Roi la pachet

Creat de bee_lover, Martie 10, 2010, 01:47:58 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Citat din: valterjanese ma contreste si ma inerveste... :hi:
Ma...stimabile!
Un roi la pachet contine:
-una matca selectionata(de Lucescu)=50 ron;
-un kg de albina -in cel mai rau caz; 1,5 kg dupa carte= x ron;
-o conserva cu 700 g apifonda sau inlocuitori= 5-7 ron;
-o ladita de placaj de calitate, cu sita = 10-15 ron;
-un tratament de beevital, oxalic, varachet= 1-2 ron;
-munca dobitocului de la produs= y ron.
Ta care stai in casa lu' soacrata si te bate nevasta...la cap''ca n-ai pus o CARAMIDA la casa aia'' e normal sa-ti sada capu doar la blocheti, caramizi, tigle si sa intelegi numa prostii la mintea ta ''de hodorog'' cum zice dl. Romanescu
Ba...esti inginer cu carte multa...fa calcule si scoate radicalii(liberi) din ecuatie si apoi mai vorghim.
Vezi ca toate astilea de le-am scris eu mai sus si costa bani ti le face statul cadou prin PNA, numa... sa nu le obtii prin intermediul lui Ardelean C. ca te inteapa...la buzunar.
Nu ma urmari!
Fii mai discret.

bee_lover

Citat din: dragos2006Una peste alta cred ca ajunge undeva la 150 lei bucata.

bee_lover

Citat din: valterDoctore, ne bagam un bat in cur singuri.
Daca PNA ofera 180-240 ron, noi fraierasteni il subevaluam?

bee_lover

Citat din: janese
Citat din: valterjanese ma contreste si ma inerveste... :hi:
Ma...stimabile!
Un roi la pachet contine:
-una matca selectionata(de Lucescu)=50 ron;
-un kg de albina -in cel mai rau caz; 1,5 kg dupa carte= x ron;
-o conserva cu 700 g apifonda sau inlocuitori= 5-7 ron;
-o ladita de placaj de calitate, cu sita = 10-15 ron;
-un tratament de beevital, oxalic, varachet= 1-2 ron;
-munca dobitocului de la produs= y ron.
Ta care stai in casa lu' soacrata si te bate nevasta...la cap''ca n-ai pus o CARAMIDA la casa aia'' e normal sa-ti sada capu doar la blocheti, caramizi, tigle si sa intelegi numa prostii la mintea ta ''de hodorog'' cum zice dl. Romanescu
Ba...esti inginer cu carte multa...fa calcule si scoate radicalii(liberi) din ecuatie si apoi mai vorghim.
Vezi ca toate astilea de le-am scris eu mai sus si costa bani ti le face statul cadou prin PNA, numa... sa nu le obtii prin intermediul lui Ardelean C. ca te inteapa...la buzunar.
Nu ma urmari!
Fii mai discret.
pretul nu-l stabilesti nici tu nici eu..este jocul...cerere-oferta!!
noroc cu pna-ul asta ca inghite multe...ca altfel..o familie nu s-ar vinde cu mai mult de 200 ron!!!..eu stiu ca stuparul ar vrea sa castige cat mai mult..din cat mai putin.....dar repet...valoarea..este data de piatza!!!
cutia in care-mi trimitzi roiul la pachet..ce sa fac cu ea? tzi-o dau inapoi!!....700 de apifonda??? da ce-l iernezi??sau il trimitzi lu andreirn??
cu casa mea...ma faci sa rad!!!
ce facui??? te scosei din pepeni???
pai daca un roi la pachet face atata banet???cat face o familie de aceeasi calitate ca roiul la pachet??? 600 roni fara cutie???voi stitzi ce inseamna 6oo ron????si cat se munceste pentru ei???
numai prin 2000-2003 puteai sa traiesti frumos cu cincizeci-o suta de familii de albine..si nu prea era corect!!!
totdeauna stupul,familia de albine a avut valoarea oii! cat e o oaie,la momentul respectiv..atata este si familia de albine!! asta este de cel putzin o suta de ani!!!
numai daca nu esti geambash!!!!!
sa traiesti pretenu meu valter!!!
:rotfl:  :hi:

bee_lover

Citat din: valterBa... m-ai dat pe spate...trec la fabricat caramizi...ai nevoia de-un bordei?
Frate iau unii miliarde de lei vechi, la anu' miliarde de ron, din facturi si vrajeli...fa tu o suta de roi la pachet si i-ti dau cu 3% in plus de cat am calculat eu... da fara factura.
Esti mojic... si nu-ti raspund la nici o chemare...stimabile.
Pa, pa.

bee_lover

Citat din: janesenu trebui sa te superi!! am intzeles ca aici discutam intre stupari..oameni care au albine si stiu piatza!!.... daca tzelul ,politica este sa ridicam pretzul ca asha ne-am vorbit totzi(cum fac aia in piatza cu zarzavatul)..atunci imi cer scuze si votez si eu ca si voi!!!
inca o data zic ...nu trebui sa te superi!!! crezi ca mie nu mi-ar conveni sa dau treizeci de familii si sa iau10.000ron...dar...sincer...stiind cum se castiga 10.000ron...imi e rusine sa ma uit in ochii celui ce cumpara!!...acu ...intzelege si tu ce vrei!!! si nu o lua ca pe o castana!!!!!!CA DOAR SUNTEM PRETENI!! :hi:  :rotfl:

bee_lover

Citat din: AndreiRNEu vand familie pe 5 rame cu regina in productie cu $50.
Primesc lada si 5 rame inapoi.
Si sunt mult sub costul pieti si am deja 7 comenzi dar banuiesc ca pot avea cateva sute daca afla profesionisti.

bee_lover

Citat din: dragos2006
Citat din: valterDoctore, ne bagam un bat in cur singuri.
Daca PNA ofera 180-240 ron, noi fraierasteni il subevaluam?
Valtere stii ca noi suntem fraieri de cinstiti !
  150 este pretul de productie , aici de adauga TVA si adaosul nostru.

bee_lover

Citat din: bucovineanuDaca am inteles bine tranzactiile se fac numai prin asociatia profesionala din care faci parte. Asa ca ati uitat  sa adaugati la pret partea pe care o ia aca, parte ce trebuie sa fie obligatoriu substantiala. :) 
Dar se pare ca discutia a deviat de la subiect si ar trebui continuata la alt topic. Aici sa discutam despre iernarea care anul acesta nu se mai termina.

bee_lover

Citat din: dragos2006Mestere  pentru noi nu exista aca , noi  lucram prin asociatia noastra a palmasilor.

bee_lover

Citat din: bucovineanuAha, e vorba cumva de acel adaos de care e vorba in postarea anterioara?

janese

ma,adminule,ma!!! buna treaba ai facut!!! ...ma mir ca ai fost pe fazaaaaa!!!!! :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:  :hi:

D006

Citat din: bucovineanuAha, e vorba cumva de acel adaos de care e vorba in postarea anterioara?
Este vorba de munca apicultorului , el nu trebuie sa castige ceva pe munca lui ?