigur !, dar are inflorescente mari, ca spicele, de culoare indigo-violaceu, floarea este de 3-5 mm, seamana la forma cu sticla lampii de petrol. E o nebunie ce de albine se aduna pe ele !!! Creste mai mult ca o tufa mare, nu ca un arbore. Stiti ceve despre acest soi ?

stefan1

Citat din: doctoruDaca vrei salcam roz te pot ajuta la primavara.Eu am plantat foarte multi in ultimi trei ani.
     Sanatate multa
       
        Ionel
Multumesc de oferta, mai cu seama ca suntem vecini. Inca nu au ajuns la varsta infloririi? Eu as prefera sa obtin soiuri care sa fie dovedit atractive fata de albine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

stefan1

Pt D-l Roman

http://www.bacara-gardens.ro/tabel.html
O societate din Zalau care oferea puieti inclusiv de Salcam galben (Laburnum), pentru care pretul era de 17 lei/planta
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman

Multumiri, d-le Stefan. Cred, aproape sigur, ca e vorba de Amorpha Fruticosa. E negru de albine pe flori ! Acela merita pus in pamant !!! :nod:  :hi:

stefan1

Nici amorfa nu am vazut si as vrea sa am in zona. Eu stiam ca infloreste totusi mai devreme, dupa salcam si ca ii place clima calda si umezeala.
Are cineva in zona Sibiu?
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Tinem legatura si in primavara veniti la mine si scoatem cati puieti doriti.
Trimitem cativa lastari si la Cristi x.
Nu costa nimic.
   Sanatate multa
    Ionel

D006

Poza salcam roz

stefan1

Pt D-l Roman:
Am gasit un articol interesant despre padurile din Ungaria (in engleza, pe care nu o stiu).
Magyarii au avut o politica judicioasa de dezvoltare a fondului forestier. Referitor la tema noastra, ei au dezvoltat soiuri de salcam de interes forestier, de interes melifer si mixte.
Despre salcamul roz spune ca infloreste cu o saptamana dupa salcamul comun si da cea mai buna productie de miere (secretia de zahar pe floare in 24 de ore este de 1,9 mg, fata de soiurile comune care au intre 0,8 si 1,85 mg/floare)
     Acesta e site-ul:   http://www.fao.org/docrep/q9270e/q9270e05.htm
Daca cineva ne poate da mai multe amanunte din acest articol sau de pe saituri unguresti...
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

sfantul spiridon

eu i-am mai spus undeva domnului stefan ca salcamul roz este mai bun decat cel alb da nu ma crezut
apropo nu este invaziv si infloreste la o saptamana dupa cel alb...mint...cred ca pe la trei zile...cateodata se mai si nimeresc spre final...anul asta asa a fost
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

Adrian Roman

E clar , salcamul roz este cel din poza pusa de Doctoru din Avrig-Sibiu. Cel care-l am eu e salcamul rosu.

milu56

As dorii sa imi spuna cineva care sti zona cea mai buna si cu cel mai mult salcam alb din Romania. MULTUMESC ANTICIPAT.

milu56


mihaipop_55

cei din sud ar trebui sa raspunda ,eu cred ca salcamii din  zona nisipoasa din oltenia.