viata de apicultor ASTAZI

Creat de dragos2006, Aprilie 20, 2009, 05:29:02 PM

« precedentul - următorul »

D006

O zi plina de zambet.
Aveam o cutie de 10 rame pusa pe langa stupi si avea 5 rame in ea din care 3 erau doar cu foaie de ceara.
Azi am vazut albine la urdinis si cand am ridicat capacul era o inghesuiala de albine fff mare.
Un roi mare, zic eu, venit de prin cartier sa mutat in cutia mea.
Albina fff pasnica a mai primit 5 rame ca sa nu stea asa de inghesuit si le-am pus un capac cu gaura pt a le da un borcan cu sirop maine.

D006

Pana la urma cum este viata de apicultor ?
  monotona pentru ca nu a mai scris nimeni aici
    sau
  plina de activitate si nu mai este timp de scris .
  Apropo ! observ ca apicultorii forumisti nu sunt loviti de criza !

ioanardelean55

aveti dreptate inca mai avem ceva probleme cu impachetatul si apoi putem poposi mai mult in fata calculatorului .
de acum incolo trebuie sa ascultam de sfatul celor batrini ,,ce poti face azi nu lasa pe miine altfel spus iarna a venit nu stim cind va  pleca , pentru cei harnici e bine venita ,pentru restul ar mai fi buna o vara scurta fie si numai de citeva zile , mie
mi-ar fi suficient o saptamina .                                                                                                     
avem si noi criza noastra    DE TIMP

ioanardelean55


milu56

Azi am fost la o stupina la munte cu intentia sa cobor stupii,dar minune:vanea miere nu gluma si matcile au inceput sa depuna oua asa ca iam mai lasat,inainte sa apuna soarele erau 14 crade si jos cand am ajuns 22 de grade,e un pic de diferenta la cota 2200.

ioanardelean55

de dimineata am fost la a,c.a de unde am luat banii ptr, medicamente ,

D006

Cat ai recuperat din  suma platita initial ?

D006

Ieri am adaugat un cat la o familie in doua cutii 1/1 si azi am planificat o divizare la o familie ff puternica in 3 cutii 1/1.
Aici a inceput perioada de cules de iarna si arata promitator.
Acuma a inflorit eucaliptus.

ioanardelean55


ioanardelean55

ne faci sa ne imbolnavim  ,de cind sint nu am auzit o asemenea axpresie e ceva nou .cel putin ptr. noi cei din tara ,pare cumna ciudat  dar e frumos ,,,,este mult eucalipt acolo ...

D006

Copiii  ! eu am recuperat 100% !
  Veniti la mine si mai vorbim !   :nono:

ioanardelean55

curios..ce spui ,aici insa as vrea sa scriem numai ceeace facem ca apicultori in rest fiecare se descurca cum poate mai bine .

D006

M-ai spart !!!
  Eu ca apicultor am recuperat  tot .
  Eu consider ca aici pe APIARDEAL   suntem o comunitate si nu mergem pe principiul  " fiecare se descurca cum poate "
   :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono:  :nono

milu56

Azi am fost la 2 stupine unde nu vine miere deloc dar au inceput matcile sa depuna oua,am vazut ceva polen dar cate o albina la 15-20 de min.La sfarsit de saptamana i-mi vine inca un stupar din Romania si o sa icep tare cu stimulari,sau ii duc sus la munte.

D006

Citat din: ioanardelean55
1. ne faci sa ne imbolnavim
2. este mult eucalipt acolo ...
1. Nuuu, avem nevoie de stupari sanatosi.
2. Pai este pomul de preferinta pe autostrazi si dealuri pt solidificarea terenului. Nu ii cade frunza niciodata si nici apa multa nu ii trebuie. Dar sunt cel putin 10 soiuri diferite si acuma am vazut o floare galbuie spre crem prin tot pomul.