intarirea stupilor in vederea culesului

Creat de dragos2006, Aprilie 06, 2009, 02:48:42 AM

« precedentul - următorul »

D006

am 20 de familii intr-un sat de lagranitadintre arges si teleorman mai precis burdea satul copilariei mele in apropiere de stupina e un lan de rapita ma gindea-m ca in vederea culesului sa incep sa-i intaresc cu puiet de la familiile ajutatoare intrebarea ar fi daca nu cumva este prea devreme si la salcim sa le apuce dor de duca

D006

Eu am avut o familie foarte slaba in primavara de 12 rame , doar ca albinele ocupau doar 1/3 din rama,iar ramele marginale nu erau deloc ocupate.Am gasit matca, dar nu oua si era nedezvoltata si familia nu avea puiet .M-am gandit sa o unific, dar din lipsa de timp, am amanat acest lucru.Asta a fost acum 2 saptamani.Ieri, ma hotaresc sa o unific, am controlat-o din nou si avea 2 rame de puiet Am luat o rama plina cu puiet capacit de la o familie mai puternica , i-am bagat-o respectivei si restrans-o pe 5 rame, astfel 3 cu puiet si 2 cu miere.Si eu ma gandesc sa o mai intaresc cu cate o rama de puiet/saptamana, dat fiind ca celelalte 9 familii pe care le detin au in jur de 5-6 rame de puiet capacit...