Evodia

Creat de dragos2006, Iunie 06, 2009, 08:02:48 PM

« precedentul - următorul »

vranceanul

Multumesc mult pt. informatii, asa voi face. Am o multime de soiuri de pomi la care le stiu rostul, dar la evoidii nu ma pricep si mai bine intreb decat sa dau gres.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Nicolae_Stupar

Citat din: vranceanul din Septembrie 05, 2015, 09:39:45 PM
Cristel, spune-mi te rog cum iernez evodiile tinere de anul asta. Au aproape 1m si sant cu tulpina inca verde (cruda). Vor fi probleme cu degeratul? Va trebui impachetate?
In prima faza am vaz ca multa lume recomanda cocenii de porumb, eu ma gandesc la 2 variante:
1. se pune un sac mare in diam, prin lastar la baza lastarului sa se prinda sacul gaurit de tulpina cu ata, sa nu intre umezeala de jos in sus, apoi se pune rumegus indesat pana sus deasupra varfului, si se leaga sacul.
2. se pun 4 baloti de paie (dreptunghiulari) cu baza mica pe sol , 4 buc in jurul evodiei.se leaga laolalta se acopera cu folie de plastic si se leaga folia sa nu o ia vantul.


Cristel

Nicolae, prima varianta, cu sacul de nailon in jurul evodiei nu e prea ok, trebuie sa respire si planta si rumegusul. Varianta 2 pare plauzibila, in contextul in care ai si baloti de paie dar si daca nu ai soareci dornici de hotel de lux... :D
Oricum, oricare din metode se recomanda doar acolo unde exista ger adevarat, nu ierni ca ale noastre, relativ usoare, cu un min de -15 grade.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)

Nicolae_Stupar

Citat din: Cristel din Septembrie 09, 2015, 05:54:24 PM
Nicolae, prima varianta, cu sacul de nailon in jurul evodiei nu e prea ok, trebuie sa respire si planta si rumegusul. Varianta 2 pare plauzibila, in contextul in care ai si baloti de paie dar si daca nu ai soareci dornici de hotel de lux... :D
Oricum, oricare din metode se recomanda doar acolo unde exista ger adevarat, nu ierni ca ale noastre, relativ usoare, cu un min de -15 grade.

e buna observatia ta, dar cred ca cel mai bine e cu un experiment live :)
Nu inteleg de ce zici ca  trebuie sa respire rumegusul si planta daca pomul nu este in vegetatie, . daca nu intra umezeala/apa/zapada la rumegus nu vad cum ar face rau. Cred ca avem nevoie de un botanist sau de cineva care se pricepe la copaci si la protejarea lor pe perioada de iarna in camp deschis.


happy

Citat din: Nicolae_Stupar din Septembrie 13, 2015, 03:25:00 PM

e buna observatia ta, dar cred ca cel mai bine e cu un experiment live :)
Nu inteleg de ce zici ca  trebuie sa respire rumegusul si planta daca pomul nu este in vegetatie, . daca nu intra umezeala/apa/zapada la rumegus nu vad cum ar face rau. Cred ca avem nevoie de un botanist sau de cineva care se pricepe la copaci si la protejarea lor pe perioada de iarna in camp deschis.
Umezeala apare intr-un spatiu inchis cu nylon chiar daca este etans.Legile fizicii.Aceasta umezeala apare si pe coaja arborelui si la temperaturi negative se transforma in gheata care duce la degerarea respectivei crengi,ramuri!Chiar daca este in repaus vegetativ arborele "respira".Eu ,de exemplu,protejez smochinul culcat la pamant agatand greutati de varfurile lui.Se face o gramada enorma acoperita la sfarsit cu rafie care fata de nylon nu este etans.Din iulie pana in octombrie mananc smochine (si vand)in continuu.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

oroles

Am dat drumul la gaini in locul unde este evodia. Nu au treaba cu frunzele. Doar scormonesc la radacini si iara nu e bine :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Nicolae_Stupar

Citat din: happy din Septembrie 13, 2015, 08:23:59 PM
Citat din: Nicolae_Stupar din Septembrie 13, 2015, 03:25:00 PM

e buna observatia ta, dar cred ca cel mai bine e cu un experiment live :)
Nu inteleg de ce zici ca  trebuie sa respire rumegusul si planta daca pomul nu este in vegetatie, . daca nu intra umezeala/apa/zapada la rumegus nu vad cum ar face rau. Cred ca avem nevoie de un botanist sau de cineva care se pricepe la copaci si la protejarea lor pe perioada de iarna in camp deschis.
Umezeala apare intr-un spatiu inchis cu nylon chiar daca este etans.Legile fizicii.Aceasta umezeala apare si pe coaja arborelui si la temperaturi negative se transforma in gheata care duce la degerarea respectivei crengi,ramuri!Chiar daca este in repaus vegetativ arborele "respira".Eu ,de exemplu,protejez smochinul culcat la pamant agatand greutati de varfurile lui.Se face o gramada enorma acoperita la sfarsit cu rafie care fata de nylon nu este etans.Din iulie pana in octombrie mananc smochine (si vand)in continuu.

merci happy de explicatie, inca nu sunt convins 100% am sa mai analizez situatia:)
care e recomandarea ta de protejare a evodiei pe timp de iarna?

bratosin radu

4-5 snopi din coceni de porumb in jurul lor legati cu sirma.eu asa am procedat iarna trecuta la evodii puse in gradina in primavara aveau in jur de 2m;insa sint sigur ca treceau iarna si fara nimic,locuiesc pe valea Muresului linga DEVA.este undeva pe net un crescator de evodii si el mi-a recomandat aceasta metoda, ca sa fii sigur insa ,soarecii se adapostesc si trebuie sa ai si niste pisici prin zona si e ok.varianta cu folii si alte chestii nu-i ce trebuie zicea omul si acum i-l aprob.cu  respect va salut. 

happy

Citat din: Nicolae_Stupar din Septembrie 14, 2015, 11:10:03 PM
merci happy de explicatie, inca nu sunt convins 100% am sa mai analizez situatia:)
care e recomandarea ta de protejare a evodiei pe timp de iarna?
Bratosin are dreptate cu cocenii dar 4-5 snopi la un pom mi se pare foarte mult.Eu cred ca 10 ciocani de porumb infasurati la exterior cu rafie ar fi deajuns pt. protectie.
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

pharaonu75

De vreo 3 ierni am in curte evodii neprotejate cu nimic peste iarna. Nu au inghetat. Au fost protejata doar primele doua ierni.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

vranceanul

Sa inteleg ca au 5 ani evodiile, cum a-ti protejat in primii 2 ani ?  fiind foarte crude la varf sigur vor ingheta.
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

vranceanul

Multumesc mult, e mai sigur contra soarecilor, cu toate ca am 3 pisici prin apropiere  :smile:
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!

Ionel_Cluj

Am si eu trei puieti de evodia in livada ,le.am infasurat trunchiul cu ziar,la fel procedez si cu pomii fructiferi mai mult pentru a-i proteja de iepuri caci e camp deschis .lafel am procedat si cu ginko biloba arborele de matase si alte specii raresi nu au inghetat si la noi ,la cluj e ger iarna,in schimb mi-au inghetat in septembrie trecut paulowniile

clucian

Si Paulownia poate rezista peste iarna la Cluj dar pregatirile încep din luna mai și se termina prin septembrie sau octombrie cel mai tarziu.
Daca Paulownia a fost plantat pentru prima data anul trecut trebuie sa o tai de jos în primul an chiar daca o plantezi în scopuri melifere.

Pentru Evodia trebuie sa ai mai multa rabdare !