Pustu stuparul

Creat de Pustu, Noiembrie 24, 2013, 02:50:05 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Citat din: PARINTELE din Februarie 02, 2014, 07:59:13 PM
le pui de toamna sau numai cand se anunta ninsori,viscol ?

le-am pus doar cand s-au anuntat ninsori cu gandul ca fara ele mai intra soarele pe urdinis
sa traiesti Parinte

Pustu


Pustu


Pustu


emil.oltean

crima si pedeapsa  cu folia aia pusa asa.

Pustu

Citat din: emil.oltean din Februarie 09, 2014, 02:40:50 AM
crima si pedeapsa  cu folia aia pusa asa.

continuati va rog
sa traiesti nea emile

pistol28

Citat din: Pustu din Februarie 09, 2014, 01:21:27 AM
18. Condens si turte


In filmuletul "Albinele în 13 Ian 2014" al domnului Marinlm64, la minutul 8:40, vezti gasi cum un mare apicultor ierneaza cu celofan (stil CLOPOT) =D>.

http://apiardeal.ro/forum-discutii/index.php?topic=4460.1260

Izolarea termica este necesara si obligatorie cand se foloseste folie, iar aerisirea prin urdinis foarte mare / sau "fundu gol".



Eu la tine am vazut condens pe langa salteluta, concluzia:  este necesar sa marim stratul de izolator termic si sa acopere TOT podisorul,  chiar si pe margini sa nu treaca aerul, pentru ca la tine aerisirea se face prin urdinis.

PS.  :bzz: :bzz: :bzz: au suficienta mancare, vor urca la turte doar daca le este foame sau cand vine caldura.
PS2. Modelul de hranire cu fagure deasupra al domnului Marinlm64 mi se pare a fi cea mai fericita metoda (minutul 3:40), in opozitie cu tot felul de "zaharicale" (sa nu fie suparati comerciantii de suplimente dulci, produsele lor sunt foarte bune, doar in caz de avarie/ sau pentru apicultorii care lucreaza industrial nu traditional).
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Pustu

Citat din: pistol28 din Februarie 09, 2014, 08:03:49 AM
Eu la tine am vazut condens pe langa salteluta, concluzia:  este necesar sa marim stratul de izolator termic si sa acopere TOT podisorul,  chiar si pe margini sa nu treaca aerul, pentru ca la tine aerisirea se face prin urdinis.
am pierderi de caldura la nivelul capacului de jur imprejur pentru ca a inceput sa se usuce asta toamna si s-a haisit , nu mai calca pe cat decat in colturi . izolatia e destula , 5 cm polistiren dar degeaba. anul asta modific capacele
sa traiesti nea pistol28

pistol28

......................................
anul asta modific capacele
.............................................

Eu m-as gandi la posibilitatea de a pune o rama cu miere deasupra ghemului, asa cum face domnul Marinlm64, tu ce parere ai, cum se poate face la stupii verticali ?
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

Pustu

Citat din: pistol28 din Februarie 09, 2014, 08:16:55 PMEu m-as gandi la posibilitatea de a pune o rama cu miere deasupra ghemului, asa cum face domnul Marinlm64, tu ce parere ai, cum se poate face la stupii verticali ?
se face cu un podisor in care sunt frezate 2 canale sa intre umerasii ramelor . sunt ceva poze pe net . podisoare am dar nu am freza
sa traiesti nea pistol28

pistol28

Multumesc
:thanks:
tu sa fii sanatos si tot ce iubesti
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

dany 1

Citat din: Pustu din Februarie 09, 2014, 01:03:47 AM
17. Turte 1 la 1 cu protofil - foto

Salutare  PUSTU,
Din  cate  vad  eu  cred  ca  ai  gresit  un  pic  reteta in  sensul  ca  nu  sunt  respectate  cantitatile,  de  aici  si motivul  pt care  a  iesit turta moale.
Am  vazut  ca  ai  folosit 6 kg  zahar pudra   si 3 kg  miere ,  eu  stiu  ca  se   foloseste  4  parti  zahar  si o parte miere.
Alta  treaba............nu  ai  folosit sare  de  lamaie (cam  2  grame  la  1 kg  de  pasta)  sau  zeama  de  la  lamaie.
Era  sa  uit,  daca  pe  viitor  mai  iese  moale  ,  adauga zahar pudra.
Sanatate  si  scuze  daca  am  deranjat  cu interventia  mea :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

Pustu

nu e nici un deranj
la turte nu am  urmat o reteta anume , doar am '' inmultit '' mierea cu putin zahar pudra , am folosit 3 kg zahar [ pungile sunt de jumatate de kg ] si 3 kg de miere . despre asta cu sarea de lamaie '' cam  2  grame  la  1 kg  de  pasta '' recunosc ca nu stiu nimic . la siropul invertit pun 1 gram la kg de zahar . oricum sper ca de la anul sa am destula miere la rezerva , sa nu mai folosesc zahar
multumesc pentru sfaturi
sa traiesti nea dany 1

Pustu

Citat din: pistol28 din Februarie 09, 2014, 08:16:55 PM
Eu m-as gandi la posibilitatea de a pune o rama cu miere deasupra ghemului, asa cum face domnul Marinlm64, tu ce parere ai, cum se poate face la stupii verticali ?
am cautat poze dar parca au intrat in pamant .oricum e ceva de genul



sa traiesti nea pistol28 . sanatate si numai bine

dany 1

Citat din: Pustu din Februarie 12, 2014, 01:20:33 AM
nu e nici un deranj
la turte nu am  urmat o reteta anume , doar am '' inmultit '' mierea cu putin zahar pudra , am folosit 3 kg zahar [ pungile sunt de jumatate de kg ] si 3 kg de miere . despre asta cu sarea de lamaie '' cam  2  grame  la  1 kg  de  pasta '' recunosc ca nu stiu nimic . la siropul invertit pun 1 gram la kg de zahar . oricum sper ca de la anul sa am destula miere la rezerva , sa nu mai folosesc zahar
multumesc pentru sfaturi
sa traiesti nea dany 1



Salutare :hi:
Reteta standard  a turtei din zhar pudra  cam asa suna:
4 kg zahar pudra
1kg miere
34 ml protofil/ kg de pasta
2 g sare de lamaie dizolvata in putina apa
Sanatate si numai bine :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!