puterea familiei

Creat de pngflorin, Noiembrie 24, 2007, 12:42:55 AM

« precedentul - următorul »

pngflorin

Astazi la mine a fost cald si albinutele au iesit la soare, nu prea mult ca a batut vantul.
Insa am obs ca nu la toti stupii albinele au iesit , iar la care au iesit la uni mai multe le alti stupi mai putine.
Se poate face o corelare intre puterea familiei si acest aspect ?

D006

...si da.. si nu...iarna albina din familiii iese la zbor , zbirnie cel mult o jumatate de ora si la cuib, mai ramin apoi citeva care mai zboara..si nu toate familiile zboara odata...Poate cind a-ti observat ca o anumita familie are un zbor mai slabut, ea poate zburase sau urma sa zboare, comparativ cu alta familie .
Vara cind este cules o familie puternica activeaza mai energic in comparatie cu alta mai slabuta...iarna ele zbirnie putin si la ..''caldurica''

PricopArthur

M-am gandit la intrebarea ta.
In prima parte a ienii, nu e o problema daca albinele nu ies la zbor. Au mancare, caldura, curatenie, totul e roz. Prin fabruarie - martie, la prima fereastra calda, trebuie sa fii intre albine si , cele care nu ies la zbor sa le obligi.
Deschizi urdinisul larg, indepartezi gratia de suareci, ridici capacele ca soarele sa bata direct in podisoare. Daca meterialele izolatoare sunt umede, musai le usuci sau le inlocuiesti.
Daca nici asa nu ies, (afara ai min 14 grade) ridici podisoarele sa bata soarele in ghem. Fiind cald poti ridica si ramele. Daca vezi pete de diaree pe rame si pe faguri le cureti cu dalta si dezinfectezi cu formol 1/4. Completezi rezervele de miere cu rame pline cu miere ce au stat cateva zile la caldura, sau turte deasupra ghemului.
Miere multă şi inimă curată!