Gladita ( ROSCOVUL )

Creat de stefan1, Februarie 06, 2010, 12:43:18 AM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Da, este vorba despre gladita!
Mai este cunoscuta si sub numele de roscov sau ghimpar!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

livulik

am inteles, multumesc pt. ''ridicarea cetii''!
pina la urma, este un arbore folositor albinelor (polen sau nectar)? adica sa ma bucur ca exista destul de aproape de vatra mea acesti aproximativ 200 de arbori?

Porfy66

Da, ai de ce sa te bucuri. Gladitza da nectar si polen. Productie miere la hectar 200kg
Infloreste intre salcam si tei. :hi: :hi: :hi:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

livulik

Am inteles! Multumesc!
ce ma intriga pe mine este ca nu prea tin minte daca am vazut vreodata infloriti pomii astia  :uimit: :uimit: :uimit:
bine, pina anul asta nici nu am fost atent ca nu aveam de ce...
pastai fac cu siguranta!

pharaonu75

Acesti copaci sunt "masculi" si "femele", adica unii fac flori barbatesti care dau polen, iar altii fac flori femeiesti, care dau nectar si formeaza acele pastai dulci!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Nelly88

Are cineva idee daca roscovul secreta nectar? am vreo 5 hectare plantate in apropiere si nu stiu ce sa fac dupa salcam, sa raman si pentru roscov sau sa duc albinele acasa ... Vreo parere?

stefan1

  Ai postat subiectul la "Plante". El se gaseste tratat destul de amplu la "Arbori meliferi":
   http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=2514.80
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Din lanul de fasole

Citat din: pharaonu75 din Iunie 04, 2012, 03:27:41 PM
Acesti copaci sunt "masculi" si "femele", adica unii fac flori barbatesti care dau polen, iar altii fac flori femeiesti, care dau nectar si formeaza acele pastai dulci!

Foarte interesantă demonstraţia dumneavoastră vizuală, vă felicit! Excelentă, pot spune.
Poate că, totuşi, ar fi bine pentru cei ca mine, sau mai nepricepuţi ca mine, să dezvoltaţi prezentarea arborilor dioici meliferi – unul mascul, altul femelă, vorbesc despre flori –  eu nu ştiam până să intru pe apiardeal decât unul, curmalul (Phoenix dactylifera), am făcut şi ţuică din fructele lui, asta ar fi una.
Cea de-a doua sugestie, valabilă atât pentru dumneavoastră cât şi pentru domnul ,,stefan 1", e să lămuriţi că există o deosebire între glădiţă(Gleditsia triacanthos) şi roşcov (Ceratonia siliqua), ambele plante dioice. Poate deschideţi un topic nou, despre roşcov.
Bibliografie
1.   http://www.fs.fed.us/database/feis/plants/tree/gletri/all.html
2.   http://www.feedipedia.org/node/320

Să auzim de bine!
C. Pălămidă - Valea Sării, Buzău

happy

Roscovul(ceratonia siliqua)iese din discutie,nu rezista decat pana la -7grade http://davesgarden.com/guides/pf/go/38318/#b
Gladita este aceea care rezista la noi! :wink:
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

stefan1

 Unele date interesante de pe la americani:

Gladita - Gleditsia triacantho s L.
pastai de gladita
Pastai / Pods / - disponibile
24.00 dolari / lb. pastai întreg uscate, plus transport maritim.
3.50 dolari / 4 oz păstăi sol / masa, plus transport maritim.
2.00 dolari / semințe - pachet de 20, plus transport maritim.
Va rugam sa ne contactati pe email pentru disponibilitate.
Gladita este un arbore din America de Nord. Acesta a fost ocazional naturalizat în Europa Centrală și de Sud. Alte nume comune folosite pentru aceasta includ fasole dulce, salcam dulci și Honeyshuck.
Pulpa din jurul semințelor în păstăi este comestibilă, fiind dulce și ca melasă-, și zahăr poate fi extras din ea.
Pastaile conțin, în general 12-14% zahăr, deși în varietati selectate aceasta se ridică până la 40%. Există diverse nord-americanii rețete pentru a face bere din pulpa.

Păstăilefragede, tiner, sunt comestibile gatite. De asemenea, comestibile sunt semintele, crude sau fierte;  semințele crude au gust de mazăre cruda. Semintele sunt dulci, cu până la 30% zahăr, de asemenea, 10-22% proteine, 0.8 - 4.2% grasime, si sunt bogate in calciu (275 mg / 100 g) și fosfor (315mg / 100g). Semințele prăjite pot fi folosit ca o cafea.
Păstăile sunt o sursă de producere de etanol. Randamentele de la 2,5 tone de pastai substanță uscată la hectar (85 pomi / ha producători de 30 kg păstăi greutate uscată) ar aduce 730 de litri de etanol care este doar 20% din cel obținut de la un hectar de sfeclă de zahăr.

Ca o nota aparte, extracte din pastai de gladita sunt un ingredient principal (anti-matreata) în mai multe sampoane de par si produsepentru ingrijirea parului.

Rețetă simplă pentru  sampon de gladita: Se fierb păstăile până când acestea se inmoaie, se strecoara lichidul si fie se adaugă un pic de sampon sau pur și simplu udati parul cu lichidul și lăsați să se usuce. Nu-l clătiți.

    Berea de gladita
   Ingrediente:
   Păstăi de gladita (numărul depinde de cât de mare este vasul sau butoiul folosit).
   Curmale japoneze (numite si persimmons) coapte (persimmons sălbatice sunt preferate) sau mere feliate (numărul dupa cantitate ca mai sus)
    2 cesti de melasă sau miere
    Apă
   Rupeti păstăile de salcâm în bucăți. Postați un strat într-un butoi sau vas. Adăugați persimmons sau mere. Se acoperă cu apă clocotită. Adăugați două căni de melasă. Să stea timp de trei patru zile înainte de a utiliza.

As a sustainable and a low input source, though, it is much more viable.

Gladita este un bun arbore de nutret pentru animale. (Sursa: http://permaculture-watch.blogspot.com/2009/08/honey-locust-as-forage-tree.html)
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Eugen B

De unde gasesc sa cumpar puieti de gladita?

jenica67

Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Eugen B

La mine in zona nu este. Nu se merita sa comand prin curierat cateva bucati. Poate cand o sa plec prin tara pe undeva o sa cumpar. Si mai demult am cautat si nu am gasit. E ciudat ca in zona asta nu este gladita

stefan1

Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)