Roiuri

Creat de andrei_salaj, Martie 29, 2008, 09:46:15 AM

« precedentul - următorul »

andrei_salaj

este adevarata povestea de prin batrani cum ca se poate sa iti intre in lada goala roi?cand nu te astepti..... :hi:

D006

Nu este poveste.E adevar.Trebuie sa fie indeplinite cateva conditii.
  1.Sa fi avut fam.de albine care au dat ortul popii.
  2.sa lasi stupul la vechiul loc fara ai lua ramele.
  3.Pe o raza de 500 m. sa nu fie alta stupina.
Peronal dupa ce am vazut zeci de roiuri prinse astfel am urcat in toti copacii lazi goale.Nu am prins niciunul in schimb am pierdut 1-2 kg ceara.

PricopArthur

Anul trecut mi-au intrat 3 roiuri in lazile cu rame de rezerva.
Sigur nu e poveste.
Miere multă şi inimă curată!

crombra

Confirm si eu.Acum 2 ani aveam cateva lazi vechi langa cabana cu ceva rame pentru reforma.Una din lazi ave capacul putin ridicat. Pe acolo a intrat un roi de toata frumusetea. Era dupa salcam si in primul moment am crezut ca e vre-un furtisag dar observand mai bine albinele am vazut ca de fapt aduceau polen in stup.Cand l-am deschis fetele se instalasera ca la ele acasa si aveau si rame de puiet(atunci am lipsit vreo doua saptamani de la stupina).
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

bucovineanu

O intamplare interesanta de acum cativa ani.Un vecin avea doua familii pe care le-a pierdut. Stupii curatati de albinele moarte au ramas cu ramele inauntru si urdinisul deschis. La un moment dat a vazut activitate la unul din stupi.
Crezand ca au venit albine la furat a deschis stupul si a gasit un roi care se instalase. A lasat in continuare urdinisul deschis la celalalt stup.Dupa cateva zile a vazut cateva albine la stupul gol. Crezand ca erau de la primul roi a inchis urdinisul la stupul gol. In ziua urmatoare a venit un roi care s-a prins deasupra urdinisului. Oare albinele care venisera cu o zi inainte erau cercetase care cautau adapost pentru suratele lor?

stefan1

Ma mir ca acest comportament nu l-am gasit niciunde in literatura de specialitate. Am si postat undeva o intamplare cu un roi venit intr-o lada cu faguri rai, pusi pentru reformare. Inainte cu cel putin o saptamana am observat la lada respectiva mai multe albine care zburau in jur sau intrau si ieseau. Ma gandeam ca sunt hoate, dar nu se potrivea ca era o perioada de cules, in plus in acei faguri nu era nici urma de miere. Am si verificat si fagurii erau intr-o stare mare de degradare. Interesant ca si peste noapte 10-15 albine ramaneau pe acei faguri. Am etansat urdinisul, dar albinele au gasit pe sub capac loc si continuau sa ocupe lada. Dupa cam o saptamana, pe la ora 15 , am observat un roi care se invartea in zona. M-am uitat la stupi, dar toti erau linistiti. Roiul s-a asezat pe acea lada si incercau sa intre, insa cu mare greutate, ca locul era stramt. Am ridicat putin capacul si toate au intrat inauntru. Era un roi foarte mare, cu matca batrana. Am mutat lada la un loc mai favorabil. Despre evolutia lui am scris.
   Un caz identic s-a intamplat la o alta lada, dar pre-ocuparea lazii a fost cu vre-o doua saptamani inainte. Aici nu am observat cand a venit roiul, dar l-am observat in ziua urmatoare, ca aveam lada sub observatie. Inca la doua lazi am vazut la fel 10-15 albine ocupand pentru o perioada lada, dar nu au mai venit roi, probabil au fost prinsi de stupar (poate chiar de mine) sau familiile au fost impiedicate sa roiasca.
  Cele relatate ar insemna ca albinele isi aleg noile potentiale locuinte nu in timp ce roiul sta in pom, ci mult mai inainte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006


D006


PricopArthur

Buna ziua si bine ati venit!
Mie imi place pe acest site pt ca pot vorbi liber. O puteti face si voi.
Am citit despre dansul albinelor, si partial l-am verificat. Stiind unde e culesul, poti aprecia felul dansului albinelor cercetase pe faguri. Am prins mai demult un roi care zbura de cel putin 2 zile. Acest fapt, pe langa multe altele, arata faptul ca in alegerea noii locuinte albinele au o tinta sigura.
Miere multă şi inimă curată!